Subskrybent kanałów

Episkopat Francji o migracji: „Ludzie się boją”

Francja zmaga się z poważnym kryzysem migracyjnym. Dlatego też kwestia ta znalazła się w centrum obrad wiosennej sesji francuskich biskupów, która 20 marca rozpoczęła się w Lourdes.

Jak oświadczył przewodniczący episkopatu, jest to sprawa trudna i bolesna. Kościół angażuje się w pomoc migrantom, jest też świadomy wynikających z tego obowiązków. Zarazem jednak uznaje, że państwo ma prawo decydować o własnej polityce migracyjnej – zapewnił abp George Pontier na rozpoczęcie obrad episkopatu.

Głosy po wyborach w Niemczech

Z kolei bp Denis Jachiet, który jest odpowiedzialny w episkopacie Francji za duszpasterstwo migrantów, wskazuje na wielkie ubogacenie, jakim dla tamtejszego Kościoła jest obecność chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Przyznaje jednak, że ogólne nastawienie do migrantów zmienia się w całym społeczeństwie.

„Ludzie się boją. Zarówno we Francji, jak i w innych krajach zachodnich. Przekłada się to potem na wyniki wyborów, widać to w sondażach. My też przeprowadziliśmy sondaże, które przedstawimy podczas obrad episkopatu. Pokazują one, że część francuskiego społeczeństwa, w tym część wierzących, podchodzi z wielką nieufnością do migrantów. Ma na to wpływ wiele różnych czynników: lęk przed terroryzmem, obawy natury ekonomicznej, brak bezpieczeństwa w niektórych dzielnicach. Wszystko to trzeba wyjaśnić. Niezbędna jest do tego pewna polityczna odwaga. Potrzebne jest też jasne stanowisko Kościoła we Francji” – stwierdził bp Jachiet.

„Bóg jest młody” – odważny, głęboki dialog papieża i młodzieży

„Bóg jest młody” – to tytuł nowej książki papieża Franciszka, której międzynarodowa premiera odbyła się 20 marca. W tym kolejnym wywiadzie-rzece, Ojciec Święty odpowiada na pytania włoskiego dziennikarza i pisarza, 32-letniego Thomasa Leonciniego, autora wywiadów z czołowymi postaciami polityki, gospodarki i filmu.

Premiera książki celowo została zaplanowana tak, by zbiegła się z trwającym właśnie w Rzymie przedsynodalnym spotkaniem młodzieży z całego świata i Światowym Dniem Młodzieży, obchodzonym w tym roku w Kościele na szczeblu lokalnym w Niedzielę Palmową.

Trwa spotkanie młodzieży przed Synodem Biskupów

Franciszek zwraca się w książce do młodzieży całego świata, należącej i nienależącej do Kościoła, wchodząc z nią w „odważny, głęboki zapadający w pamięć” dialog – zapowiada wydawca. W rozmowach z Leoncinim papież „z mocą i pasją” porusza najważniejsze problemy współczesności. Wskazuje młodym rolę protagonistów wspólnej historii, „wyrywając tych wielkich odrzuconych naszych niespokojnych czasów z marginesu, na który zostali odsunięci”.

Książka, jak zaznacza Leoncini, skierowana jest do czytelników w każdym wieku i ma prowadzić, ku rewolucji czułości. Przypomina o tym, że Bóg jest młody, jest zawsze nowy. Książka podzielona jest na trzy rozdziały: „Młodzi prorocy i starzy marzyciele”; „W tym świecie”; „Nauczanie jest nauką”.

Włoski oryginał został opublikowany w wydawnictwie Piemme, należącym do grupy Mondadori. Ono też zarządza prawami do tłumaczeń na całym świecie. Polskie wydanie liczy 133 strony, a jego oficjalna premiera odbędzie się 22 marca. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa ZNAK.

Katolicki kapelan na dworze brytyjskiej królowej

Katolicki duchowny z Kanady został honorowym kapelanem królowej Elżbiety II. Niemal 92-letnia brytyjska monarchini jest głową Kościoła anglikańskiego w Anglii i Kościoła prezbiteriańskiego (kalwińskiego) w Szkocji.

Ks. Guy Chapdelaine jest naczelnym kapelanem armii Kanady w stopniu generała majora. 12 marca uczestniczył on w opactwie westminsterskim w Londynie w międzyreligijnej modlitwie w intencji Wspólnoty Narodów, skupiającej Wielką Brytanię, państwa z nią stowarzyszone i jej dawne kolonie. Ten tzw. Commonwealth service odbywa się co roku w drugi poniedziałek marca z udziałem rodziny królewskiej.

Katolicy w Londynie chcą otwierać nowe szkoły

W rozmowie z radiem Canada opowiedział o swoim spotkaniu z królową. W czasie krótkiej rozmowy Elżbieta II zaprosiła go na koncert Chóru Kaplicy Sykstyńskiej z Watykanu, jaki pod koniec maja odbędzie się w jej rezydencji – pałacu Buckingham w Londynie. Ponadto poinformowała go o nominacji na swego honorowego kapelana.

– Będę pierwszym katolikiem, który otrzymał takie wyróżnienie. Królowa wyraziła również swą zgodę, bym w przyszłości mógł wygłosić kazanie w królewskiej kaplicy św. Jakuba, w której odbywają się najważniejsze uroczystości religijne rodziny panującej, takie jak chrzty – powiedział duchowny.

Radio Canada poinformowało, że ks. Chapdelaine wygłosi swe kazanie 28 października podczas nabożeństwa ekumenicznego. Stanie się w ten sposób pierwszym katolickim kaznodzieją w kaplicy królewskiej od czasów Jakuba II (1685-1688), ostatniego króla, który był katolikiem. Zdaniem duchownego jest to „namacalny dowód ekumenicznego otwarcia” Elżbiety II.

Bielsko-Biała: ruszyły maryjne katechezy

„Lepiej poznać i naśladować Matkę Syna Bożego” – to główny cel nowego cyklu katechez, które 20 marca rozpoczęły się w hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej. Prowadzący prelekcje, ks. Jacek Pędziwiatr – dyrektor programowy radia „Anioł Beskidów” – spotykać się będzie ze słuchaczami co miesiąc, od marca do listopada.

Kustosz hałcnowskiego sanktuarium MB Bolesnej, ks. Piotr Konieczny wyjaśnił, że katechezy będą też formą przygotowania do 25. rocznicy koronacji Beskidzkiej Piety. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na wrzesień br.

Pierwsza katecheza w hałcnowskiej bazylice nosiła tytuł „153 wersety, czyli co Ewangelia mówi o Maryi?”. Przybliżyła ona ewangeliczny portret Matki Bożej, jaki odmalowali na kartach Pisma św. kolejni autorzy. Ks. Pędziwiatr zauważył, że prelekcja stanowi swoistą zachętę do poznania tekstów mariologicznych w Nowym Testamencie.

Według kapłana, przyglądanie się różnym wizerunkom Maryi autorstwa ewangelistów jest formą poznawania piękna Matki Boga. Prelegent wskazał na konkretne nowotestamentowe teksty, które odnoszą się do Maryi, choć, jak zaznaczył, nie wszyscy z autorów używają Jej imienia.

„Odnośnie Matki Boskiej mamy trzy określenia. Najpierw określa się Ją za pomocą imienia – Maryja, używany jest też tytuł niewiasta, a także dość często spotykamy określenie matka czy też matka Jezusa” – dodał duchowny. Przyznał zarazem, że liczba wersetów w Ewangelii, mówiących o Maryi – w zależności od interpretacji od 118 do 153 – nie jest duża. „Mamy w tym temacie powściągliwość. Częściej o Maryi wspomina Koran, który ilekroć mówi o Jezusie, jako jednym z proroków, wymienia Go jako syna Maryi” – zauważył.

Spotkania w ramach katechez „Wszystko o Maryi” odbywać się będą w 3. wtorek miesiąca o godz. 19.00. Zawsze poprzedzać je będzie Msza św. o godz. 18.00.

Początki kultu maryjnego w Hałcnowie datowane są na pierwsze lata XVIII w. Pierwsze historyczne wzmianki o figurze Matki Bożej Bolesnej pochodzą z 1764 r. Kronikarz wspomina, że na ogromnym dębie przytwierdzona była duża figura Matki Boskiej, trzymającej na rękach ciało swego Syna. Wkrótce wybudowano kapliczkę i umieszczono w niej figurę Matki Bolesnej, następnie zaś, po ukończeniu budowy kościoła, przeniesiono cudowną figurę do głównego ołtarza świątyni.

Biskup krakowski Anatol Nowak ozdobił w 1926 r. figurę złoconymi koronami. Po wojnie wykonana została nowa Pieta, gdyż oryginalna uległa spaleniu w pożarze kościoła. Matka Bolesna okryta jest ciemnogranatowym płaszczem. W 1993 r. ukoronowana została koronami papieskimi przez metropolitę krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego.

Hałcnowską świątynię w sierpniu 2015 r. papież Franciszek podniósł do godności bazyliki mniejszej. Decyzję papieża ogłosił 2 lipca 2016 podczas Eucharystii nuncjusz apostolski.

Kraków: w Niedzielę Palmową prezentacja Rady Młodych

Forum Młodych, Msza św. w katedrze na Wawelu oraz prezentacja powołanej po raz pierwszy Rady Młodych, a także specjalne menu z zupą panamską – w ten sposób młodzi archidiecezji krakowskiej świętować będą XXXIII Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana”.

W katedrze na Wawelu Mszę św. odprawi abp Marek Jędraszewski, który w zaproszeniu do obchodów napisał: „Tak chciał Jan Paweł II Wielki i ciągle do tego nawiązujemy, żeby właśnie w Niedzielę Palmową spotkać się razem, zamanifestować swoją wiarę, swoją przynależność do Chrystusa i powitać Go tak, jak witali Go mieszkańcy Jerozolimy”.

Podczas Mszy św. zostanie zaprzysiężona Rada Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Składa się ona z przedstawicieli najważniejszych środowisk młodzieżowych, liderów dekanalnych oraz delegatów największych wspólnot młodych, działających w archidiecezji. „Rada będzie reprezentować głos młodych z archidiecezji. Zadaniem jest członków będzie określanie problemów, które zagrażają młodzieży oraz poszukiwanie konkretnych rozwiązań służących ożywaniu młodego ducha w Kościele” – wyjaśnia archidiecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Michalczewski.

Po Eucharystii w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego odbędzie się wspólny posiłek oraz koncert uwielbienia. „Naszą główną atrakcją będzie Zupa Panamska, jedyny w swoim rodzaju przysmak przygotowany specjalnie dla nas przez jedną z renomowanych krakowskich restauracji” – zapowiada zastępca duszpasterza młodych ks. Marcin Rozmus.

„Ponieważ ŚDM to pielgrzymka, a z różnych pielgrzymkowych miejsc jako pamiątkę często przywozimy magnes na lodówkę, to od tegorocznej Niedzieli Palmowej każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy lodówkowy magnesik, który będzie zachęcał, aby być razem z nami podczas kolejnych wydarzeń” – dodaje.

Ks. Sebastian Kowalczyk, koordynator przygotowań do ŚDM w Archidiecezji Krakowskiej podkreśla, że ŚDM w wymiarze diecezjalnym są istotną kontynuacją święta młodych w Krakowie i przygotowaniem do ŚDM w Panamie. „Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były bodźcem do regularnej pracy i formacji młodzieży, a obchody Niedzieli Palmowej pozwalają to zrozumieć i wcielić w życie” – twierdzi, podkreślając, że wspólna modlitwa młodych z metropolitą krakowskim jest symbolem jedności Kościoła diecezjalnego, tak jak gromadzenie się Kościoła powszechnego wokół papieża. W Krakowie Niedziela Palmowa to także kolejne z serii Spotkań Panamskich, które odbywają się raz w miesiącu w różnych częściach archidiecezji.

Obchody Niedzieli Palmowej poprzedzi XVI Forum Młodych Ruchu Apostolstwa Młodzieży. W rozpoczynającym się w piątek spotkaniu weźmie udział około 250 młodych.

Bydgoszcz: rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych

„Wychodząc z kościoła, ze spotkań, czujemy się podbudowani, umocnieni. Potrafimy inaczej patrzeć na rzeczywistość, w której żyjemy” – powiedzieli Teresa i Eugeniusz Rudniccy, uczestnicy rekolekcji dla małżeństw niesakramentalnych w Bydgoszczy.

Nauki w kościele św. Andrzeja Boboli głosi jezuita o. Jacek Siepsiak SJ, dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM i redaktor naczelny kwartalnika „Życie Duchowe”. Według kapłana pomimo narastającej liczby małżeństw niesakramentalnych, zaplecze duszpasterskie nie jest w tej kwestii wystarczająco rozwinięte. Dodał, że zaangażowanie się w takie duszpasterstwo wymaga dobrego przygotowania, zgłębiania dokumentów, które wydał Kościół. Podkreślił również, że trudno znaleźć księży, którzy chcieliby się tym zajmować.

Według ojca Jacka Siepsiaka SJ, praca wśród małżeństw niesakramentalnych jest zadaniem ciekawym i rozwijającym. Skłania do stawiania pytań, które są ważne chociażby z punktu widzenia teologii fundamentalnej. – Mijają dwa lata od wydania przez papieża Franciszka adhortacji „Amoris laetitia”, wokół której powstało wiele niedomówień. Czekamy w tej sprawie na wytyczne Episkopatu Polski, który nad tym pracuje. Jednak dużą zmianą, która dzieje się na naszych oczach jest to, że ci ludzie zaczynają coraz częściej przychodzić do konfesjonału. Księża zaś zaczynają rozeznawać poszczególne sytuacje. Jest wyraźnie powiedziane, że w przypadku sakramentu pojednania te osoby są traktowane jak wszyscy inni grzesznicy – dodał o. Siepsiak SJ.

Ojciec Jacek Siepsiak SJ podczas rekolekcji skupił się również na trzech pierwszych przykazaniach. – Ten czas ma nam pomóc spojrzeć na prawo, a nade wszystko na Boga i Jego miłość, by zobaczyć, do czego jestem powołany w sytuacji, w której się znalazłem. Pan Bóg nikogo nie zostawia, wręcz przeciwnie – pokazuje, że każdy jest do czegoś wezwany. Sytuacja małżeństw niesakramentalnych w Kościele stawia nas wobec myślenia i mówienia o Bożym Miłosierdziu, odpowiedzialności w miłości – zakończył jezuita.

Wspólnota duszpasterstwa małżeństw niesakramentalnych w Bydgoszczy zawiązała się w marcu 2002 roku jako owoc wielkopostnych rekolekcji, które odbyły się w kościele Jezuitów. Założycielem i duchowym opiekunem grupy jest o. Mieczysław Łusiak SJ.

Bp Dajczak rozmawiał z dziennikarzami o Wielkim Tygodniu i Wielkanocy

Bp Edward Dajczak zaprosił do domu biskupiego dziennikarzy z całego regionu. Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mówił o istocie świąt Zmartwychwstania Pańskiego, udzielił wskazówek dotyczących dobrego przeżycia Triduum Paschalnego, na koniec złożył życzenia dla widzów, czytelników i słuchaczy zgromadzonych mediów.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mówił o istocie świąt Zmartwychwstania Pańskiego, udzielił wskazówek dotyczących dobrego przeżycia Triduum Paschalnego, na koniec złożył życzenia dla widzów, czytelników i słuchaczy zgromadzonych mediów.

– Cała Wielkanoc jest niezwykle misteryjna. Jest największym świętem chrześcijańskim. Bardziej istotnym niż nawet okres Bożego Narodzenia. Wielki Tydzień to wielka tajemnica, przez którą my jesteśmy przeprowadzani. Coraz trudniej jest ją przeżywać. Dzisiaj zawiera taki ładunek wydarzeń, problemów i treści, że jesteśmy przytłoczeni rzeczywistością konkretnego dnia – mówił bp Edward Dajczak.

Biskup dodał, że Wielki Tydzień powinien być czasem zatrzymania, pogłębionej refleksji, próbą wyjścia do drugiego człowieka. Przypomniał o Wieczerzy Pańskiej i o pochylonym do nóg uczniów Jezusie. Hierarcha zauważył też, że znacznie skróciła się nam perspektywa rzeczywistości.

– Z trudem myślimy o tym, co będzie pojutrze, oraz jeszcze później. Wielkanoc jest zaskakującym wprowadzeniem w nowy wymiar życia. Takiego, które nie jest tylko krótkim, przygodnym wydarzeniem w świecie. Bóg mówi nam wtedy, że nasze życie ma sens. Wielkanoc jest zbiorem wydarzeń, którymi Jezus odkrywa nam nową ludzką rzeczywistość. Jeżeli nie przekroczymy siebie, naszych codziennych doświadczeń, nie zdecydujemy się na wejście do świata misteryjnego doświadczenia, to zostanie nam tylko dobrze zastawiony stół. Nic więcej z tej Wielkanocy nie będzie – tłumaczył biskup.

Hierarcha mówił także o symbolice związanej ze świętami Wielkiej Nocy. Podkreślił, że szczególnie ważne jest, aby prawidłowo odczytywać wszystkie znaki.

– Zawsze można wszystko zbanalizować – sprowadzić Wielkanoc do kurczaczka i pisanki. Spójrzmy jednak na te wszystkie symbole wielkanocne: wyrastająca rzeżucha, zboże, jajka. Wszystko idzie ku życiu. Człowiek tęskni za życiem. Mamy ogromne kłopoty z odchodzeniem, ze śmiercią. My chcemy istnieć, my chcemy żyć. Trzeba czytać te wszystkie wielkanocne znaki w perspektywie i wymiarze zmartwychwstania – powiedział bp Dajczak.

Abp Jędraszewski odebrał Nagrodę im. Jánosa Esterházy’ego

Abp Marek Jędraszewski odebrał we wtorek w Budapeszcie nagrodę im. Janosa Esterhazy’ego, przyznawaną za działalność na rzecz zachowania duchowej spuścizny tego węgierskiego polityka. Uroczystość odbyła się w Parlamencie Republiki Węgierskiej.

Laudację wygłosił historyk Imre Molnar, który zaznaczył, że, podobnie jak patron nagrody, abp Marek Jędraszewski „w epoce relatywizmu, który wszelką wartość umieszcza w nawiasie, w czasie przeszłym, i opatruje znakami zapytania, w swej proroczej posłudze niezachwianie poszukuje w otaczającym go świecie prawdy i odważnie ją głosi”.

„Ekscelencjo, proszę pozwolić, że w tym miejscu wyrażę słowa naszej wdzięczności za to, iż pasterze i wierni Kościoła w Polsce nie pozwolili złamać swej wierności Chrystusowi ani dziesięcioleciom komunistycznego ucisku, ani pozornej wolności globalizmu z jej fałszywymi ideologiami” – zwrócił się bezpośrednio do polskiego hierarchy.

Szef parlamentu Węgier Laszlo Koever podkreślił, że dla ludzi żyjących w XXI wieku Janos Esterhazy jest symbolem wszystkich wierzących chrześcijan, którzy „stają się najsilniejsi, gdy próbuje się ich rzucić na kolana”. „My, Węgrzy, Polacy i mieszkańcy Europy Środkowej tę wiarę i siłę przeciwstawiamy antychrześcijańskim, antynarodowym i antydemokratycznym siłom, które dziś znów czują do nas urazę” – dodał Koever.

Dokąd Europo? – konferencja w Wiedniu

„János Esterházy odznaczał się odwagą wiary i miłości. Głęboko wierzę, że był znaczącą kroplą pośród morza nienawiści bolszewickiej i nazistowskiej w tamtych trudnych czasach połowy XX wieku” – mówił odbierając nagrodę metropolita krakowski.

Głos zabrała także córka Janosa Esterhazy’ego, Alice. Według niej, prawdziwa Europa powinna się opierać na fundamencie „wspierających się nawzajem wolnych narodów” i należy ją obronić nie tylko przed „zagrożeniem muzułmańskim”, ale również przed „dyktaturą zachodnich mocarstw”, której źródłem jest moralny relatywizm.

We wrześniu 2017 r. abp Jędraszewski wraz episkopatem Węgier i Słowacji uczestniczył w ponownym pochówku Esterhazy’ego, którego prochy zostały odnalezione po 60 latach od śmierci. Uroczystość miała miejsce w zbudowanej specjalnie dla uczczenia pamięci Esterházy’ego kaplicy w Dolnych Obdokowcach na Słowacji. Jej budowniczy, Boldizsar Paulisz, został drugim obok metropolity krakowskiego laureatem nagrody imienia bohaterskiego polityka.

Nagroda Janosa Esterhazy’ego jest przyznawana co roku przez organizację pozarządową Stowarzyszenie Rakoczego osobom i instytucjom za działalność w służbie społeczności węgierskiej na terenie Słowacji oraz na rzecz zachowania i popularyzacji duchowego dziedzictwa Janosa Esterhazy’ego.

Hrabia Esterhazy był związany z Polską przez swoją matkę, która była Polką. Ten polityk był działaczem mniejszości węgierskiej na Słowacji i w Czechosłowacji. Po klęsce wrześniowej 1939 r. pomagał polskim żołnierzom w przedostaniu się na Węgry. Po wojnie został wydany przez słowackich komunistów KGB, która następnie przekazała go władzom komunistycznej Czechosłowacji. Skazany na dożywocie, zmarł w więzieniu w 1957 r. Za niesienie pomocy polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej został pośmiertnie odznaczony w 2009 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Galeria zdjęć (12 zdjęć)

Środa u św. Marcelego

W pielgrzymowaniu wielkopostnym pozostajemy przy via del Corso. Znajduje się tutaj imponująca barokowy kościół św. Marcelego.

Marceli został wybrany na papieża w 308 r. Pełnił ten urząd jedynie kilka miesięcy. Cesarz Maksencjusz nakazał mu oddać cześć pogańskim bogom. Karą za niesubordynację było wygnanie. Cesarz zamienił kościół papieża w stajnie poczty cesarskiej, a Marceli został tam stajennym. Niedługo później zmarł.

Fot. Sailko / Wikimedia

Ówczesny kościół zburzony został w IV w. Na jego miejscu wzniesiono kolejną świątynię. Niestety ta została strawiona przez pożar w XVI w. W obecnej formie zbudowano go jeszcze pod koniec XVI w. Barokową fasadę wykonał Carlo Fontana prawie sto lat później.

Wnętrze kościoła jest obszerne i eleganckie, jednonawowe, z pięcioma kaplicami po każdej stronie i z dominującym, pięknie złoconym sklepieniem, dzięki któremu wydaje się jaśniejszy. To kolejny kościół, którego wnętrze, w wyniku dokonywanych w okresie baroku przeróbek, przypomina elegancki salon.

W ołtarzu kaplicy przechowuje się relikwie świętych wczesnego chrześcijaństwa. Natomiast w kaplicy bocznej po prawej stronie przechowywany jest  się XV-wieczny drewniany krucyfiks otoczony szczególną czcią. To jeden z najcenniejszych obiektów kultu dla Rzymian. Uratował się cudownie, pozostał bowiem nietknięty mimo pożaru, jaki zniszczył średniowieczny kościół.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

W środę,  21 marca liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9
Kraków: kościół św. Stanisława Kostki, Dębniki
Poznań: kościół św. Michała Archanioła, ul. Stolarska 7
Lublin: parafia Matki Bożej Fatimskiej, ul. Tuwima 5
Łódź: parafia Najświętszego Imienia Jezus, ul. Sienkiewicza 60

Dokąd Europo? – konferencja w Wiedniu

Europa, kontynent przeżywający kryzys, bardziej niż kiedykolwiek dotąd potrzebuje chrześcijan, aby rozwinąć nowe przyszłościowe idee i sposób myślenia oraz je wprowadzać w życie. Tak pokrótce można określić główną myśl zakończonej w tych dniach konferencji w Wiedniu z udziałem ekspertów ze strony Kościoła, świata polityki i gospodarki z 14 krajów europejskich. Kościół w Polsce reprezentował bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.

Konferencja zorganizowana w wiedeńskiej Akademii Dyplomatycznej przez ekumeniczną fundację „Pro Oriente” z Wiednia, akcję solidarności katolików niemieckich “Renovabis” oraz szwajcarską fundację G2W przebiegała pod hasłem: “Dokąd Europo? Wyzwania dla Kościoła i społeczeństwa”.

Europa potrzebuje chrześcijan jako “twórczej mniejszości”

Dyrektor Czeskiej Akademii Teologicznej, ks. prof. Tomáš Halík przewiduje, że chrześcijanie będą stanowić “twórczą mniejszość”. W swoim wystąpieniu zaapelował do Kościołów o szukanie nowych dróg ewangelizacji. “Chrześcijaństwo z wczoraj raczej nie będzie mogło być nadzieją dla Europy dziś i w przyszłości” – uważa czeski duszpasterz, teolog, filozof, psycholog, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli katolickich.

„W każdym razie – jak podkreślił – dotychczasowy rozwój sytuacji wskazuje, że sekularyzacja nie będzie miała ostatniego słowa w rozwoju historycznym”. Jednocześnie uważa, że minął już czas “Kościoła ludowego”. – Nie sądzę, aby tę sytuację można było utrzymać przez jakąkolwiek formę ewangelizacji – powiedział Halík.

W jego opinii Kościół powinien podkreślać terapeutyczną siłę wiary i przyczyniać się do pielęgnowania klimatu społecznego, w którym centralne miejsce zajmie godność człowieka. „W tej sferze Kościół może znacznie przysłużyć się demokracji” – jest przekonany czeski teolog.

Z wielkim uznaniem ks. Halík mówił o działaniach papieża Franciszka. Podkreślił, że ten pontyfikat może stanowić początek nowego etapu w chrześcijaństwie. Papież podejmuje bowiem tematy, które dotychczas stały w cieniu, jak np. miłosierdzie, solidarność z ubogimi, zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska, czy zrozumienie dla ludzi “znajdujących się w sytuacjach moralnie skomplikowanych”. Franciszek kieruje Kościołem w czasie epokowych przemian, kiedy “po modernizmie nadchodzi czas radykalnego globalnego pluralizmu”. W tej sytuacji papież Franciszek stanowi inspirację dla wielu chrześcijan, bardziej niż Kościół katolicki jako instytucja.

Muzułmańscy uchodźcy w watykańskiej drużynie sportowej

W ostrych słowach odniósł się ks. Halík do niektórych “populistyczno-nacjonalistycznych” polityków w Europie Wschodniej, wymieniając z nazwiska Viktora Orbána (Węgry), Miloša Zemana (Czechy) i Roberta Fico ze Słowacji. Jego zdaniem populistyczni politycy mają szczególny dar wyrażania tego, “o czym myślą ludzie, którzy nie myślą”.

Zauważył jednocześnie, że populizm i nacjonalizm nie są bynajmniej zjawiskiem ograniczonym do Europy Wschodniej i Środkowej, wskazując w tym kontekście np. “Brexit” oraz wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. Skrytykował też autorytarny kurs prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak zauważył, głównym celem jego polityki zagranicznej jest rozpad Unii Europejskiej i sojuszu transatlantyckiego. Dlatego Putin wspiera ruchy nacjonalistyczne w Europie Zachodniej oraz celowe szerzenie dezinformacji, “aby wytworzyć strach i podziały w społeczeństwach zachodnich”.

Kryzys europejski jest w opinii dyrektora Czeskiej Akademii Teologicznej kryzysem bardziej duchowym niż ekonomicznym. “Ludzie boją się utraty swojej tożsamości w zmieniającym się, coraz mniej przewidywalnym świecie” – zwrócił uwagę. Jego zdaniem wielu polityków, którzy opowiadają się za ochroną tzw. “chrześcijańskiej Europy” nie miało chyba w rękach Biblii. Ich “credo” to “nienawiść wobec muzułmanów, liberalizmu, Unii Europejskiej i homoseksualistów”. Chrześcijanie powinni zdecydowanie sprzeciwiać się takiemu rozwojowi sytuacji.

Pojednanie, solidarność, dobro wspólne

Mimo wszelkich tendencji ku sekularyzmowi Kościoły są w dalszym ciągu największą instytucją społeczeństwa obywatelskiego w Europie. Podkreśliła to w swoim wystąpieniu prof. Ingeborg Gabriel z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Podobnie jak ks. Halík zwróciła uwagę przede wszystkim na brak orientacji duchowej w Europie i to jest największym wyzwaniem dla Kościoła.

Austriacka teolożka, etyk i socjolog wskazała na trzy podstawowe zasady chrześcijańskie: pojednanie, solidarność i dobro wspólne. Wobec trwających aktualnie w Europie 34 większych i mniejszych konfliktów narodowych Kościoły są powołane do pełnienia roli budowniczych mostów między stronami konfliktów i narodami, umacniając w ten sposób fundamenty Europy. – Pojednanie jako centralne pojęcie chrześcijaństwa nie może być rozumiane tylko indywidualnie. Pojednanie ma także wymiar polityczny – stwierdziła prof. Gabriel.

– Chrześcijanie, a także Kościoły nie są zabezpieczeni przed pokusami nacjonalizmu czy populizmu, stwierdziła Gabriel wskazując m.in. na Węgry i Polskę. Zwróciła uwagę, że „nacjonalizm, który umniejsza innych i chrześcijańska Ewangelia nie mogą iść w parze”.

– Kościoły powinny coraz mocniej i kompetentnie wypowiadać się w sprawach socjalnych, uważa prof. Gabriel. Jej zdaniem temu aspektowi poświęcano za mało miejsca na przestrzeni minionych dziesiątek lat. Natomiast gdy chodzi o dobro wspólne Kościołowi nie bardzo się udaje wprowadzenie tej zasady w dyskusje społeczne. O wiele za mało poświęca temu miejsce panujący powszechnie liberalny model myślowy według którego na dobro wspólne składa się suma wszystkich korzyści indywidualnych. – Tę formę egoizmu należy przełamać – zaapelowała.

Prof. Gabriel nawiązała też do przemówienia papieża Franciszka podczas uhonorowania go Międzynarodową Nagrodą Karola w 2016 toku w Watykanie. Przypomniała, że papież mówił wówczas o “nowym humanizmie europejskim” , który cechuje zdolność do integracji, dialogu i kreatywności.

– Mimo iż świat nigdy nie będzie doskonały mamy obowiązek naprawiać wszystko co możliwe dając w ten sposób ludziom nadzieję – stwierdziła profesor etyki społecznej.

Uchodźcy ratują manuskrypty przed zniszczeniem

W spotkaniu panelowym bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski zdecydowanie odparł zarzut, że Kościół i państwo w Polsce w równym stopniu nastawione są negatywnie do uchodźców. Przypomniał, że episkopat Polski już w 2015 roku opowiedział się za przyjęciem uchodźców, niezależnie od ich religii. Zaznaczył jednak, że to leży przede wszystkim w kompetencjach państwa. Jednocześnie opowiedział się za ideą korytarzy humanitarnych proponowanych przez rzymską Wspólnotę San Egidio. „To byłoby w stu procentach legalne, pewne, a także humanitarne, ale ciągle nie ma zgody rządu” – powiedział biskup.

– Z drugiej strony nie jest prawdą, że Polska w ogóle nie przyjmuje uchodźców, stwierdził bp Zadarko. Według oficjalnych danych w 2017 roku uznano jako uchodźców 1 306 osób, rok wcześniej – 1 351 osób.

Zwrócił uwagę, że większość uchodźców nie chce jednak pozostawać w Polsce , lecz jadą dalej, najchętniej do Niemiec. Bp Zadarko przytoczył przykład parafii, której członkowie zaopiekowali się uchodźcami z Syrii, ale po dwóch tygodniach wszyscy wyjechali. Z drugiej strony, nie można się dziwić uchodźcom, gdyż pomoc socjalna w krajach zachodnich jest o wiele wyższa a ponadto tam również przebywa już wielu ich rodaków.

– Niemniej jednak wielu Polaków okazuje solidarność z ludźmi z Bliskiego Wschodu – podkreślił bp Zadarko. Wskazał tu na program pomocy prowadzony przez Caritas Polska. W ramach tego programu ok. 20 tys. polskich rodzin, pojedynczych osób oraz instytucji objęło bezpośrednią opieką 15 tys. rodzin w Syrii oraz Libanie, bez względu na ich religię.

Jednocześnie przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przypomniał, że Polska ma dobre stosunki z żyjącymi w naszym kraju muzułmanami. Ta niewielka, licząca 20 tys. osób grupa polskich Tatarów żyje w naszym kraju od XIV wieku. Są oni całkowicie zintegrowani i po prosu “zwyczajnymi Polakami”.

Wśród referentów konferencji byli m.in. zastępca sekretarza generalnego COMECE, Michael Kuhn, szef Caritas Ukrainy Andrij Waskowycz, europarlamentarzysta Othmar Karas i węgierski teolog Andras Mate-Toth.

Aleksander Kakowski – współtwórca niepodległości, kardynał i mąż stanu

Kard. Aleksander Kakowski należał do grona najwybitniejszych przywódców Kościoła w Polsce pierwszej połowy XX stulecia. Przyczynił się wydatnie do odzyskania niepodległości oraz scalenia Kościoła po okresie ponad wiekowego rozdziału pomiędzy trzy państwa zaborcze. Artykułem tym inaugurujemy cykl, ukazujący wkład Kościoła w budowanie polskiej niepodległości.

Święcenia kapłańskie Aleksander Kakowski przyjął 30 maja 1886 z rąk abpa-metropolity warszawskiego. bł. Wincentego Teofila Popiela. Zaczął swoje pięcie się w górę po szczeblach kariery kościelnej, zaczynając od rocznej służby wikariusza w parafii św. Andrzeja w Warszawie Już w następnym roku został wykładowcą prawa kanonicznego, homiletyki i teologii pastoralnej, a także historii literatury polskiej w warszawskim seminarium duchownym. Parokrotnie był wysyłany na stypendia do Francji i Włoch.

Odznaczony honorowymi tytułami kanonika i prałata (1901) awansował też w hierarchii naukowej. Jako doktor prawa kanonicznego został powołany w skład Sądu Duchownego i na asesora Konsystorza Warszawskiego (taką nazwę nosiła wtedy oficjalnie Kuria Metropolitalna). W Sądzie posiadał tytuł „obrońcy węzła małżeńskiego”. W roku 1898 został mianowany rektorem warszawskiego seminarium duchownego, dodatkowo pełniąc obowiązki rektora kościoła św. Józefa Oblubieńca. W swoim życiorysie napisał „obowiązki te pełniłem w okresie dwunastu lat w najsmutniejszym czasie poprzedzającym okres anarchii 1905 r.”

W 1910 r., po obronie swojej drugiej pracy doktorskiej z teologii w katolickiej Akademii Duchownej w Petersburgu, otrzymał nominację na rektora tej jedynej uczelni katolickiej na obszarze cesarstwa rosyjskiego. Akademia ta stanowiła jednocześnie intelektualne centrum życia katolickiego.

Rektor Akademii Duchownej w Petersburgu

Z prowadzeniem Akademii ks. Kakowski poradził sobie doskonale. W przełomowych dla Rosji czasach, kiedy wszelkie autorytety ulegały dewaluacji. Jak pisze biograf kardynała, ks. Bronisław Czaplicki, „praca ta, jak na tak trudne czasy, okazała się owocna. Zdołał on w pełni zachować katolicki charakter uczelni, rozwinąć jej poziom naukowy i nie zmarnować tego poziomu duchowego, jaki uczelnia powoli zdobywała”. Ksiądz Aleksander, uformowany przez potrydencki Kościół, uważał tak jak całe nieomal pokolenie do którego należał, że katolicyzm w Polsce powinien mieć miejsce dominujące w państwie. Potępiał przejawy przemocy antysemickiej, ale traktował antysemityzm jako reakcję na działanie żydowskich bezbożników i wolnomyślicieli. Z drugiej strony, uformowała go tradycja Rzeczypospolitej, której wyrazicielem był jego ojciec, weteran powstania styczniowego. Nie ulegał polskiemu nacjonalizmowi, co było widoczne m. in. w jego współpracy i zrozumieniu księży Litwinów.

Do jego najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników należał ks. prof. Jerzy Matulewicz (po litewsku Jurgis Matulajtis – używał on również innej formy swojego nazwiska zapisanej jako Matulevičius), późniejszy biskup wileński, postać będąca symbolem katolickości Litwy, a jednocześnie jeden z najwybitniejszych katolickich duszpasterzy działających w Polsce na przełomie XIX i XX w. Beatyfikowany przez Jana Pawła II. Drugim z nich był ks. Piotr Franciszek Buczys (lit. Petras Pranciškus Būčys), przyszły generał zakonu Marianów i egzarcha katolików obrządku wschodniego. Ojcem duchownym Akademii był również bardzo wybitny kapłan litewski ks. Jonas Naujokas.

Oprócz ruchu litewskiego, w Akademii budził się też ruch białoruski. Jego opiekunem był świecki profesor Branisław Ihnatowicz Epimach-Szypiła, najwybitniejszy ówcześnie filolog białoruski, należący do najściślejszej elity budzicieli swojego narodu. Studenci Akademii wraz z klerykami petersburskiego seminarium duchownego, w roku 1912 r. utworzyli Koło Białoruskie, stawiające sobie za cele formowanie świadomości narodowej wśród Białorusinów.

Metropolita Warszawski

Dzień 2 kwietnia 1913 r., był przełomowym dniem w życiu późniejszego kardynała, kiedy to zgodził się kandydować na katedrę warszawską. Złożył wobec tego napisane po rosyjsku curiculum vitae w Departamencie Spraw Duchownych Wyznań Obcych (do których zaliczano zarówno katolicyzm, jak i szamanizm) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Taka procedura wówczas obowiązywała w cesarstwie rosyjskim.

Nowy metropolita od samego początku przejawił ogromną aktywność. Był inicjatorem powstania wielu stowarzyszeń jak również Caritas. Erygował szereg nowych parafii, w których powstało wiele kościołów i kaplic, popierał pracę księży wśród studentów.

Intensywny okres aktywności kard. Aleksandra Kakowskiego przypadł na czasy pierwszej wojny światowej. Jako arcybiskup metropolita warszawski i Prymas Królestwa Polskiego, nie ograniczał się do działań na polu kościelnym, społecznym i koordynacji działań pomocowych i charytatywnych Kościoła. Rosły one zresztą lawinowo, gdy zgliszcza, rany, głód i śmierć, a w konsekwencji dziesiątki i setki tysięcy uchodźców stały się zjawiskami powszechnymi. W trzecim roku wojny, kiedy armie niemieckie i austro-węgierskie wyparły Rosjan z ziem centralnej Polski, podjął się arcytrudnej misji reprezentowania Polski i Polaków i koordynowania działań skierowanych ku odbudowie własnego państwa.

Postawa lojalności wobec władz rosyjskich, uznawanych przez cały świat za legalnie sprawujące władze w Królestwie polskim nie przeszkodziła Metropolicie Warszawskiemu w zainicjowaniu solidarnego wystąpienia wszystkich biskupów polskich, formalnie nie tworzących wtedy jednego Episkopatu – z apelem do świata chrześcijańskiego o pomoc materialną i moralną dla Polski niszczonej przez działania wojenne.

Dokument ten, datowany 15 lipca 1915 roku, ogłoszony w Poznaniu, Lwowie, Warszawie i Krakowie stanowił odpowiedź na ciepłe słowa papieża Benedykta XV skierowane do Polaków. Apel tan podpisany został na pierwszym miejscu przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Dalbora. Ważne było, że biskupi Polski podzielonej granicami rozbiorów, a dodatkowo liniami frontów pierwszej wojny światowej, wystąpili solidarnie wobec całego świata jako Episkopat jednego narodu.

Po zajęciu Warszawy, przez Niemców, arcybiskup Kakowski, przyjął nacechowaną ostrożnością postawę wyczekującą.

Regent Królestwa Polskiego

Dopiero, gdy armie obu cesarzy, poniosły ogromne straty w ludziach, władze niemieckie i austro-węgierskie postanowiły sięgnąć do polskich rezerw rekruta. Jednak obywateli obcego państwa nie można było brać do wojska. W tej sytuacji listopadzie 1916 r, władze niemieckie i austriacko-węgierskie zdecydowały się na pierwszy krok wobec Polaków, ogłaszając słynny „akt dwóch cesarzy”, w którym była mowa o odtworzeniu „samodzielnego”, ale bynajmniej nie suwerennego Królestwa Polskiego, pozostającego w łączności z obu sprzymierzonymi mocarstwami.

Bp Ignacy Świrski w drodze na ołtarze

Następnym krokiem w stronę „przywracania” państwa polskiego, w styczniu 1917 r., było powołanie Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego, której zadaniem miało być przejęcie administracji cywilnej przez Polaków pod kontrolą dwóch generalnych gubernatorów: niemieckiego, gen. Hansa von Beselera i austriackiego gen. Karla Kuka. Na liście 110 członków Rady Stanu znalazło się 9 przedstawicieli duchowieństwa, czyli 4 wirylistów – biskupi: kielecki – Augustyn Łosiński, płocki – bł. Antoni Julian Nowowiejski, sandomierski – Marian Józef Ryx, kujawsko-kaliski – Stanisław Kazimierz Zdzitowiecki, oraz przedstawiciele duchowieństwa, wybrani przez społeczeństwo: ks. Antoni Aksamitowski – proboszcz z Przedborza nad Pilicą (pow. konecki), ks. Leon Gościcki – proboszcz z Małkini nad Bugiem (pow. ostrowski), ks. Włodzimierz Jasiński – proboszcz z Piotrkowa Trybunalskiego, ks. Bronisław Malinowski – proboszcz z Tarnogrodu (pow. biłgorajski) i ks. hr Józef Scipio de Campo – proboszcz-nominat z Siedlec. Arcybiskup Kakowski podkreślał w swoich pamiętnikach, że w ówczesnych warunkach działania i pracy byli oni „ożywieni najlepszymi chęciami pracowania jedynie i wyłącznie dla Polski, dla dobra narodu polskiego”.

Po abdykacji cara Mikołaja II, formalnie nadal prawowitego króla Polski (marzec 1917 r.), władze okupacyjne pozwoliły Tymczasowej Radzie Stanu na powołanie regenta, który pełniłby tymczasowo funkcje głowy państwa, reprezentując jednocześnie Królestwo Polskie na arenie międzynarodowej. Wpłynęło to na postawę państw Ententy, które przestały uważać kwestię polską za wewnętrzną sprawę cesarstwa rosyjskiego, co stanowiło pierwszy krok do uznania niepodległości Polski.

Obalenie rosyjskiej monarchii stanowiło znakomitą okazję do zademonstrowania jedności Polski pod względem kościelnym. Z inicjatywy metropolity Kakowskiego, 11 marca 1917 r. w katedrze warszawskiej odbyło się pierwsze od czasów Sejmu Wielkiego (1789-1792) spotkanie biskupów trzech zaborów na czele z metropolitą gnieźnieńskim i poznańskim Edmundem Dalborem, który jako Prymas Polski i Litwy symbolizował „jedność ziem i narodu polskiego”. Formalnym powodem spotkania nie mającego jeszcze rangi synodu, było uczczenie stulecia ustanowienia metropolii warszawskiej. Biskupi podkreślili, że dążą do zjednoczenia całego narodu ze wszystkich dzielnic. Wysłali telegram do papieża Benedykta XV, prosząc o błogosławieństwo Boże, aby „naród, który zawsze z przywiązania do Kościoła i Stolicy Apostolskiej czerpał swoje siły i nadzieje, z ciężkich zmagań (…) wyszedł odrodzony do nowego, pomyślnego życia”.

Tymczasowa Rada Stanu powołała ostatecznie Radę Regencyjną w skład której weszło trzech regentów. Pierwszym z nich był abp Aleksander Kakowski, kandydat polskiego duchowieństwa. Przyjął on zaproponowaną mu misję, aby móc występować zarówno wobec własnego społeczeństwa jak i zaborczych monarchów, nie tylko w charakterze zwierzchnika Kościoła Polskiego, ale również jako jeden z trzech polskich urzędników, wspólnie tworzących tymczasową Głowę Państwa.

Początkowo Metropolita Warszawski był przeciwny angażowaniu się duchownych w działalność polityczną, ale gdy szanse na odrodzenie państwa wzrosły, wyraził zgodę na uczestnictwo księży w działaniach tworzonych polskich organów państwowych. Angażował się również w tworzenie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Warszawskim.

Jednocześnie robił wszystko, aby sabotować pobór do „polskiego wehrmachtu”. W maju 1918 r. Benedykt XV mianował prefekta Biblioteki Watykańskiej Achillesa Rattiego, wizytatorem apostolskim na ziemiach polskich z siedzibą w Warszawie. Było to uznanie faktu, że Polska, mimo okupacji państw centralnych, jest znowu organizmem państwowym. Przy okazji w swoim telegramie do arcybiskupa Kakowskiego papież konstatował on, że „już świta nadzieja swobody dla narodu i ukazuje się wolność Kościoła katolickiego”. Życzył narodowi trwania w wierze i całkowitej niepodległości.

Episkopat Królestwa Polskiego poparł działalność Rady Regencyjnej, jako „że niepodległość jest jej naczelnym i możliwym do osiągnięcia programem”. Z okazji uroczystej inauguracji pracy Rady Regencyjnej w archikatedrze warszawskiej, metropolita Kakowski apelował do narodu polskiego słowami: „Wszystkich Polaków wzywam do zgody, jedności i miłowania się wzajemnie, abyśmy wszyscy, ilu nas jest, mieli jedno serce i jedną duszę, bo z miłosierdzia Bożego powstaje Polska wolna i niepodległa”.

Regenci władali państwem bez granic i bez legitymacji międzynarodowej, tym nie mniej starali się o jak największy zakres suwerenności. Stworzyli podwaliny, na których opierał się porządek II Rzeczypospolitej. Ustanowili sieć placówek dyplomatycznych, utworzyli organizacyjne podstawy utworzenia Wojska Polskiego. Rozpoczęli tworzenie sieci szkół.

Arcybiskup Kakowski aktywnie angażował się ponadto w działalność oświatową, uważając, że najważniejsze jest wspieranie świadomości Polaków, tworzenie wzorców narodowego myślenia.

Gdy klęska państw centralnych stała się sprawą tygodni, Rada Regencyjna 7 października 1918 r. ogłosiła niepodległość Polski, a 12 października przejęła władzę zwierzchnią nad wojskiem. 14 listopada regenci usunęli się ze sceny, abdykując na rzez Józefa Piłsudskiego, któremu wręczyli nominację na Naczelnika Państwa.

Spór o Prymasostwo

Wkrótce po ogłoszeniu niepodległości powstał problem, kto naprawdę ma kierować Kościołem w odrodzonej Polsce. Za metropolitami gnieźnieńskimi przemawiały argumenty historyczne i symboliczne. Metropolitom gnieźnieńskim tytuł ten przysługiwał od 1418 r. Nikt nie negował symbolicznego reprezentowania przez abp. Dalbora jedności Kościoła w Polsce. Skutkowało to faktem, że większość polskiej opinii publicznej, jak i chyba wszyscy biskupi spoza dawnego Królestwa, opowiedzieli się po stronie Gniezna. Jednak faktycznie centrum kierownicze Kościoła, jakby jego „punkt ciężkości”, znajdował się w Warszawie. Poza tym, metropolia warszawska, obejmując terytorium dawnego Królestwa Kongresowego, była największą i najludniejszą z polskich metropolii.

Wzmocniony postawą większości społeczeństwa i hierarchii, kard. Edmund Dalbor jako Prymas Polski, od roku 1919 i zaczął zwoływać Konferencje Episkopatu Polski do Gniezna.

Watykańska Kongregacja do Nadzwyczajnych Spraw Kościoła, w dekrecie z 5 lutego 1925 r. wybrała rozwiązanie „salomonowe” – w równym stopniu nie zadawalające obu polskich kardynałów. Uznając pierwszeństwo Gniezna, odmówiła jednak odnowienia przedrozbiorowej pozycji Prymasa Polski, posiadającego uprawnienia papieskiego legata urodzonego (legatus natus), dającego mu pełnię władzy sprawowanej w imieniu papieża, nad Kościołem lokalnym, niemal analogiczną do pozycji urzędu patriarchy w Kościołach wschodnich. Zamiast tego, uznała jako honorowe oba tytuły prymasów (Prymas Polski i Prymas Królestwa Polskiego), ale nie równorzędne. Tylko urząd Prymasa Polski, pozostawiony kardynałowi Dalborowi, miał być przekazywany jego następcom.

Wielki Kanclerz UKSW kard. Kazimierz Nycz Fot. MNiSW

Natomiast urząd Prymasa Królestwa Polskiego miał mieć charakter dożywotni i pozostawiony został wyłącznie kard. Kakowskiemu. Szczególna pozycja Warszawy została zaznaczona symbolicznie prawem do używania purpury przez przyszłych metropolitów warszawskich, nawet jeśli nie będą kardynałami.

Pius XI, na mocy bulli „Vixdum Poloniae unitas” z 28 października 1925 r., ogłoszonej po upływie 7 miesięcy po zawarciu konkordatu z Polską, na miejsce przedrozbiorowego ustroju prymasowskiego, który chcieli kontynuować Kakowski i Dalbor, zorganizował ustrój metropolitarny w Kościele polskim. Obaj prymasi utracili swe uprawnienia jurysdykcyjne na terenie innych metropolii. W ten sposób została usunięta podstawa ewentualnych przyszłych konfliktów między nimi.

Na marginesie warto zaznaczyć, że tak określony ustrój Kościoła przetrwał do roku 1945, kiedy to metropolita gnieźnieński i poznański kard. August Hlond, następca zmarłego w roku 1926. kardynała Edmunda Dalbora, otrzymał z powrotem historyczne uprawnienia jurysdykcyjnie przysługujące papieskiemu legatowi urodzonemu, z powodu znalezienia się Polski w obozie radzieckim i poważnego utrudnienia kontaktów z Rzymem. Po jego śmierci i mianowaniu przez Piusa XII Prymasem Polski bp. Stefana Wyszyńskiego, oba centra Kościoła w Polsce, symboliczny w postaci metropolii gnieźnieńskiej i realny w postaci warszawskiej zostały połączone „unią personalną”. Kard. Wyszyński został następcą zarówno prymasa Kakowskiego jak i prymasa Hlonda.

Działalność kard. Kakowskiego w niepodległej Polsce

28 listopada 1919 abp Kakowski konsekrował nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Achillesa Rattiego. A 15 grudnia razem z metropolitą Edmundem Dalborem, otrzymał od Benedykta XV kapelusz kardynalski. Został również powołany przez papieża Benedykta na członka Kongregacji Sakramentów, Propagandy Wiary, Seminariów i Uniwersytetów.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej kard. Kakowski zalecał duchownym zaangażowanie w obronę ojczyzny jako kapelani i sanitariusze. Przed bitwą warszawską wzywał ludność Warszawy do obrony stolicy: „Nadeszła chwila kiedy cały Naród, a w szczególności m.st. Warszawa ma zdobyć się na siłę aby odeprzeć najeźdźców i spełnić święty względem Ojczyzny obowiązek”. Nie tylko nie opuścił zagrożonej Warszawy, ale jeszcze znalazł się wśród żołnierzy w pierwszej linii w okopach wokół Radzymina.

W trakcie zamachu majowego, w dramatycznej sytuacji zachował się jak przystało na prymasa, nawołując obie strony do opamiętania. Po zamachu majowym w 1926 r. z okazji wyboru nowego Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego w odezwie do duchowieństwa i wiernych apelował: „Zaklinam Was na Boga i dobro drogiej nam wszystkim Ojczyzny, zachowajcie spokój i godność obywatelską, niechaj nikt nie ośmiela się zakłócać porządku i ładu”. Co roku odprawiał Mszę św. za duszę zamordowanego prezydenta Gabriela Narutowicza.

W wieku 80 lat zmarł kard. Keith O’Brien

Kard. Kakowski za jedno z ważniejszych swoich zadań uważał umocnienie chrześcijańskich wartości i zasad moralnych oraz budowanie katolickiej Polski. W odezwach i listach pasterskich zachęcał wiernych do czynnej miłości Ojczyzny, budzenia w sobie ducha patriotyzmu, z którym „nie można pogodzić wybujałego nacjonalizmu i antysemityzmu”. Apelował o przestrzeganie prawa i sprawiedliwości oraz o solidną pracę na rzecz Ojczyzny. W trosce o ład społeczny i pokój ostrzegał przed nienawiścią i walkami partyjnymi. Za największe niebezpieczeństwo zagrażające katolicyzmowi w Polsce, uważał rozszerzającą się laicyzację i demoralizację życia małżeńskiego, rodzinnego, publicznego oraz wolnomyślicielstwo i komunizm.

Kard. Kakowski jako metropolita warszawski założył kilkadziesiąt nowych parafii a także m.in. Muzeum Archidiecezjalne i Dom Pracy dla Najbiedniejszych na Bródnie. Zwołał również w Częstochowie pierwszy synod plenarny polskich biskupów. Od 1927 brał aktywny udział w organizowaniu Akcji Katolickiej, powołał Katolicki Związek Instytucji i Zakładów Wychowawczych Caritas. Zorganizował działalność kleru wśród katolickich stowarzyszeń młodzieży akademickiej i szkół średnich. Zapewnił też opiekę konserwatorską nad zabytkami sztuki sakralnej, był inicjatorem utworzenia Muzeum Archidiecezjalnego w 1936.

Zmarł 30 grudnia 1938. W testamencie napisał, że życzy sobie, aby zostać pochowany wraz z ubogimi na warszawskim Bródnie. 4 stycznia 1939 doczesne szczątki Kardynała zostały tymczasowo złożone w podziemiach katedry św. Jana, a dopiero wiosną odbył się jego pogrzeb na cmentarzu Bródnowskim: z udziałem najwyższych władz państwowych, Episkopatu, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich. Uczestniczyło w nim ponad 150 tys. osób.

Andrzej Duda: dzięki Kościołowi Polacy zachowali swoją tożsamość

„Dzięki Kościołowi Polacy zachowali swoją tożsamość, wiarę, kulturę, wszystko to, co stanowi fundament budowania państwa” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Brusach w diecezji pelplińskiej. Spotkał się tam z przedstawicielami służb, władz samorządowych, wolontariuszy i mieszkańców, którzy byli zaangażowani w pomoc poszkodowanym w ubiegłorocznej nawałnicy w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Bp Jarecki: Trwa burzliwy proces zmian w sądownictwie

Prezydent pytany o rolę Kościoła w odzyskaniu przed stu laty przez Polskę niepodległości stwierdził, że była ona „ogromna”, a „dzięki rodzinie i Kościołowi polskość przetrwała”. Zwrócił również uwagę na rolę księży. „Kapłani mówili swoim wiernym o Polsce, byli z nimi w czasie kolejnych powstań, nie zostawiali ich” – podkreślił Andrzej Duda.

„Dzięki Kościołowi Polacy zachowali swoją tożsamość, wiarę, kulturę, wszystko to, co stanowi fundament budowania państwa” – zaznaczył prezydent.

Prezydent Andrzej Duda 20 marca odwiedził Brusy na terenie diecezji pelplińskiej, gdzie spotkał się z przedstawicielami wielu grup społecznych: służb, władz samorządowych, wolontariuszy i mieszkańców, którzy byli zaangażowani w pomoc poszkodowanym w ubiegłorocznej nawałnicy w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim.

KUL: sympozjum biblijne o Duchu Świętym w Kościele

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zakończył się Wiosenny Dzień Biblijny. Podczas tegorocznej edycji panelu, bibliści pochylili się nad obecnością Ducha Świętego w Kościele.

Jak zauważył w rozmowie z KAI ks. prof. Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, temat sympozjum jest odpowiedzią na trwający w polskim Kościele program duszpasterski „Duch, który umacnia miłość”. – Chcemy wnikać w tę tajemnicę Ducha Świętego, w jego rolę w Kościele Powszechnym jak i w życiu każdej z osób – tłumaczył.

Biblista zwrócił uwagę, że poprzez rozwój ruchów charyzmatycznych, znacznie więcej mówi się o roli Ducha Świętego w Kościele. – Musimy jednak pamiętać, że Duch Święty działa w Kościele nie od dziś. Był i jest On obecny podczas wszystkich etapów Historii Zbawienia. Oczywiście, współczesna mnogość ruchów odwołujących się do Niego, świadczy o Jego działaniu i otwarciu się ludzi na to działanie. Dlatego tego typu spotkanie ma służyć pewnemu uporządkowaniu pojęć po to, by to żywiołowe i często spontaniczne zjawisko poddać uczciwej i naukowej refleksji – powiedział teolog.

Naukowiec przestrzegł jednak przed zbytnim przeakcentowaniem Parakleta w teologii i praktyce duszpasterskiej. – Z Pisma Świętego jasno wynika, że w centrum wydarzeń zbawczych stoi Jezus. Odłączanie Ducha Świętego od Chrystusa jest niebezpieczne i prowadzi do błędów czy herezji. Już od pierwszych wieków istniały spory dotyczące relacji pomiędzy Drugą a Trzecią osobą Trójcy Świętej. Stąd tak bardzo potrzeba nam wejścia na drogę nauki, która wypływa z samej Biblii – Objawienia Boga przekazanego przez świętych pisarzy – wyjaśniał ks. prof. Wróbel.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Nauk Biblijnych KUL. Wśród prelegentów znalazło się wielu polskich biblistów z kraju i zagranicy.

Wiosenne i jesienne Dni Biblijne są cyklicznymi sympozjami poświęconymi różnym aspektom roli Pisma Świętego w Życiu Kościoła. Poprzednia edycja wydarzenia została poświęcona manuskryptom z Qumran w 70. rocznicę ich odnalezienia.

Kielce: 6 tys. osób otrzyma paczki świąteczne od Kieleckiego Banku Żywności

6 tys. świątecznych paczek przygotowanych z ponad 14 ton produktów spożywczych od darczyńców – to bilans zbiórki przeprowadzonej 16 i 17 marca w regionie przez Kielecki Bank Żywności. W akcji wzięło udział ok. 1200 wolontariuszy.

Ponad 14 ton produktów spożywczych udało się zebrać podczas zbiórki żywności, która odbyła się w 9 miejscowościach województwa świętokrzyskiego m.in.: w Chmielniku, Jędrzejowie, Chęcinach, Małogoszczu i Kazimierzy Wielkiej.

Zebrana żywność została już dowieziona do magazynów Kieleckiego Banku Żywności i obecnie jest segregowana, także z pomocą młodzieży szkolnej.

– Dzięki akcji paczki z żywnością trafią przed świętami do około 6 tys. osób: starszych, samotnych i ubogich – mówi Mazur. – Prosiliśmy o to, aby do koszy chętni wkładali produkty z dłuższym terminem ważności i tak się działo.

Przeważały: cukier, mąka, konserwy, makarony i słodycze. Obawialiśmy się przebiegu zbiórki, ze względu na najgorszą z możliwych pogodę, ale akcja udała się. Wszystkim bardzo dziękujemy – dodaje.

Żywność zostanie wkrótce pogrupowana w paczki, które będą wydawane w czwartek i piątek. Otrzymają je organizacje pomagające osobom potrzebującym, parafie i szkoły.

Podczas ubiegłorocznej zbiórki żywności także zebrano nieco ponad 14 ton produktów spożywczych.

Kielecki Bank Żywności współpracuje z ok. setką organizacji zaangażowanych w różne formy pomocy dla osób najuboższych. Są to organizacje prowadzące świetlice środowiskowe, przytuliska, schroniska, punkty pomocy doraźnej.
Na terenie województwa świętokrzyskiego są to m.in.: Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta, Polski Związek Głuchych, Krajowe Towarzystwo Autyzmu, Komenda Hufca Kielce Południe, Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie, Caritas Diecezji Kieleckiej, Fundacja Światło-Życie, Towarzystwo Dobroczynności, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Akademickie.

Największe przedsięwzięcie, które obecnie realizuje Kielecki Bank Żywności to program pomocy żywnościowej FEAD. Osoby, które spełniają kryteria dochodowe mogą zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej po stosowne zaświadczenie i kierowane są do organizacji, by otrzymać paczkę z żywnością. Żywność trafia do osób ubogich, niepełnosprawnych, bezdomnych, dzieci z rodzin wielodzietnych i patologicznych.

Aleksander Kakowski: współtwórca niepodległości, kardynał i mąż stanu (sylwetka)

Kard. Aleksander Kakowski należał do grona najwybitniejszych przywódców Kościoła w Polsce pierwszej połowy XX stulecia. Przyczynił się wydatnie do odzyskania niepodległości oraz scalenia Kościoła po okresie ponad wiekowego rozdziału pomiędzy trzy państwa zaborcze. Artykułem tym inaugurujemy cykl, ukazujący wkład Kościoła w budowanie polskiej niepodległości.

Święcenia kapłańskie Aleksander Kakowski przyjął 30 maja 1886 z rąk abpa-metropolity warszawskiego. bł. Wincentego Teofila Popiela. Zaczął swoje pięcie się w górę po szczeblach kariery kościelnej, zaczynając od rocznej służby wikariusza w parafii św. Andrzeja w Warszawie Już w następnym roku został wykładowcą prawa kanonicznego, homiletyki i teologii pastoralnej, a także historii literatury polskiej w warszawskim Seminarium Duchownym. Parokrotnie był wysyłany na stypendia do Francji i Włoch.

Odznaczony honorowymi tytułami kanonika i prałata (1901) awansował też w hierarchii naukowej. Jako doktor prawa kanonicznego został powołany w skład Sądu Duchownego i na asesora Konsystorza Warszawskiego (taką nazwę nosiła wtedy oficjalnie Kuria Metropolitalna). W Sądzie posiadał tytuł „obrońcy węzła małżeńskiego”. W roku 1898 został mianowany rektorem warszawskiego Seminarium Duchownego, dodatkowo pełniąc obowiązki rektora kościoła św. Józefa Oblubieńca. W swoim życiorysie napisał „obowiązki te pełniłem w okresie dwunastu lat w najsmutniejszym czasie poprzedzającym okres anarchii 1905 r.”

W 1910 r., po obronie swojej drugiej pracy doktorskiej z teologii w katolickiej Akademii Duchownej w Petersburgu, otrzymał nominację na rektora tej jedynej uczelni katolickiej na obszarze cesarstwa rosyjskiego. Akademia ta stanowiła jednocześnie intelektualne centrum życia katolickiego.

Rektor Akademii Duchownej w Petersburgu

Z prowadzeniem Akademii ks. Kakowski poradził sobie doskonale. W przełomowych dla Rosji czasach, kiedy wszelkie autorytety ulegały dewaluacji. Jak pisze biograf kardynała, ks. Bronisław Czaplicki, „praca ta, jak na tak trudne czasy, okazała się owocna. Zdołał on w pełni zachować katolicki charakter uczelni, rozwinąć jej poziom naukowy i nie zmarnować tego poziomu duchowego, jaki uczelnia powoli zdobywała”. Ksiądz Aleksander, uformowany przez potrydencki Kościół, uważał tak jak całe nieomal pokolenie do którego należał, że katolicyzm w Polsce powinien mieć miejsce dominujące w państwie. Potępiał przejawy przemocy antysemickiej, ale traktował antysemityzm jako reakcję na działanie żydowskich bezbożników i wolnomyślicieli. Z drugiej strony, uformowała go tradycja Rzeczypospolitej, której wyrazicielem był jego ojciec, weteran powstania styczniowego. Nie ulegał polskiemu nacjonalizmowi, co było widoczne m. in. w jego współpracy i zrozumieniu księży Litwinów.

Do jego najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników należał ks. prof. Jerzy Matulewicz (po litewsku Jurgis Matulajtis – używał on również innej formy swojego nazwiska zapisanej jako Matulevičius), późniejszy biskup wileński, postać będąca symbolem katolickości Litwy, a jednocześnie jeden z najwybitniejszych katolickich duszpasterzy działających w Polsce na przełomie XIX i XX w. Beatyfikowany przez Jana Pawła II. Drugim z nich był ks. Piotr Franciszek Buczys (lit. Petras Pranciškus Būčys), przyszły generał zakonu Marianów i egzarcha katolików obrządku wschodniego. Ojcem duchownym Akademii był również bardzo wybitny kapłan litewski ks. Jonas Naujokas.

Oprócz ruchu litewskiego, w Akademii budził się też ruch białoruski. Jego opiekunem był świecki profesor Branisław Ihnatowicz Epimach-Szypiła, najwybitniejszy ówcześnie filolog białoruski, należący do najściślejszej elity budzicieli swojego narodu. Studenci Akademii wraz z klerykami petersburskiego seminarium duchownego, w roku 1912 r. utworzyli Koło Białoruskie, stawiające sobie za cele formowanie świadomości narodowej wśród Białorusinów.

Metropolita Warszawski

Dzień 2 kwietnia 1913 r., był przełomowym dniem w życiu późniejszego kardynała, kiedy to zgodził się kandydować na katedrę warszawską. Złożył wobec tego napisane po rosyjsku curiculum vitae w Departamencie Spraw Duchownych Wyznań Obcych (do których zaliczano zarówno katolicyzm, jak i szamanizm) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Taka procedura wówczas obowiązywała w cesarstwie rosyjskim.

Nowy metropolita od samego początku przejawił ogromną aktywność. Był inicjatorem powstania wielu stowarzyszeń jak również Caritas. Erygował szereg nowych parafii, w których powstało wiele kościołów i kaplic, popierał pracę księży wśród studentów.

Intensywny okres aktywności kard. Aleksandra Kakowskiego przypadł na czasy pierwszej wojny światowej. Jako arcybiskup metropolita warszawski i Prymas Królestwa Polskiego, nie ograniczał się do działań na polu kościelnym, społecznym i koordynacji działań pomocowych i charytatywnych Kościoła. Rosły one zresztą lawinowo, gdy zgliszcza, rany, głód i śmierć, a w konsekwencji dziesiątki i setki tysięcy uchodźców stały się zjawiskami powszechnymi. W trzecim roku wojny, kiedy armie niemieckie i austro-węgierskie wyparły Rosjan z ziem centralnej Polski, podjął się arcytrudnej misji reprezentowania Polski i Polaków i koordynowania działań skierowanych ku odbudowie własnego państwa.

Postawa lojalności wobec władz rosyjskich, uznawanych przez cały świat za legalnie sprawujące władze w Królestwie polskim nie przeszkodziła Metropolicie Warszawskiemu w zainicjowaniu solidarnego wystąpienia wszystkich biskupów polskich, formalnie nie tworzących wtedy jednego Episkopatu – z apelem do świata chrześcijańskiego o pomoc materialną i moralną dla Polski niszczonej przez działania wojenne.

Dokument ten, datowany 15 lipca 1915 roku, ogłoszony w Poznaniu, Lwowie, Warszawie i Krakowie stanowił odpowiedź na ciepłe słowa papieża Benedykta XV skierowane do Polaków. Apel tan podpisany został na pierwszym miejscu przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Dalbora. Ważne było, że biskupi Polski podzielonej granicami rozbiorów, a dodatkowo liniami frontów pierwszej wojny światowej, wystąpili solidarnie wobec całego świata jako Episkopat jednego narodu.

Po zajęciu Warszawy, przez Niemców, arcybiskup Kakowski, przyjął nacechowaną ostrożnością postawę wyczekującą.

Regent Królestwa Polskiego

Dopiero, gdy armie obu cesarzy, poniosły ogromne straty w ludziach, władze niemieckie i austro-węgierskie postanowiły sięgnąć do polskich rezerw rekruta. Jednak obywateli obcego państwa nie można było brać do wojska. W tej sytuacji listopadzie 1916 r, władze niemieckie i austriacko-węgierskie zdecydowały się na pierwszy krok wobec Polaków, ogłaszając słynny „akt dwóch cesarzy”, w którym była mowa o odtworzeniu „samodzielnego”, ale bynajmniej nie suwerennego Królestwa Polskiego, pozostającego w łączności z obu sprzymierzonymi mocarstwami.

Następnym krokiem w stronę „przywracania” państwa polskiego, w styczniu 1917 r., było powołanie Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego, której zadaniem miało być przejęcie administracji cywilnej przez Polaków pod kontrolą dwóch generalnych gubernatorów: niemieckiego, gen. Hansa von Beselera i austriackiego gen. Karla Kuka. Na liście 110 członków Rady Stanu znalazło się 9 przedstawicieli duchowieństwa, czyli 4 wirylistów – biskupi: kielecki – Augustyn Łosiński, płocki – bł. Antoni Julian Nowowiejski, sandomierski – Marian Józef Ryx, kujawsko-kaliski – Stanisław Kazimierz Zdzitowiecki, oraz przedstawiciele duchowieństwa, wybrani przez społeczeństwo: ks. Antoni Aksamitowski – proboszcz z Przedborza nad Pilicą (pow. konecki), ks. Leon Gościcki – proboszcz z Małkini nad Bugiem (pow. ostrowski), ks. Włodzimierz Jasiński – proboszcz z Piotrkowa Trybunalskiego, ks. Bronisław Malinowski – proboszcz z Tarnogrodu (pow. biłgorajski) i ks. hr Józef Scipio de Campo – proboszcz-nominat z Siedlec. Arcybiskup Kakowski podkreślał w swoich pamiętnikach, że w ówczesnych warunkach działania i pracy byli oni „ożywieni najlepszymi chęciami pracowania jedynie i wyłącznie dla Polski, dla dobra narodu polskiego”.

Po abdykacji cara Mikołaja II, formalnie nadal prawowitego króla Polski (marzec 1917 r.), władze okupacyjne pozwoliły Tymczasowej Radzie Stanu na powołanie regenta, który pełniłby tymczasowo funkcje głowy państwa, reprezentując jednocześnie Królestwo Polskie na arenie międzynarodowej. Wpłynęło to na postawę państw Ententy, które przestały uważać kwestię polską za wewnętrzną sprawę cesarstwa rosyjskiego, co stanowiło pierwszy krok do uznania niepodległości Polski.

Obalenie rosyjskiej monarchii stanowiło znakomitą okazję do zademonstrowania jedności Polski pod względem kościelnym. Z inicjatywy metropolity Kakowskiego, 11 marca 1917 r. w katedrze warszawskiej odbyło się pierwsze od czasów Sejmu Wielkiego (1789-1792) spotkanie biskupów trzech zaborów na czele z metropolitą gnieźnieńskim i poznańskim Edmundem Dalborem, który jako Prymas Polski i Litwy symbolizował „jedność ziem i narodu polskiego”. Formalnym powodem spotkania nie mającego jeszcze rangi synodu, było uczczenie stulecia ustanowienia metropolii warszawskiej. Biskupi podkreślili, że dążą do zjednoczenia całego narodu ze wszystkich dzielnic. Wysłali telegram do papieża Benedykta XV, prosząc o błogosławieństwo Boże, aby „naród, który zawsze z przywiązania do Kościoła i Stolicy Apostolskiej czerpał swoje siły i nadzieje, z ciężkich zmagań (…) wyszedł odrodzony do nowego, pomyślnego życia”.

Tymczasowa Rada Stanu powołała ostatecznie Radę Regencyjną w skład której weszło trzech regentów. Pierwszym z nich był abp Aleksander Kakowski, kandydat polskiego duchowieństwa. Przyjął on zaproponowaną mu misję, aby móc występować zarówno wobec własnego społeczeństwa jak i zaborczych monarchów, nie tylko w charakterze zwierzchnika Kościoła Polskiego, ale również jako jeden z trzech polskich urzędników, wspólnie tworzących tymczasową Głowę Państwa.

Początkowo Metropolita Warszawski był przeciwny angażowaniu się duchownych w działalność polityczną, ale gdy szanse na odrodzenie państwa wzrosły, wyraził zgodę na uczestnictwo księży w działaniach tworzonych polskich organów państwowych. Angażował się również w tworzenie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Warszawskim.

Jednocześnie robił wszystko, aby sabotować pobór do „polskiego wehrmachtu”. W maju 1918 r. Benedykt XV mianował prefekta Biblioteki Watykańskiej Achillesa Rattiego, wizytatorem apostolskim na ziemiach polskich z siedzibą w Warszawie. Było to uznanie faktu, że Polska, mimo okupacji państw centralnych, jest znowu organizmem państwowym. Przy okazji w swoim telegramie do arcybiskupa Kakowskiego papież konstatował on, że „już świta nadzieja swobody dla narodu i ukazuje się wolność Kościoła katolickiego”. Życzył narodowi trwania w wierze i całkowitej niepodległości.

Episkopat Królestwa Polskiego poparł działalność Rady Regencyjnej, jako „że niepodległość jest jej naczelnym i możliwym do osiągnięcia programem”. Z okazji uroczystej inauguracji pracy Rady Regencyjnej w archikatedrze warszawskiej, metropolita Kakowski apelował do narodu polskiego słowami: „Wszystkich Polaków wzywam do zgody, jedności i miłowania się wzajemnie, abyśmy wszyscy, ilu nas jest, mieli jedno serce i jedną duszę, bo z miłosierdzia Bożego powstaje Polska wolna i niepodległa”.

Regenci władali państwem bez granic i bez legitymacji międzynarodowej, tym nie mniej starali się o jak największy zakres suwerenności. Stworzyli podwaliny, na których opierał się porządek II Rzeczypospolitej. Ustanowili sieć placówek dyplomatycznych, utworzyli organizacyjne podstawy utworzenia Wojska Polskiego. Rozpoczęli tworzenie sieci szkół.

Arcybiskup Kakowski aktywnie angażował się ponadto w działalność oświatową, uważając, że najważniejsze jest wspieranie świadomości Polaków, tworzenie wzorców narodowego myślenia.
Gdy klęska państw centralnych stała się sprawą tygodni, Rada Regencyjna 7 października 1918 r. ogłosiła niepodległość Polski, a 12 października przejęła władzę zwierzchnią nad wojskiem. 14 listopada regenci usunęli się ze sceny, abdykując na rzez Józefa Piłsudskiego, któremu wręczyli nominację na Naczelnika Państwa.

Spór o Prymasostwo

Wkrótce po ogłoszeniu niepodległości powstał problem, kto naprawdę ma kierować Kościołem w odrodzonej Polsce. Za metropolitami gnieźnieńskimi przemawiały argumenty historyczne i symboliczne. Metropolitom gnieźnieńskim tytuł ten przysługiwał od 1418 r. Nikt nie negował symbolicznego reprezentowania przez abp. Dalbora jedności Kościoła w Polsce. Skutkowało to faktem, że większość polskiej opinii publicznej, jak i chyba wszyscy biskupi spoza dawnego Królestwa, opowiedzieli się po stronie Gniezna. Jednak faktycznie centrum kierownicze Kościoła, jakby jego „punkt ciężkości”, znajdował się w Warszawie. Poza tym, metropolia warszawska, obejmując terytorium dawnego Królestwa Kongresowego, była największą i najludniejszą z polskich metropolii.

Wzmocniony postawą większości społeczeństwa i hierarchii, kard. Edmund Dalbor jako Prymas Polski, od roku 1919 i zaczął zwoływać Konferencje Episkopatu Polski do Gniezna.

Watykańska Kongregacja do Nadzwyczajnych Spraw Kościoła, w dekrecie z 5 lutego 1925 r. wybrała rozwiązanie „salomonowe” – w równym stopniu nie zadawalające obu polskich kardynałów. Uznając pierwszeństwo Gniezna, odmówiła jednak odnowienia przedrozbiorowej pozycji Prymasa Polski, posiadającego uprawnienia papieskiego legata urodzonego (legatus natus), dającego mu pełnię władzy sprawowanej w imieniu papieża, nad Kościołem lokalnym, niemal analogiczną do pozycji urzędu patriarchy w Kościołach wschodnich. Zamiast tego, uznała jako honorowe oba tytuły prymasów (Prymas Polski i Prymas Królestwa Polskiego), ale nie równorzędne. Tylko urząd Prymasa Polski, pozostawiony kardynałowi Dalborowi, miał być przekazywany jego następcom.

Natomiast urząd Prymasa Królestwa Polskiego miał mieć charakter dożywotni i pozostawiony został wyłącznie kard. Kakowskiemu. Szczególna pozycja Warszawy została zaznaczona symbolicznie prawem do używania purpury przez przyszłych metropolitów warszawskich, nawet jeśli nie będą kardynałami.

Pius XI, na mocy bulli „Vixdum Poloniae unitas” z 28 października 1925 r., ogłoszonej po upływie 7 miesięcy po zawarciu konkordatu z Polską, na miejsce przedrozbiorowego ustroju prymasowskiego, który chcieli kontynuować Kakowski i Dalbor, zorganizował ustrój metropolitarny w Kościele polskim. Obaj prymasi utracili swe uprawnienia jurysdykcyjne na terenie innych metropolii. W ten sposób została usunięta podstawa ewentualnych przyszłych konfliktów między nimi.

Na marginesie warto zaznaczyć, że tak określony ustrój Kościoła przetrwał do roku 1945, kiedy to metropolita gnieźnieński i poznański kard. August Hlond, następca zmarłego w roku 1926. kardynała Edmunda Dalbora, otrzymał z powrotem historyczne uprawnienia jurysdykcyjnie przysługujące papieskiemu legatowi urodzonemu, z powodu znalezienia się Polski w obozie radzieckim i poważnego utrudnienia kontaktów z Rzymem. Po jego śmierci i mianowaniu przez Piusa XII Prymasem Polski bp. Stefana Wyszyńskiego, oba centra Kościoła w Polsce, symboliczny w postaci metropolii gnieźnieńskiej i realny w postaci warszawskiej zostały połączone „unią personalną”. Kard. Wyszyński został następcą zarówno prymasa Kakowskiego jak i prymasa Hlonda.

Działalność kard. Kakowskiego w niepodległej Polsce

28 listopada 1919 abp Kakowski konsekrował nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Achillesa Rattiego. A 15 grudnia razem z metropolitą Edmundem Dalborem, otrzymał od Benedykta XV kapelusz kardynalski. Został również powołany przez papieża Benedykta na członka Kongregacji Sakramentów, Propagandy Wiary, Seminariów i Uniwersytetów.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej kard. Kakowski zalecał duchownym zaangażowanie w obronę ojczyzny jako kapelani i sanitariusze. Przed bitwą warszawską wzywał ludność Warszawy do obrony stolicy: „Nadeszła chwila kiedy cały Naród, a w szczególności m.st. Warszawa ma zdobyć się na siłę aby odeprzeć najeźdźców i spełnić święty względem Ojczyzny obowiązek”. Nie tylko nie opuścił zagrożonej Warszawy, ale jeszcze znalazł się wśród żołnierzy w pierwszej linii w okopach wokół Radzymina.

W trakcie zamachu majowego, w dramatycznej sytuacji zachował się jak przystało na prymasa, nawołując obie strony do opamiętania. Po zamachu majowym w 1926 r. z okazji wyboru nowego Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego w odezwie do duchowieństwa i wiernych apelował: „Zaklinam Was na Boga i dobro drogiej nam wszystkim Ojczyzny, zachowajcie spokój i godność obywatelską, niechaj nikt nie ośmiela się zakłócać porządku i ładu”. Co roku odprawiał Mszę św. za duszę zamordowanego prezydenta Gabriela Narutowicza.

Kard. Kakowski za jedno z ważniejszych swoich zadań uważał umocnienie chrześcijańskich wartości i zasad moralnych oraz budowanie katolickiej Polski. W odezwach i listach pasterskich zachęcał wiernych do czynnej miłości Ojczyzny, budzenia w sobie ducha patriotyzmu, z którym „nie można pogodzić wybujałego nacjonalizmu i antysemityzmu”. Apelował o przestrzeganie prawa i sprawiedliwości oraz o solidną pracę na rzecz Ojczyzny. W trosce o ład społeczny i pokój ostrzegał przed nienawiścią i walkami partyjnymi. Za największe niebezpieczeństwo zagrażające katolicyzmowi w Polsce, uważał rozszerzającą się laicyzację i demoralizację życia małżeńskiego, rodzinnego, publicznego oraz wolnomyślicielstwo i komunizm.

Kard. Kakowski jako metropolita warszawski założył kilkadziesiąt nowych parafii a także m.in. Muzeum Archidiecezjalne i Dom Pracy dla Najbiedniejszych na Bródnie. Zwołał również w Częstochowie pierwszy synod plenarny polskich biskupów. Od 1927 brał aktywny udział w organizowaniu Akcji Katolickiej, powołał Katolicki Związek Instytucji i Zakładów Wychowawczych Caritas. Zorganizował działalność kleru wśród katolickich stowarzyszeń młodzieży akademickiej i szkół średnich. Zapewnił też opiekę konserwatorską nad zabytkami sztuki sakralnej, był inicjatorem utworzenia Muzeum Archidiecezjalnego w 1936.

Zmarł 30 grudnia 1938. W testamencie napisał, że życzy sobie, aby zostać pochowany wraz z ubogimi na warszawskim Bródnie. 4 stycznia 1939 doczesne szczątki Kardynała zostały tymczasowo złożone w podziemiach katedry św. Jana, a dopiero wiosną odbył się jego pogrzeb na cmentarzu Bródnowskim: z udziałem najwyższych władz państwowych, Episkopatu, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich. Uczestniczyło w nim ponad 150 tys. osób.

Droga Krzyżowa wśród ruin komór gazowych z rozważaniami Edyty Stein

„Droga Krzyżowa jest nabożeństwem chrześcijańskim, ale wiadomo, że większość ofiar obozu Auschwitz-Birkenau było Żydami. Dlatego towarzyszą jej rozważania Edyty Stein, gdyż jej podstać łączy obie te tożsamości” – powiedział KAI ks. Manfred Deselears z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, który w sobotę 24 marca organizuje na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Drogę Krzyżową.

– Ta Droga Krzyżowa jest pozostałością po rekolekcjach wielkopostnych, które organizowaliśmy kiedyś na terenie byłego obozu. Już ich nie organizuję, ale uczestnicy prosili, żeby zrobić przynajmniej Drogę Krzyżową. Tak wszystko się zaczęło i w soboty przed Niedzielą Palmową ma miejsce Droga Krzyżowa idąca wśród baraków i ruin komór gazowych – opowiada ks. dr Manfred Deselaers z CDiM.

Jako pomoc przy medytacji poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej posłużą fragmenty z pism św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Ks. Deselaers zdradza, że jej postać jest dla niego bardzo ważna, poza tym jest patronką Europy.

– Wydaje mi się, że w naszych obecnych konfliktach, napięciach, egoizmach, ona jest dobrą patronką, która uczy, jak powinno być. Jestem przekonany, że to właśnie ją trzeba prosić dziś o wstawiennictwo i radę – powiedział kapłan. „Właśnie w Oświęcimiu, w Auschwitz, Teresa Edyta zginęła za swoją chrześcijańską wiarę, ale zginęła jako Żydówka. Dlatego ona jest tu w centrum naszych problemów. Używamy jej tekstów, żeby nam pomagała i towarzyszyła”.

Droga Krzyżowa w sobotę 24 marca rozpocznie się o 14:00 przed bramą do byłego obozu Birkenau. Chętni do udziału w niej proszeni są o kontakt telefoniczny (33 843 10 00) lub mailowy (edukacja@cdim.pl).

***
Ks. dr Manfred Deselaers jest niemieckim duszpasterzem, od blisko 30 lat pracuje w Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu. Zajmuje się działalnością pionu edukacyjnego, koncentruje się na religijnym znaczeniu pamięci o Auschwitz.

Poznań: Il Divo na jubileuszu 1050–lecia archidiecezji

Światowej sławy kwartet Il Divo zagra 22 czerwca w Poznaniu z okazji jubileuszu 1050–lecia archidiecezji poznańskiej – pierwszego biskupstwa w Polsce. – Obchody jubileuszowe w 2018 roku odbywają się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich celem jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną – mówi bp. Damian Bryl.

Wydarzenie uświetniające obchody 1050-lecia założenia biskupstwa poznańskiego odbędzie się 22 czerwca na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Wstęp dla szerokiej publiczności będzie bezpłatny. Do sprzedaży trafią bilety na numerowane miejsca siedzące w pobliżu sceny.

Il Divo porusza się w popularnym gatunku muzycznym zwanym classical crossover, łącząc operę i muzykę klasyczną, i prezentując ją w nieco lżejszym wydaniu, dostępnym nie tylko dla koneserów. W ich repertuarze znajdują się także znane i popularne piosenki popowe, czy musicalowe w symfoniczno-operowych aranżacjach.

Grupę tworzą: hiszpański baryton Carlos Marin, szwajcarski tenor Urs Toni Bühler, amerykański tenor David Miller oraz francuski tenor Sébastien Izambard. W swoim repertuarze mają takie przeboje, jak: Hallelujah Leonarda Cohena, I Will Always Love You spopularyzowane przez Whitney Houston, czy Time To Say Goodbye Sarah Brightman i Andrei Bocellego.

Zespół odnosił sukcesy na najważniejszych scenach świata, sprzedał ponad 30 milionów płyt, które pokryły się złotem i platyną w 33 krajach.

Występ kwartetu poprzedzi koncert z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej związanych z Poznaniem. Artyści zaprezentują utwory przywołujące odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Utwory w specjalnie przygotowanych, nowoczesnych aranżacjach wykonają wraz z chórem i orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu, który będzie współorganizatorem tej części imprezy.

Organizatorami koncertu będą: archidiecezja poznańska oraz agencja Prestige MJM.

Biskupstwo poznańskie w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie i było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 roku do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa.

Szczegółowy program obchodów 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu (główne uroczystości odbędą się w dniach 22-24 czerwca) można znaleźć na stronie www.archpoznan.pl.

Prymas Polski: Przyczyną gaszenia miłości w naszych sercach są fałszywi prorocy

„Współczesny świat podaje nam środki znieczulające ból naszej ludzkiej egzystencji” – mówił w homilii podczas drugiego dnia rekolekcji wielkopostnych w kościele akademickim KUL Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W nauce skierowanej do zgromadzonych na Mszy świętej Prymas odwoływał się do orędzia papieża Franciszka na Wielki Post.

Na początku homilii zaznaczył, że czas, który teraz trwa w naszym życiu duchowym zmierza do obudzenia sumień. Idąc za słowami Ojca Świętego abp Polak zauważył, że ludzkie serca współcześnie stygną. Stają się oziębłe, pozbawione moralnego wyczucia, cyniczne, opowiadają się tylko za tym, co przynosi nam korzyść.

„Trzeba z całym realizmem i pokorą wystrzegać się przed wypaczeniem serca” – nawoływał Prymas.

Podkreślił, że przyczyną gaszenia miłości w naszych sercach są fałszywi prorocy wprowadzający w błąd. „Dla jednych taka sytuacja może być wynikiem przechodzenia przez pustynię, trudnych życiowych doświadczeń, dla innych owoc wypalenia, zgubienia sensu życia. Wtedy pojawia się pokusa, aby zwątpić”.

Idąc za myślą Leszka Kołakowskiego abp Polak zwrócił uwagę, że nasza cywilizacja jest oparta na założeniu, iż największym dobrem jest przyjemność.

W ten sposób to, co stanowi o ludzkiej godności, o naszym wnętrzu, co rozeznajemy w sumieniu, co jest w naszym sercu zaczyna być przenikane obojętnością i samowystarczalnością.

„Skutkiem tego jest coraz bardziej widoczna przemoc w życiu społecznym, obracająca się przeciw tym, których uważa się za zagrożenie dla naszych pewników jak nienarodzone dziecko, chory czy starzec, cudzoziemiec, bliźni, który nie odpowiada naszym oczekiwaniom” – nauczał hierarcha.

W ludziach rodzi się pokusa szybkiego i łatwego zaradzenia trudnym życiowym sytuacjom np. poprzez życie w wirtualnej rzeczywistości. Młodzi próbują być kimś innym, aby sprostać sztucznym, nieosiągalnym i krzywdzącym standardom.

Kolejną pokusą jest przyjmowanie wciąż nowych propozycji rzeczy bez wartości, które odbierają nam wolność, godność, zdolność kochania. U podstaw tego leży grzech próżności.

„Każdy jest wezwany do tego aby w swoim sercu rozeznawał i badał, czy jest zagrożony przez kłamstwa tych fałszywych proroków” – mówił abp Polak.

Pozytywną odpowiedzią na to wezwanie powinno być poszukiwanie w sobie tego, co pozstawia w nas dobry ślad, to pochodzi od Boga.

„Człowiek zatrzymuje się nad tym, co powierzchowne, ponieważ ma wtedy złudzenie, że o tym co dla niego dobre decyduje on sam. Tak pojawia się pokusa samowstarczalności, otępiałego serca, która prowadzi do śmierci” – przypominał Prymas na zakończenie homilii.

Rekolekcje wielkopostne w kościele akademickim KUL, które głosi Prymas Wojciech Polak trwają w dniach 19-21 marca. Stanowią część obchodów setnej rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Temat rekolekcji „Aby nie ostygły nam serca” jest nawiązaniem do głównego Patrona KUL – Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Nauki rekolekcyjne będą głoszone podczas Mszy świętych o godzinie 12.30 i 19.00.

Łódź: Gimnazjalne spotkanie na Arenie Młodych

Blisko 7 tys. gimnazjalistów, 150 spowiedników, 250 osób modlących się modlitwą wstawienniczą, 86 osobowy chór młodych ludzi, 1 zespół wokalno-instrumentalny, 64 osobowa grupa tańca, 2 biskupów, 1 arcybiskup metropolita łódzki – tak w liczbach najprościej można przedstawić pierwszy dzień łódzkiego wydarzenia ewangelizacyjnego, które odbywa się w tych dniach w Łodzi.

Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej uczestnicy wysłuchali sondy ulicznej, w czasie której przechodniom zadano pytanie: o co zapytał byś Jezusa? Z wielu podanych odpowiedzi uczniowie łódzkich gimnazjum mieli wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie i wysłać sms potwierdzając swój wybór. Następnie świadectwem swojego spotkania z Bogiem podzielili się z uczestnikami spotkania Michał, Sebastian i Piotrek – znani youtuberzy, którzy tworzą kanał „Jeleniejaja”. Na koniec tej części spotkania, młodzi wysłuchali fragmentu ewangelii opowiadającego o bogatym młodzieńcu, oraz komentarza do tego fragmentu, który przedstawił arcybiskup Ryś.

– Przyjechałem na dzisiejsze spotkanie trochę z ciekawości, jednak to co zobaczyłem tutaj przerosło moje oczekiwania. Spodziewałem się, że będzie fajnie, bo będzie jakieś śpiewanie, ale nie myślałem, że będzie aż tak! To było coś – mówi Janek Brzeziński.

– Na takich rekolekcjach w hali uczestniczę po raz pierwszy – tłumaczy Oliwia Mazur. To, co tu zobaczyłam, to było coś wyjątkowego i niezwykłego. – dodaje uczestniczka spotkania.

Po przerwie, w drugiej części, w której młodzi mieli odpowiedzieć na usłyszane treści, odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie uczestnicy spotkania mogli skorzystać z sakramentu pokuty, a na przygotowanych wcześniej kartkach napisać swoje grzechy i przybić je do olbrzymiego, bo blisko 21 metrowego drewnianego krzyża, położonego na środku areny. Chętni mogli też poprosić o modlitwę wstawienniczą, którą posługiwali członkowie jezuickiej wspólnoty Mocni w Duchu.

– Dla mnie najmocniejszym momentem była ta chwila, kiedy ludzie modlili się za mnie. Nigdy wcześniej w czymś takim nie uczestniczyłem. To było mocne! W jednej chwili poczułem się taki wolny, jakby wszystkie problemy gdzieś zniknęły! – mówi Tomek Komeracki, uczeń jednego z łódzkich gimnazjów.

Pierwszy dzień Areny Młodych zakończyła modlitwa i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Najstarsze biskupstwo na ziemiach polskich ma swój herb

Z okazji jubileuszu 1050-lecia powstania biskupstwa poznańskiego został przygotowany herb archidiecezji poznańskiej. „Symbolika jego elementów odnosi się do św. Piotra, księcia Apostołów, pierwszego opiekuna Kościoła poznańskiego i patrona katedry poznańskiej – pierwszej na ziemiach polskich” – mówi KAI bp Damian Bryl.

Poznański biskup pomocniczy podkreśla, że wyboru elementów herbu dokonał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Herb archidiecezji składa się z ciemnoczerwonej tarczy z godłem ze skrzyżowanych złotych kluczy, na które nałożono srebrny wizerunek miecza św. Piotra oraz insygniów.

„Skrzyżowane klucze przypominają o jedności ze Stolicą Apostolską, a na nich widnieje wizerunek miecza św. Piotra, przechowywany w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Według tradycji został on przywieziony w 966 roku do Poznania z Rzymu przez pierwszego biskupa poznańskiego Jordana” – powiedział bp Bryl.

W herbie znajdują się też mitra, złoty krzyż metropolitalny i pastorał wzorowany na XIII-wieczny pastorał z Limoges. „Jest to jeden z najstarszych średniowiecznych pastorałów. Został wydobyty w 1953 roku z grobu nieznanego biskupa podczas prac archeologicznych prowadzonych we wnętrzu katedry poznańskiej” – zaznaczył bp Bryl.

Na herbie u dołu widnieje też paliusz. Insygnia, szczególnie krzyż i paliusz, podkreślają metropolitalny wymiar archidiecezji.

Główne uroczystości jubileuszowe 1050-lecia archidiecezji odbędą się w Poznaniu w dniach 22, 23 i 24 czerwca. W czasie obchodów, w uroczystej procesji zostanie przeniesiony łaskami słynący obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z kościoła Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do katedry, na Ostrów Tumski. Wizerunek ten był uroczyście ukoronowany 50 lat temu, w czasie obchodów tysiąclecia diecezji poznańskiej, m.in. przez kard. Karola Wojtyłę.

W parafiach obchody jubileuszowe odbędą się w Wigilię Zesłania Ducha Świętego 19 maja – tego dnia o godz. 21 zabrzmią wszystkie dzwony w świątyniach archidiecezji poznańskiej. W maju będzie miała miejsce misja Talitha kum.

We wrześniu (13-16 września) w stolicy Wielkopolski obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy, a w dniach 2-10 października planowana jest dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.

Subskrybuje zawartość