Subskrybent kanałów

Poznań: jutro abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. online u poznańskich oblatów

W Niedzielę Palmową, 5 kwietnia 2020, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski będzie przewodniczył mszy św. transmitowanej z kaplicy misjonarzy oblatów. Będzie to pierwsza od dłuższego czasu Eucharystia sprawowana publicznie przez metropolitę poznańskiego.

Transmisję będzie można oglądać na pośrednictwem portalu misyjne.pl. Przewodniczący KEP codziennie prowadzi modlitwę różańcową online, jednak będzie to pierwsza od dłuższego czasu Eucharystia sprawowana publicznie przez abp. Gądeckiego.

Zakonnicy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej postanowili, by w czasie „narodowej kwarantanny” wspomóc duchowo wiernych, którzy chcą trwać na modlitwie. Od niedzieli 15 marca, codziennie, redakcja portalu misyjne.pl transmituje mszę świętą na Facebooku oraz na swojej stronie.

Do tej pory Msze św. celebrowali m. in.: bp Szymon Stułkowski, prowincjał Paweł Zając OMI, Daniel Biedniak OMI, Józef Czernecki OMI, Maciej Drzewiczak OMI, Michał Hadrich OMI.

Bp Nitkiewicz: najważniejsze jest to, abyśmy przywitali Pana Jezusa w naszym sercu

Najważniejsze jest to, abyśmy przywitali Pana Jezusa w naszym sercu – wskazuje bp Krzysztof Nitkiewicz, zapraszając wszystkich diecezjan do uczestnictwa w Niedzieli Palmowej za pośrednictwem transmisji internetowej z katedry sandomierskiej.

„Niedziela Palmowa, bez spotkania z Wami byłaby bardzo smutna. Dlatego spotkajmy się za pośrednictwem kanałów internetowych naszej diecezji, oczywiście w sandomierskiej katedrze o godz. 11.00. Nie będzie w tym roku poświęcenia palm, ani procesji z Rynku do bazyliki katedralnej. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy przywitali Pana Jezusa w naszym sercu. Czekam na Was!” – zachęca biskup sandomierski w spocie filmowym opublikowanym na stronie diecezjalnej.

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy na antenie Radia Leliwa będzie można wysłuchać diecezjalnych radiowych wielkopostnych rekolekcji. Ich temat to: „Z Chrystusem przez życie”.

Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. prałat Jan Biedroń, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu-Serbinowie. Będą one transmitowane o godzinie 12.15 i 20.15 na falach radiowych 93,5 i 104,7 FM.

Abp Ryś: grzech rozprasza, a Bóg gromadzi w jedno!

– Grzech rozprasza, a Bóg gromadzi, dlatego sakrament pokuty jest sakramentem pojednania. Wtedy, kiedy Pan przekreśla nam grzech, to otwiera nam szansę do pojednania, bo zbiera nas znowu we wspólnotę – mówił abp Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył dziś rano Mszy w kaplicy domu biskupiego.

Abp Ryś odwołując się do dzisiejszej Liturgii Słowa zauważył, że Bóg się nie godzi na rozproszenie ludzi,i na nienawiść między ludźmi i podziały między nimi. – Mam inne owce, które muszę przyprowadzić do tej owczarni, aby nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz. Jezus umarł nie tylko za naród, ale by dzieci Boże, które są poza narodem, by je zgromadzić w jedno! To znaczy, by ci, którzy są Ludem Boga, otwarli szeroko oczy i zobaczyli swoich braci swoje siostry – córki, synów Boga – rozproszonych gdzie indziej, nie w granicach widzialnych Ludu Bożego – mówił duchowny.

Ab Ryś zachęcał żeby “poddać się Bogu, który nas gromadzi i poddać się tej pasji Boga gromadzenia i jedności. Nie stawiać się oporem wobec tego, który nas zbiera!”.

Pod koniec liturgii metropolita łódzki zaprosił wszystkich do uczestnictwa w Rekolekcjach dla Łodzi, które rozpoczną się już jutro o godz. 18:30 i potrwają do środy włącznie. Nauki rekolekcyjne będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka i stronie www.archidiecezja.lodz.pl/

Kraków: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” z pomocą niepełnosprawnym

Wolontariusze Fundacji Anny Dymnej uruchomili zbiórkę na posiłki dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych. – Choć teraz nie możemy się z nimi spotkać, pragniemy chociaż w ten sposób być bliżej nich, bliżej siebie – podkreśla Szymon Miążek, jeden z wolontariuszy.

Jak podkreśla, wokół nas, choć bardziej schowane niż zwykle, są osoby z niepełnosprawnościami, które „czują jak my, tęsknią jak my, potrzebują bliskości jak my, i tak samo, a może jeszcze bardziej, nie rozumieją tego, co się dzieje”. – Należą oni do grupy podwyższonego ryzyka, a my nie możemy się z nimi spotkać, porozmawiać, uspokoić czy pocieszyć – dodaje.

Powitanie wiosny, które co roku odbywa się w prowadzonym przez fundację ośrodku „Dolina Słońca” w Radwanowicach, musiało zostać odwołane. – Każde takie wydarzenie jest ogromnym przeżyciem zarówno dla podopiecznych, jak i wolontariuszy. Miałem szczęście spędzić kilka cudownych miesięcy w „Dolinie Słońca”. Radość ze wspólnego układania bukietów, rozmów, z przygotowań do wydarzeń nie jest możliwa do opisania – wspomina Miążek.

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w jednym momencie stracili możliwość udziału w zajęciach, rozwoju zainteresowań, ale też rozmów z profesjonalnymi terapeutami i psychologami. – Stracili poczucie bezpieczeństwa, które konieczne jest na drodze leczenia i rehabilitacji. Wielu z podopiecznych, w celu zachowania zdrowia, nie wychodzi z domu – wylicza wolontariusz.

Fundacja „Mimo Wszystko” każdego dnia dostarcza swoim podopiecznym posiłki, kładąc je przed drzwiami. Dzienny zestaw trzech posiłków to koszt 30 zł. To niska cena, możliwa dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej lokalnej firmy gastronomicznej.

Na portalu siepomaga.pl wolontariusze zorganizowali zrzutkę, dzięki której możliwe będzie ufundowanie ponad 160 dziennych posiłków. – Choć teraz nie możemy się z nimi spotkać, pragniemy chociaż w ten sposób być bliżej nich, bliżej siebie. Zapewnić im posiłek każdego dnia, konieczną pomoc – podkreśla Szymon Miążek.

Wolontariusze apelują nie tylko o pomoc finansową. „Bądź z tymi, którzy potrzebują rozmowy. Zadzwoń do nich, bo może właśnie na nią czekają. #zostanwdomu ale #razemmimowszystko” – zachęcają.

Bp Dajczak: Droga Jezusa ciągle trwa

– Wychodzimy nie tylko po to, aby wspominać cierpienie Jezusa, ale aby go spotkać. Jego droga ciągle trwa – mówił podczas diecezjalnej Drogi Krzyżowej bp Edward Dajczak. W nabożeństwie w koszalińskiej katedrze uczestniczyli również bp Krzysztof Włodarczyk oraz bp Krzysztof Zadarko. Droga krzyżowa była transmitowana przez diecezjalną telewizję internetową Dobre Media.

– Jesteśmy ludźmi pokolenia, dla których ofiara jest sprawą trudną. Trudniejszą niż dla wszystkich poprzednich pokoleń. Ale stanęliśmy zaskoczeni wobec tego, co się z nami stało. Uginamy się pod ciężarem naszych lęków, informacji bez końca, niepokoju, strachu i bólu – mówił bp Dajczak nawiązując do obecnej pandemii.

W krótkich rozważaniach przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej bp Dajczak przypomniał, że Jezus pozostawił światu swoją matkę, aby nauczyć ludzi miłości prawdziwej. Hierarcha wskazał, że jej wierna miłość jest wzorem, darem i zadaniem.

– W naszej diecezji, w Skrzatuszu króluje Pieta. Twoje zmęczone martwe ciało w dłoniach matki, której twarz nie jest złamana beznadzieją śmierci. Która wie, że to nie jest koniec. Widzi dalej, głębiej. Tak powstaje taka wiara, której nic złamać nie może. Jesteśmy pokoleniem, które chce szybko wiedzieć, rozumieć do końca. Matko, daj nam taką cierpliwość serca, bo to Bóg zna czasy i chwile – i je wypełnia. Daj nam w tym wszystkim, co teraz przeżywamy taką cierpliwość, która nie pozwoli na pochopne decyzje i opinie – modlił się bp Dajczak.

Przy ostatniej stacji drogi krzyżowej zwrócił uwagę, że to Jezus Chrystus jest najlepszym kierunkowskazem, gdy szukamy drogi powrotnej.

– Wstępujesz Panie w totalną pustkę, beznadzieję, w śmierć. By wszystko przywracać życiu. Zniekształcamy świat stworzenia, w którym czytelnie wypisywałeś prawa życia. Zasiane ziarno obumiera i wydaje plon. Mieliśmy ochotę zaprzeczać prawu. Modyfikować wszystko, łącznie z miłością – zamienić w jakąś chemię między ludźmi. Powoli wymykaliśmy się sobie i światu. Zachęcasz nas, byśmy wrócili do miłości pierwszej. Pierwsza miłość jest piękna, świeża, nieskalana. Ty, Panie jesteś najlepszym przewodnikiem na drogach powrotu – podkreślił bp Dajczak.

Zapis całego nabożeństwa dostępny jest na kanale Dobrych Mediów na Youtube. – https://youtu.be/KcpgmBxC1nQ

Prymas Polski: Chryste powierzamy Ci rodziny, wszystkich, którzy utracili pracę

„Chryste, powierzamy Ci wszystkie rodziny, zwłaszcza te, które w obecnej sytuacji są niepewne swojego jutra. Wesprzyj tych, którzy utracili pracę, którzy cierpią biedę, wlej w ich serca nadzieję. W ich imieniu chcemy wołać: Jezu, ufamy Tobie”– mówił w rozważaniach Drogi Krzyżowej 3 kwietnia Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Jak w każdy piątek metropolita gnieźnieński modlił się ze wspólnotą sióstr franciszkanek oraz najbliższymi współpracownikami podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej celebrowanej w domowej kaplicy w domu arcybiskupów gnieźnieńskiej. W czasie modlitwy różańcowej powierzył Bożemu miłosierdziu i Bożej opiece wszystkich zmarłych, zakażonych i tych, którzy się nimi opiekują. Transmisja dostępna jest na www.prymaspolski.pl oraz www.archidiecezja.pl

Publikujemy pełny tekst rozważań Prymasa Polski.

Z Pierwszego Listu św. Piotra:
Chrystus cierpiał za was i wzór wam zostawił, abyście szli za Nim Jego śladami. On grzechu nie popełnił, a w Jego ustach nie było podstępu. On, gdy Mu złorzeczono, nie złorzeczył, kiedy cierpiał, nie groził, lecz oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie. On sam, w swoim ciele, poniósł nasze winy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości. Krwią ran Jego zostaliście uzdrowieni.

Stacja I: Jezus skazany przez Piłata

Papież Franciszek: W tym Wielkim Poście rozbrzmiewa Twój naglący apel: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem” (Jl 2, 12). Wzywasz nas, byśmy wykorzystali ten czas próby jako czas wyboru. Nie jest to czas Twojego sądu, ale naszego osądzenia: czas wyboru tego, co się liczy, a co przemija, oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest.
Chryste, choć wydaje się, że ten czas skazuje nas na brak nadziei, lęk i wycofanie, to my tym bardziej chcemy wołać: Jezu, ufamy Tobie.

Stacja II: Jezus bierze krzyż

Papież Franciszek: Przyjąć Jego krzyż, znaczy odnaleźć odwagę, by wziąć w ramiona wszystkie przeciwności obecnego czasu, porzucając na chwilę naszą tęsknotę za wszechmocą i posiadaniem, by uczynić miejsce dla twórczości, którą może wzbudzić jedynie Duch. Oznacza odnaleźć odwagę do otwarcia przestrzeni, gdzie wszyscy mogą się poczuć powołani i zezwolić na nowe formy gościnności, braterstwa i solidarności.
Chryste, choć krzyż, który włożyłeś na nasze ramiona, wydaje się nie do udźwignięcia, tym bardziej chcemy wołać: Jezu, ufamy Tobie.

Stacja III: Jezus upada po raz pierwszy

Papież Franciszek: Myślę o wielu ludziach płaczących: o ludziach odizolowanych, o ludziach poddanych kwarantannie, o samotnych osobach starszych, o osobach hospitalizowanych i leczonych, o rodzicach, którzy widzą, że ponieważ nie ma wypłaty, nie będą w stanie wyżywić swoich dzieci. Płacze wielu ludzi. My też, z serca im towarzyszymy. I nie zaszkodzi, jeśli zapłaczemy trochę płaczem Pana za cały swój lud.
Chryste, upadek boli, ciężar nałożonego na nas krzyża okazuje się za duży, ale i tak chcemy powstać i wciąż wołać: Jezu, ufamy Tobie,

Stacja IV: Jezus spotyka Maryję

Papież Franciszek: Modlitwa różańcowa jest modlitwą pokornych i świętych, którzy w jej tajemnicach wraz z Maryją kontemplują życie Jezusa, miłosierne oblicze Ojca. I jakże bardzo potrzebujemy wszyscy być pocieszeni, poczuć się otuleni Jego obecnością miłości! Miarą tego doświadczenia są relacje z bliźnimi, które w tym momencie zbiegają się z najbliższymi członkami naszych rodzin: bądźmy blisko siebie nawzajem, praktykując jako pierwsi miłość, zrozumienie, cierpliwość i przebaczenie.
Chryste, choć wydawało się, że Maryja nie może nic zrobić, że jest bierną uczestniczką krzyżowej drogi, Jej obecność dodała Ci sił. Matka nigdy nie opuszcza cierpiących dzieci. Razem z Nią wciąż chcemy wołać: Jezu, ufamy Tobie.

Stacja V: Jezus wsparty przez Szymona z Cyreny

Papież Franciszek: Ileż osób codziennie wykazuje się cierpliwością i wlewa nadzieję, starając się nie siać paniki, lecz współodpowiedzialność. Iluż ojców, matek, dziadków i babć, nauczycieli ukazuje naszym dzieciom, za pomocą małych, codziennych gestów, jak stawić czoło kryzysowi i przejść przez niego, dostosowując nawyki, wznosząc oczy i rozbudzając modlitwę. Ileż osób się modli, ofiarowuje i wstawia się dla dobra wszystkich. Modlitwa i cicha posługa: to nasza zwycięska broń.
Chryste, dziękujemy Ci za wszystkich Cyrenejczyków, którzy w tych dniach pomagają innym dźwigać krzyż cierpienia, za tych, którzy często niezauważeni pozwalają nam iść dalej. Razem z nimi chcemy wołać: Jezu, ufamy Tobie.

Stacja VI: Jezus spotyka Weronikę

Papież Franciszek: I możemy spojrzeć na wielu przykładnych towarzyszy drogi, którzy w obliczu strachu zareagowali oddając swoje życie. To sprawcza moc Ducha wylana i ukształtowana w odważnych i wielkodusznych aktach poświęcenia się. Jest to życie Ducha zdolne do wyzwolenia, docenienia i ukazania, że nasze życie jest utkane i podtrzymywane przez zwykłych ludzi – zwykle zapomnianych – którzy nie pojawiają się w nagłówkach gazet i magazynów, ani na wielkich wybiegach ostatniego spektaklu, ale bez wątpienia zapisują dziś decydujące wydarzenia naszej historii: lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki, pracownicy supermarketów, sprzątaczki, opiekunki, przewoźnicy, stróżowie porządku, wolontariusze, księża, zakonnice i bardzo wielu innych, którzy zrozumieli, że nikt nie zbawia się sam.
Chryste, dziękujemy Ci za odwagę każdej współczesnej Weroniki, która często ryzykując własne życie, chce służyć innym. Jej świadectwo pozwala nam jeszcze odważniej wołać: Jezu, ufamy Tobie.

Stacja VII: Jezus upada po raz drugi

Papież Franciszek: W minionych dniach w niektórych częściach świata uwidoczniły się pewne konsekwencje pandemii. Jedną z nich jest głód. Zaczynamy dostrzegać ludzi głodnych, bo nie mogą pracować, bo nie mają stałej pracy, a także z powodu wielu okoliczności. Już zaczynamy widzieć to, co wydarzy się „później”, choć zaczyna się już obecnie. Modlimy się za rodziny, które zaczynają odczuwać niedostatek z powodu pandemii.
Chryste, powierzamy Ci wszystkie rodziny, zwłaszcza te, które w obecnej sytuacji są niepewne swojego jutra. Wesprzyj tych, którzy utracili pracę, którzy cierpią biedę, wlej w ich serca nadzieję. W ich imieniu chcemy wołać: Jezu, ufamy Tobie.

Stacja VIII: Jezus spotyka płaczące niewiasty

Papież Franciszek: Dzisiaj, w obliczu świata, który tak bardzo cierpi, gdy wielu ludzi cierpi z powodu obecnej pandemii, zastanawiam się: czy potrafię zapłakać, tak jak na pewno uczyniłby to Pan Jezus i co czyni w tej chwili Jezus? Czy moje serce jest podobne do serca Jezusa? A jeśli jest zbyt bezlitosne, nawet jeśli potrafię mówić, czynić dobro, pomagać, ale moje serce nie jest zaangażowane, nie jestem w stanie zapłakać, to trzeba prosić o tę łaskę od Pana: Panie, abym z Tobą płakał, abym płakał wraz z moim ludem cierpiącym w tej chwili. Wielu dzisiaj płacze. A my, z tego ołtarza, z tej ofiary Jezusa, który nie wstydził się płakać, prosimy o łaskę płaczu.
Chryste, prosiłeś niewiasty, by zapłakały nad sobą i nad swoimi dziećmi. Jak wiele w tych dniach wylano łez, niech mają one moc uzdrawiającą. Jezu, ufamy Tobie.

Stacja IX: Jezus upada po raz trzeci

Papież Franciszek: W duchu pokuty, współczucia i nadziei. A także pokory, ponieważ często zapominamy, że w życiu są «strefy mroku». Sądzimy, że może to spotkać tylko kogoś innego. Tymczasem ten okres jest mroczny dla wszystkich, nikt nie jest wykluczony. Jest naznaczony bólem i cieniami, które weszły do domu. To inna sytuacja niż te, jakie przeżywaliśmy. Również dlatego, że nikt nie może pozwolić sobie na trwanie w spokoju, wszyscy uczestniczą w tych trudnych dniach.
Chryste, gdy upadamy po raz kolejny, gdy cierpienie ostatecznie nas przytłacza, tak trudno jest powstać i iść z nadzieją dalej. Jezu daj siłę tym wszystkim, którzy tracą nadzieję. Jezu, ufamy Tobie.

Stacja X: Jezus odarty z szat:

Papież Franciszek: W tym naszym świecie, który kochasz bardziej niż my, ruszyliśmy naprzód na pełnych obrotach, czując się silnymi i zdolnymi do wszystkiego. Chciwi zysku, daliśmy się pochłonąć rzeczom i oszołomić pośpiechem. Nie zatrzymaliśmy się wobec Twoich wezwań, nie obudziliśmy się w obliczu wojen i planetarnych niesprawiedliwości, nie słuchaliśmy wołania ubogich i naszej poważnie chorej planety. Nadal byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie.
Chryste, stajemy wobec Ciebie nadzy, pozbawieni swoich złudnych zabezpieczeń, niepewni jutra, stajemy obnażeni podobnie jak Ty w czasie drogi krzyżowej. Ty jednak mimo to trwasz przy nas, a my wołamy: Jezus, ufamy Tobie.

Stacja XI: Jezus przybity do krzyża

Papież Franciszek: Pan rzuca nam wyzwanie i w czasie burzy zaprasza nas do rozbudzenia i uaktywnienia solidarności i nadziei zdolnych nadać trwałość, wsparcie i znaczenie tym godzinom, w których wszystko wydaje się tonąć. Pan budzi się, aby rozbudzić i ożywić naszą wiarę paschalną. Mamy kotwicę: w Jego krzyżu zostaliśmy zbawieni. Mamy ster: w Jego krzyżu zostaliśmy odkupieni. Mamy nadzieję: w Jego krzyżu zostaliśmy uzdrowieni i ogarnięci, aby nic i nikt nas nie oddzielił od Jego odkupieńczej miłości.
Chryste, choć krzyż boli, to daje też nadzieję. Wiemy, że na krzyżu nigdy nie jesteśmy sami, że jesteś przy nas. Patrząc na krzyż tym bardziej chcemy wołać: Jezu, ufamy Tobie.

Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu

Papież Franciszek: Spójrz na rozpostarte ramiona ukrzyżowanego Chrystusa, pozwól się zbawiać zawsze na nowo. A kiedy idziesz wyznać swoje grzechy, mocno wierz w Jego miłosierdzie, które cię uwalnia na zawsze od wszelkiej winy. Kontempluj Jego krew przelaną z powodu tak wielkiej miłości i daj się przez nią oczyścić. W ten sposób możesz się nieustannie odradzać na nowo.
Chryste, Twoja śmierć to początek życia, przybicie do krzyża to zwycięstwo, a płynące z niego przebaczenie, to nadzieja dla nas. Patrząc na Twoje przebite serce wołamy: Jezu, ufamy Tobie.

Stacja XIII: Ciało Jezusa złożone w rękach Matki

Papież Franciszek: Wiele pielęgniarek wysłuchuje cierpienia samotności, trzymając umierających za ręce. Ból tych, którzy odeszli bez pożegnania staje się raną w sercu tych, którzy pozostają. Dziękuję wszystkim pielęgniarkom, lekarzom i wolontariuszom, którzy pomimo niezwykłego zmęczenia pochylają się z cierpliwością i życzliwością serca, aby załagodzić wymuszoną nieobecność rodzin pacjentów.
Chryste, dziękujemy Ci za tych, którzy wraz z nami stoją przy krzyżu. Za pracowników służby zdrowia, którzy są wiernymi towarzyszami ludzkiego cierpienia. Za każdego, który nie uciekł spod krzyża. Jezu, ufamy Tobie

Stacja XIV: Ciało Jezusa złożone w grobie

Papież Franciszek: W tych dniach słyszymy wiadomości o wielu zmarłych: mężczyznach, kobietach, którzy umierają samotnie, nie będąc w stanie pożegnać się ze swoimi bliskimi. Myślimy o nich i modlimy się za nich. Ale także za rodziny, które nie mogą towarzyszyć swoim bliskim w odejściu z tego świata. Modlimy się zwłaszcza za zmarłych i za członków ich rodzin.
Wielki Post zachęca nas do refleksji nad sensem życia, utwierdza w pewności, że tylko w Chrystusie i z Chrystusem znajdziemy odpowiedź na tajemnicę cierpienia i śmierci. Nie zostaliśmy stworzeni dla śmierci, ale do życia, do życia w obfitości, życia wiecznego.
Chryste, strachem napawa już sama perspektywa śmierci, jakże trudna jest to rzeczywistość, gdy nie może być przy nas naszych najbliższych. Obraz tysięcy osób, którzy umierają samotnie napawa nas smutkiem i rodzi łzy, jednak wierzymy, że Ty jesteś z nimi, że przeprowadzasz ich ze śmierci do życia. Bo grób to nie jest koniec, grób to początek, to droga do zmartwychwstania. Łącząc się z wszystkimi konającymi w tej godzinie wołamy: Jezu, ufamy Tobie.

abp Wojciech Polak
arcybiskup metropolita gnieźnieński
Prymas Polski

Proboszcz Bazyliki Mariackiej: używajmy mowy budującej nadzieję

Mszy św. transmitowanej dzisiaj przez Telewizję Polską z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie. – Starajmy się wypowiadać naszymi ustami do innych, do naszych bliskich i przyjaciół dobre nowiny. Używajmy mowy budującej nadzieję – mówił w homilii ks. infułat Dariusz Raś.

Kapłan odniósł się do czytania z Księgi Jeremiasza, które ukazuje powrót wygnanych Izraelitów do Ziemi Świętej. – Ten fragment przypomina o ciągłej opiece Pana Boga nad nami. Słowa te prognozują przyszłość. W osobie Jezusa Chrystusa te słowa dostrzegają Boży ratunek dla wszystkich grzeszników i doświadczonych przez życie – stwierdził.

Jak podkreślił, Bóg czeka na ludzi, których serce nie jest nastawione tylko na samo przetrwanie czy walkę z wirusem COVID-19, ale oczekuje także na „przemianę, owocowanie, ciągły rozwój, bez względu na czas”.

– Bóg ma dla nas wspaniały plan. Pomimo podziałów, rozproszenia, chorób, braków ekonomicznych. To miłość zwana miłosierdziem, bo miłosierdzie to drugie imię Boga. Miłosierdzie Boże dostępne w Jezusie Chrystusie dla wszystkich bez wyjątku. Tak to opowiadała nam również w „Dzienniczku” święta Faustyna, zwana sekretarką Pana Boga – mówił duchowny.

Ks. Raś dodał, że z racji pierwszej soboty miesiąca trzeba wspomnieć o nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi. – Pamiętajmy o słowach Maryi do wizjonerki Łucji dos Santos z Fatimy: „Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość” i nie przysparzajmy sobie smutków, frasunków, strapień. „Dość ma dzień własnej biedy” – apelował.

Zacytował też św. Jakuba, który doradzał, by także doświadczenia traktować za powód do radości. – Słowo Boże, zachęca dzisiaj i do tego, abyśmy nie dali utrwalić obrazu tak zwanego smutnego, wycofanego chrześcijaństwa – wyjaśnił.

Ks. Raś zachęcił wiernych do modlitwy różańcowej za sprawy bieżące i za dusze w czyśćcu cierpiące. – Starajmy się wypowiadać naszymi ustami do innych, do naszych bliskich, przyjaciół dobre nowiny. Używajmy mowy budującej nadzieję. Podejmujemy również czyny, które są odpowiednie do naszego chrześcijańskiego powołania, bo wszyscy jesteśmy powołani do wesela. Takie jest nasze przeznaczenie – zakończył proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Rzecznik Episkopatu: Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazał, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

„Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. „To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, on nas nigdy nie opuszcza” – dodał.

episkopat Dziś nadzwyczajne orędzie Przewodniczącego KEP Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. „Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Jak podkreślił, do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.

„Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę” – wskazał rzecznik Episkopatu.

Forum Tato.Net – transmisja na eKAI

– Praca zdalna i zamknięta szkoła – co to oznacza dla nas rodziców? Jak organizować czas? Jak komunikować się przebywając ze sobą 24 godziny na dobę? – te i wiele innych tematów poruszonych zostanie podczas wiosennej edycji Forum Tato.Net w wersji zdalnej (online) – czyli w zgodzie z zaleceniami akcji #ZostańwDomu #TatowDomu. Spotkanie pod hasłem „Mądrość i skuteczność – jak być ojcem w epoce fake news” odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020.

– Wirtualne Spotkanie Tato.Net ma pewien szerszy kontekst – już od jakiegoś czasu podczas kolejnych edycji Forum poszukujemy odpowiedzi na to, jak być lepszym ojcem, zgłębiając pewien konkretny temat, który wiąże się z naszą ojcowską misją – wyjaśnia dr Dariusz Cupiał, założyciel Inicjatywy Tato.Net. – „Odwaga – rozwaga”, „Słuchać czy prowadzić”, „Wolność i dyscyplina” – to kolejne podejmowane przez społeczność Tato.Net wątki. Tym razem chcemy zastanawiać się nad „Mądrością i skutecznością”. Mądrość to m.in. zdolność do rozpoznawania prawdy, do podejmowania właściwych decyzji, co stanowi wyzwanie wobec ilości docierających do nas informacji, w tym wielu fake newsów – zaznacza.

Szczególny kontekst spotkania to natomiast okoliczności rozprzestrzeniającej się epidemii, która wymusza na rodzicach i dzieciach nowy styl życia. W związku z tym samo Forum odbędzie się w wersji online a poza tym podczas spotkania poruszonych zostanie szereg konkretnych tematów związanych ze szczególnymi potrzebami rodziców w czasie społecznej kwarantanny.

– Widzimy, że wielu ojców potrzebuje wsparcia i inspiracji, by być mocniejszym oparciem dla swoich rodzin. Niektórzy próbują ignorować zagrożenie, inni bardzo się boją, wpadają w panikę, ta konferencja przez internet ma pomóc opracować rodzinną tarczę antykryzysową – mówi dr Cupiał. Jak wyjaśnia, pierwsza część Forum skoncentrowana będzie właśnie na tym, jak zadbać o siebie, o własną kondycję, o swoje wnętrze. Będzie to również próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ojciec może stać się w rodzinie ostoją, pewnym zwornikiem bezpieczeństwa.

CBOS Poprawa oceny działalności Kościoła katolickiego

W kolejnych częściach przewidziane są wykłady, panele i grupy tematyczne, podczas których uczestnicy i zaproszeni goście zastanawiać się będą nad wyzwaniami, jakie niesie nowa, dla wielu trudna codzienność . – Praca zdalna i zamknięta szkoła – co to oznacza dla nas, rodziców? Czy mamy jakiś pomysł na „przestawienie się”? Czy widzimy tylko zagrożenia, czy również szanse? Jak zarządzać czasem w domu? Jak sensownie podzielić go między pracę zawodową, naukę obowiązki domowe i wypoczynek? Jak komunikować się w rodzinie? Jak komunikować się z żoną, zwłaszcza gdy wcześniej można było od trudności uciec w pracę a teraz przebywa się 24 godziny na dobę pod jednym dachem…? – te i wiele innych pytań stawiać sobie będą uczestnicy wirtualnego spotkania ojców – podkreśla dr Cupiał.

Organizatorzy spodziewają się kilkuset uczestników. Każdego roku w edycjach jesiennych Forum bierze udział od 700 do 800 osób, w edycjach wiosennych od 200 do 300. – Przedsięwzięcia te prowadzone są w sposób solidarny z uczestnikami, którzy partycypują w kosztach organizacji, dlatego całe wydarzenie jest biletowane, choć udostępniamy na Forum również pewne przestrzenie nieodpłatnie – wyjaśnia dr Cupiał. Zaznacza natomiast, że jeśli dla kogoś zainteresowanego finanse byłyby barierą, należy to zgłosić organizatorom, którzy z pewnością wyjdą naprzeciw.

Rozpoczęły się Misteria Paschalia 2.0 w radiowej Dwójce online

Odwołany Festiwal Misteria Paschalia przenosi się – jak wiele kulturalnych wydarzeń nawiązujących do akcji #zostańwdomu – do internetu. W dniach 3-13 kwietnia, czyli w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, na stronie radiowej Dwójki będzie można wysłuchać aż 11 najlepszych koncertów z poprzednich odsłon krakowskiego święta muzyki dawnej.

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek 3 kwietnia o godz. 18.00 emisją pamiętnego wieczoru z utworami Henry’ego Purcella pt. „Hear my Prayer” w wykonaniu Les Arts Florissants pod dyrekcją Paula Agnew z 2014 roku. Zarówno tę, jak i pozostałe retransmisje można wysłuchać na stronie www.dwojka.polskieradio.pl.

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy od 2004 roku.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że przeżywanie tego wydarzenia w jego zwyczajowej formule – z muzyką na żywo – stało się w tym roku niemożliwe. Zespół Krakowskiego Biura Festiwalowego, telewizja Mezzo i radiowa Dwójka – stały parter wydarzenia – zadbali jednak, aby tradycji stało się zadość. Stąd pomysł, by 17. Festiwal odbył się na zupełnie nowych zasadach, czyli całkowicie w przestrzeni cyfrowej.

Kuria lubelska: Kuria lubelska: Wypowiedzi ks. Guza sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem

Na swojej stronie internetowej Program 2 Polskiego Radia w trakcie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy planuje serię retransmisji najlepszych koncertów z poprzednich Festiwali. Pozwoli to na obcowanie z muzyką nierozerwalnie związaną z tym wyjątkowym okresem i chrześcijańskimi źródłami europejskiej duchowości. A to wszystko oczywiście całkowicie bezpłatnie, by jak największej grupie melomanów, a zwłaszcza miłośnikom muzyki dawnej, umożliwić uczestnictwo w tej wyjątkowej edycji festiwalu i przy okazji przypomnieć jego znakomitą historię, pisaną już od ponad 15 lat.

– Na początek, w piątek 3 kwietnia o godz. 18.00 przygotowaliśmy emisję – w streamingu audio na stronie www.dwojka.polskieradio.pl – koncertu z 2014 roku „Hear my Prayer”, czyli Henry Purcell i Les Arts Florissants z Paulem Agnew jako dyrygentem – mówi Małgorzata Małaszko, dyrektor radiowej Dwójki i zarazem pomysłodawczyni „koncertu otwarcia” Festiwalu Misteria Paschalia 2.0 w Programie 2 Polskiego Radia.

W kolejnych dniach słuchacze i internauci mogą się spodziewać m.in. koncertu z utworami Brockes Passion TWV 5:1 Georg’a Philippa Telemanna (2017), Membra Jesu Nostri Dietricha Buxtehude’a oraz Stabat Mater Agostino Steffaniego (2016), czy wykonania kompozycji Michela Richarda de Lalande’a – MAJESTE! Te Deum and Grands Motets (2017). Będą również Arie i uwertury do Pasji Chrystusowej Metastasia w wykonaniu Sonii Priny i {oh!} Orkiestry Historycznej (2019), czy wreszcie wielkopiątkowa Pasja według św. Mateusza w wykonaniu Orchestra of the Age of Enlightenment i Marca Padmore’a (2018).

Wszystkie koncerty do wysłuchania codziennie od 3 do 13 kwietnia o godz. 18.00 na stronie www.dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Festiwalu Misteria Paschalia: facebook.com/MisteriaPaschalia/

Lipnica Murowana: konkurs palm w Internecie

Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie tradycyjnego konkursu palm w Lipnicy Murowanej. Każdego roku wydarzenie gromadziło tysiące osób a palmy sięgały nieba. W ubiegłym roku rekordowa palma miała prawie 38 metrów. Organizatorzy zdecydowali, że w tym roku konkurs przenoszą do Internetu.

W obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, a także w sytuacji wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, 62. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego został odwołany.
Chcąc podtrzymać tradycje mieszkańcy zostali zachęceni do udziału w konkursie „Lipnickie palmy bliskie niebu”.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu tradycyjnej lipnickiej palmy – z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, suszonych lub bibułowych kwiatów, bukszpanu oraz wstążek z bibuły. Wiązanie palmy powinno być zrobione z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. Mile widziana współpraca całej rodziny. Następnie należy wykonać zdjęcie palmy wraz z wykonawcą i dodać w komentarzu pod postem konkursowym na facebooku Gminy Lipnica Murowana. Konkurs trwa do 7 kwietnia.

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej zorganizował także konkurs plastyczny „Lipnickie zwyczaje wielkanocne”. Tematem prac było przedstawienie lipnickich tradycji związanych z Wielkanocą i Wielkim Tygodniem. Spośród 56 zgłoszonych prac, najlepsze zostały nagrodzone.

Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Zainteresowanie było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie.

Kuria lubelska: Kuria lubelska: Wypowiedzi ks. Guza sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem

Organizatorami konkursu są: Wójt Gminy Lipnica Murowana, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, Parafia Rzymskokatolicka w Lipnicy Murowanej.

Ponadto mieszkańcy modlą się o ustanie pandemii za wstawiennictwem św. Szymona z Lipnicy. Bernardyn w XV wieku pomagał chorym podczas panującej w Krakowie epidemii cholery, udzielając sakramentów i niosąc pociechę. Kustosz Sanktuarium Św. Szymona z Lipnicy ks. Mariusz Jachymczak zachęca wszystkich do gorliwej modlitwy za wstawiennictwem Rodaka o ustanie epidemii koronawirusa.

Codziennie o godz. 20.30 we wspólnocie z ks. wikariuszem i siostrami urszulankami modlą się na różańcu oraz Litanią do św. Szymona w tej intencji.

Kard. Schönborn: koronawirus to nie kara Boża, ale impuls do refleksji

Kardynał Christoph Schönborn jest przekonany, że obecna pandemia koronawirusa nie jest karą Bożą. „Tak nie mogę sobie wyobrazić Boga” – napisał arcybiskup Wiednia w cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w stolicy Austrii bezpłatnej gazety „Heute” z 3 kwietnia. Ale – dodał – „wierzę głęboko, że poprzez kryzysy Bóg puka do nas i zaprasza do refleksji”. Kard. Schönborn ujawnił, że w tych dniach jest często pytany, czy pandemia jest karą Bożą, a ten wirus rodzajem zapłaty za złe czyny. „Czy przeżywamy obecnie coś takiego, jak plagi egipskie, o których mówi Biblia? Czy to sąd Boży?”, przytoczył pełne niepokoju pytania.

Przyznał, że nad takimi pytaniami sam się zastanawia. „Próbuję trzeźwo na to spojrzeć. Epidemie zawsze występowały, były częścią natury. Bóg dał człowiekowi rozum i wolę, by dobrze radził sobie z wyzwaniami natury. Dzięki badaniom i rozwoju medycyny epidemie mogły zostać zwyciężone” – napisał kard. Schönborn i dodał: „Miejmy nadzieję, że to się uda także z koronawirusem”.

Kuria lubelska: Kuria lubelska: Wypowiedzi ks. Guza sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem

Dla arcybiskupa Wiednia czymś oczywistym jest kolejne pytanie, a mianowicie, „czy Bóg chce nam przez to coś powiedzieć?”. Na własnym przykładzie, po tym, gdy w ubiegłym roku w krótkim czasie przeszedł operację raka prostaty, a potem zator płucny, kard. Schönborn tłumaczył, że kryzys należy przyjąć jako impuls do refleksji.

Swój komentarz zakończył optymistyczną perspektywą: „Już wkrótce Wielkanoc, wielkie «tak» Boga dla życia. Dlatego wierzę gorąco, że będzie dobrze!”.

Jakub Bałtroszewicz: powołaniem służb medycznych jest walka o każde życie

– Kiedy osoby z personelu medycznego narażają swoje zdrowie i życie, to uświadamiamy sobie, że ich zawód jest niezwykłą służbą dla zdrowia każdego z nas. I uświadamiamy sobie, że prawdziwym i jedynym powołaniem służby zdrowia jest walczyć o życie każdego człowieka, a nigdy by je kończyć, przerywać. By zabijać – zauważa Jakub Bałtroszewicz w najnowszym newsletterze do Przyjaciół Fundacji JEDEN Z NAS!

– Kolejne dni kwarantanny narodowej mijają, a my jako społeczeństwo ciągle uczymy się, jak być odpowiedzialnymi za ludzkie życie, za starszych, chorych – tych wszystkich najbardziej narażonych na zarażenie się wirusem – napisał Jakub Bałtroszewicz w najnowszym newsletterze do przyjaciół Fundacji JEDEN Z NAS.

Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny podkreśla, że tę lekcję życia zapamiętamy na zawsze. – Obyśmy ten szacunek do drugiego potrafili przenieść na nienarodzone dzieci – mówi z nadzieją, chociaż informuje o tym, że kliniki aborcyjne w wielu miejscach na świecie – mimo iż praca centrów handlowych i większości instytucji zostaje wstrzymana – nie zaprzestają swojej działalności czy wręcz „zwiększają dostępność usług”. – Nie traćmy nadziei! Przekonaliśmy się przecież w ciągu ostatnich tygodni, że pewne rzeczy trudno przewidzieć. Wierzę głęboko, że sprawy mogą jeszcze przybrać pozytywny obrót – dalej wytrwale pracujmy na rzecz budowania nowej kultury życia! – apeluje Bałtroszewicz.

Kuria lubelska: Kuria lubelska: Wypowiedzi ks. Guza sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem

Obrońca życia z Krakowa zauważa, że stan epidemii spowodował, że jako społeczeństwo darzymy należytym szacunkiem tych, którzy są na pierwszym froncie walki z wirusem – czyli służby medyczne. – Kiedy osoby z personelu medycznego narażają swoje zdrowie i życie, to uświadamiamy sobie, że ich zawód jest niezwykłą służbą dla zdrowia każdego z nas. I uświadamiamy sobie, że prawdziwym i jedynym powołaniem służby zdrowia jest walczyć o życie każdego człowieka, a nigdy by je kończyć, przerywać. By zabijać – podkreśla Jakub Bałtroszewicz.

Prezes PFROŻiR zachęca, by w wolnym czasie korzystać z informacji publikowanych na portalu pro-life www.jedenznas.pl i zapisać się na newsletter bioetyczny. – Może to dobra okazja, by zgłębić swoją wiedzę bioetyczną? – pyta zachęcając Jakub Bałtroszewicz.

Biblia przetłumaczona już na 694 języki świata

Pełny tekst Biblii został już przetłumaczony na 694 języki świata. Oznacza to, że dostęp do tekstów Starego i Nowego Testamentu w swoich ojczystych językach ma około 5,7 mld ludzi na świecie, poinformowało austriackie Towarzystwo Biblijne, powołując się na dane Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych (United Bible Societies – UBS).

Wśród nowych języków, w których dostępny jest cały przekład Biblii, są ellomwe, którym posługuje się 2,3 mln mieszkańców Malawi oraz cho-chin, w którym mówi około 15-tysięczna grupa mieszkańców Mjanmy.

Z nowych danych wynika, że na kolejne 1542 języki został przetłumaczony Nowy Testament, a niektóre pojedyncze fragmenty Biblii są dostępne w dalszych 1159 językach. Tak więc, według stanu na 31 grudnia 2019 r., co najmniej jedna księga Biblii jest dostępna w 3395 językach. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat 1,7 mld mieszkańców świata otrzymało nowy dostęp do tekstów biblijnych w swych rodzimych językach – podkreślił dyrektor UBS Michael Perreau.

Kuria lubelska: Kuria lubelska: Wypowiedzi ks. Guza sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem

Według obliczeń Towarzystw Biblijnych, mieszkańcy świata mówią 7350 językami, w tym 245 językami niesłyszących. Żadna z ksiąg Biblii nie została jeszcze przetłumaczona na niemal 4000 języków. Obecnie trwają prace nad tłumaczeniami na 277 języków.

Papież w telewizji zapewnił o swej bliskości i modlitwie

Dziś wieczorem na początku wieczornych wiadomości włoskiej telewizji publicznej RAI 1 wyemitowano wideoprzesłanie Ojca Świętego w związku z dramatyczną sytuacją, w jakiej znalazły się Włochy i cały świat na początku Wielkiego Tygodnia.

Oto tekst papieskiego orędzia w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy przyjaciele, dobry wieczór!

Dziś wieczorem mogę wejść do waszych domów w sposób inny niż zwykle. Jeśli mi pozwolicie, chciałbym z wami porozmawiać przez kilka chwil, w tym okresie trudności i cierpień. Wyobrażam sobie was prowadzących niecodzienne życie w waszych rodzinach, by uniknąć zarażenia. Myślę o żywotności dzieci i młodzieży, która nie może wychodzić, chodzić do szkoły, żyć swoim życiem. Zależy mi na wszystkich rodzinach, szczególnie tych, które mają jakieś ukochane osoby chore lub które niestety przeżyły żałobę z powodu koronawirusa lub z innych przyczyn. W tych dniach często myślę o osobach samotnych, którym trudniej jest stawić czoła tym chwilom. A przede wszystkim myślę o starszych, którzy są mi bardzo drodzy.

Nie mogę zapomnieć o tych, którzy są chorzy na koronawirusa, osobach leczonych w szpitalach. Zdaję sobie sprawę z wielkoduszności osób, które się narażają, aby leczyć tę pandemię lub zapewnić społeczeństwu podstawowe usługi. Iluż bohaterów, przez wszystkie dni, przez wszystkie godziny! Pamiętam również, jak wielu z nich znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i martwią się o pracę i o przyszłość. Myślę także o osadzonych w więzieniach, którym do cierpienia dołącza się lęk przed epidemią, o nich samych i swoich bliskich; myślę o pozbawionych dachu nad głową, którzy nie mają domu, który by ich chronił.

To trudny czas dla wszystkich. Dla wielu, niezwykle trudny. Papież o tym wie i tymi słowami chce powiedzieć wszystkim o swojej bliskości i miłości. Postarajmy się, jeśli możemy, jak najlepiej wykorzystać ten czas: bądźmy hojni; pomagajmy potrzebującym w naszej okolicy; poszukajmy być może przez telefon lub sieć społecznościową osoby najbardziej samotne; módlmy się do Pana za tych, którzy są poddawani próbie we Włoszech i na świecie. Nawet jeśli jesteśmy odizolowani, myśl i duch mogą iść daleko z twórczością miłości. Tego dzisiaj potrzebujemy: kreatywności miłości.

Kuria lubelska: Kuria lubelska: Wypowiedzi ks. Guza sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem

Obchodzimy Wielki Tydzień w sposób naprawdę niezwykły, który ukazuje i streszcza orędzie Ewangelii, czyli bezgranicznej miłości Boga. A w milczeniu naszych miast rozbrzmiewać będzie Ewangelia paschalna. Apostoł Paweł mówi: „Za wszystkich umarł po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał” (2 Kor 5, 15). W zmartwychwstałym Jezusie życie zwyciężyło śmierć. Ta wiara paschalna żywi naszą nadzieję. Dzisiaj wieczorem chciałbym się nią z wami podzielić. Jest to nadzieja na lepszy czas, w którym możemy być lepsi, w końcu uwolnieni od zła i od tej pandemii. Jest to nadzieja: a nadzieja nie zawodzi; to nie jest iluzja, jest to nadzieja.

Jedni obok drugich, w miłości i cierpliwości, możemy w tych dniach przygotować lepszy czas. Dziękuję, że pozwoliliście mi wejść do waszych domów. Uczyńcie gest czułości wobec tych, którzy cierpią, wobec dzieci, wobec osób starszych. Powiedzcie im, że papież jest blisko i modli się, aby Pan wkrótce wybawił nas wszystkich od zła. I wy módlcie się za mnie. Dobrej kolacji. Do zobaczenia wkrótce.

Pax Christi prosi o zniesienie amerykańskich sankcji wobec państw Bliskiego Wschodu

Katolicki ruch pokojowy Pax Christi wystosował list otwarty do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z prośbą o złagodzenie lub zniesienie amerykańskich sankcji nałożonych na państwa Bliskiego Wschodu, tak aby mogły stawić czoło pandemii koronawirusa. Chodzi o Iran, Syrię oraz palestyńską Strefę Gazy, w których sytuacja ludności była już zła, zanim pojawił się COVID-19.

Władze Pax Christi International bp Marc Stenger oraz lokalne grupy tej katolickiej sieci pokojowej argumentują, że sankcje wywierają negatywny wpływ na ludność cywilną, zaś wszelkie restrykcje uniemożliwiają tamtejszym rządom zajęcie się kryzysem sanitarnym, związanym z pandemią. Dotyczy to zwłaszcza sankcji finansowych, które blokują import sprzętu medycznego.

Już po opublikowaniu listu Pax Christi najbardziej prawdopodobny kandydat Partii Demokratycznej w zbliżających się wyborach prezydenckich Joe Biden opowiedział się za złagodzeniem sankcji wobec Iranu i innych państw dotkniętych pandemią koronawirusa.

Rekolekcje dla Łodzi z abp. Rysiem – od Niedzieli Palmowej

Już po raz trzeci, w dniach od 5 – 8 kwietnia br., odbędą się Rekolekcje dla Łodzi, które podobnie jak w latach ubiegłych, poprowadzi metropolita łódzki – abp Grzegorz Ryś.

Dotychczas rekolekcje głoszone przez abp. Rysia odbywały się w kościele oo. Jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus. W tym roku będą transmitowane online.Nauki rekolekcyjne – w dniach od poniedziałku do środy – będą poprzedzone Mszą świętą o godz. 18:30. Natomiast w niedzielę nauka rekolekcyjna zostanie wygłoszona w ramach nabożeństwa Gorzkich Żali.

Rekolekcje dla Łodzi będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka oraz stronie www.archidiecezja.lodz.pl.

Wspólnoty Pomocy – rusza inicjatywa charytatywna bazująca na potencjale parafii

Rusza akcja Wspólnoty Pomocy, która oferuje zestaw narzędzi, dobrych praktyk i wsparcie w tworzeniu parafialnych wspólnot pomocowych. “Dzięki jednemu systemowi mamy możliwość skorzystania z siły synergii w poradzeniu sobie ze skutkami pandemii” – wyjaśnia KAI Jakub Kiersnowski, prezes warszawskiego KIK. Inicjatorami akcji cieszącej się wsparciem kard. Kazimierza Nycza są przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych i wspólnot kościelnych.

Wspólnoty Pomocy to inicjatywa o zasięgu ogólnopolskim. Jej sercem może być każda pojedyncza parafia, w ten sposób mamy szansę zbudować silny krwiobieg na niełatwe czasy.

“Dziś już wiadomo że przez najbliższy dłuższy czas niezbędna jest pomoc systematyczna i długofalowa, a zarazem możliwie jak najbardziej lokalna. Wspólnoty Pomocy oferują zestaw narzędzi, dobrych praktyk i wsparcie w tworzeniu parafialnych wspólnot pomocowych. Dzięki jednemu systemowi mamy możliwość skorzystania z siły synergii w poradzeniu sobie ze skutkami pandemii” – wyjaśnia KAI Jakub Kiersnowski, prezes warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Kuria lubelska: Kuria lubelska: Wypowiedzi ks. Guza sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem Marta Titaniec, wiceprezes zarządu Fundacji Most Solidarności, podkreśla, że Wspólnoty pomocy to Kościół, który staje po stronie potrzebujących. – Pandemia stawia przed nami pytanie, jakimi jesteśmy chrześcijanami, czy osoby w izolacji zostaną osamotnione, czy dostrzeżemy w nich bliźniego. Najlepszym miejscem do sprawdzenia tego jest parafia – mówi Maryna Czaplińska, członkini zarządu KIK.

Inicjatywa otrzymała rekomendację metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, i cieszy się jego osobistym wsparciem. Realizacja inicjatywy przebiega w pełnym porozumieniu z archidiecezją warszawską.

– Moim zdaniem geniusz tej akcji, o ile z determinacją zostanie wdrożona, polega na połączeniu prawdziwych, istniejących, pełnych relacji i ewangelicznych wartości mikrowspólnot, ze specjalistami udostępniającymi fachowe narzędzia i najlepsze, profesjonalne doświadczenia – mówi Paweł Kęska z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Podkreśla, że mamy tu do czynienia z docenieniem wartości parafii. Wskazuje również, że wypracowany system ma sprawdzać się również przy innych kryzysowych sytuacjach, bo po pandemii czekają nas zapewne kolejne problemy, takie jak wzrost bezrobocia.

Inicjatorami akcji są przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych i wspólnot kościelnych: Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Fundacji Most Solidarności oraz Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji na stronie http://wspolnotypomocy.pl/

Kard. Bo oskarża Chiny o wywołanie pandemii

Komunistyczny reżim Chin jest moralnie odpowiedzialny za wywołanie i rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 oraz za ukrywanie prawdziwych danych na ten temat – stwierdził arcybiskup stolicy Mianmaru – Yangonu i przewodniczący Federacji Konferencji Biskupich Azji (FABC) kard. Charles Maung Bo. Wezwał również wspólnotę międzynarodową, aby nie bała się wystawić Pekinowi rachunku za straty poniesione z tego powodu.

W artykule, ogłoszonym na stronie azjatyckiej katolickiej agencji prasowej UCANews, purpurat zwrócił uwagę, że dziś nie ma zakątka świata, który nie byłby dotknięty tą tragedią i w którym życie ludzkie nie byłoby narażone na zachorowanie. Za Światową Organizacją Zdrowia (WHO) powtórzył, że już prawie milion osób na naszej planecie zostało zarażonych wirusem, ponad 46 tys. zmarło, a z każdą chwilą wskaźniki te rosną i należy oczekiwać, że liczba zgonów z tego powodu niebawem osiągnie i przekroczy milion.

Na tym tle pojawia się coraz więcej głosów na całym świecie, oskarżających Chiny, a zwłaszcza jej „despotyczną partię komunistyczną” o lekceważącą postawę w obliczu pojawienia się i szerzenia się koronawirusa. Angielski dziennik „Daily Telegraph” ujawnił 29 marca, jak Pekin ukrywał prawdziwe rozmiary zarazy. Na moralną odpowiedzialność Chin za koronawirusa wskazał też ceniony prawnik brytyjski prof. James Kraska, wyrażając jednocześnie pogląd, że koszty skutków takiej postawy mogą sięgać bilionów dolarów – zauważył kard. Bo.

Podkreślił, że jego kraj jest wyjątkowo narażony i bezradny w obliczu tej epidemii, gdyż graniczy z Chinami, gdzie wybuchła epidemia. “Jesteśmy biednym narodem bez rozwiniętych struktur służby zdrowia i pomocy społecznej, które są w krajach bardziej rozwiniętych” – ubolewał kard. Bo. Przypomniał, że setki tysięcy jego rodaków musiało się przemieszczać z powodu trwającego tam konfliktu, żyją oni w obozach na miejscu lub za granicą bez należytej opieki medycznej, lekarstw itp. „Jeśli system opieki zdrowotnej w krajach bardziej zaawansowanych jest obecnie przeciążony, to łatwo można sobie wyobrazić ogrom zagrożenia w takim biednym i ogarniętym walkami państwie jak Mianmar” – stwierdził arcybiskup Yangonu.

Przyznał, że odpowiedzialnością za ten stan rzeczy można obarczać różne władze, zarzucając im np. brak odpowiednich działań, gdy tylko pojawiły się pierwsze ogniska wirusa w Wuhanie. Ale to reżim Komunistycznej Partii Chin (KPCh) ponosi jako pierwszy odpowiedzialność za to, co się stało i za to, że nie zrobił nic, aby temu przeciwdziałać – stwierdził przewodniczący FABC. Zaznaczył, że chodzi właśnie o KPCh, a nie o naród chiński. To przecież Chińczycy byli pierwszymi ofiarami tego wirusa i od dawna są pierwszymi ofiarami swego represyjnego reżymu, toteż zasługują na naszą sympatię, solidarność i poparcie – oświadczył kardynał.

Kuria lubelska: Kuria lubelska: Wypowiedzi ks. Guza sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem

Hierarcha przypomniał, że gdy tylko pojawił się wirus, władze Chin natychmiast zawiesiły wiadomości na ten temat i zamiast chronić ludzi i wspierać lekarzy, zmusiły do milczenia internautów. Co gorsza, ci, którzy próbowali bić na alarm, jak 34-letni oftalmolog dr Li Wenliang z Centralnego Szpitala w Wuhanie, który 30 grudnia starał się ostrzec innych lekarzy, byli zmuszani przez policję, aby „powstrzymali się od fałszywych komentarzy”. Tego mężnego medyka przesłuchiwano za „szerzenie plotek” i zmuszono do podpisania przyznania się do winy. Zmarł wkrótce potem z powodu zakażenia wirusem.

Zniknęli młodzi dziennikarze, którzy próbowali pisać na ten temat. Purupurat wymienił w tym kontekście nazwiska trzech autorów, aresztowanych za dążenie do ujawnienia prawdy: Li Zehua, Chen Qiushi i Fang Bina. Zatrzymano też prawnika Xu Zhiyonga, który ogłosił list otwarty krytykujący partię komunistyczną.

A gdy już nie dało się dłużej ukrywać prawdy, KPCh początkowo odmówiła przyjęcia pomocy z zagranicy i np. przez ponad miesiąc Pekin nie odpowiadał na prośby amerykańskiego Ośrodka Kontroli i Zapobiegania Chorób, a nawet WHO, choć organizacja ta od dawna współpracuje ściśle z reżimem chińskim.

Autor tekstu zwrócił uwagę, że Chiny są krajem wielkiej i starożytnej cywilizacji, która wniosła ogromny wkład do rozwoju świata, ale jego reżim jest odpowiedzialny wskutek swych zbrodniczych zaniedbań i represji za pandemię, która szaleje dziś na naszych ulicach. Zdaniem purpurata rząd chiński, kierowany przez wszechmocnego Xi Jinpinga i KPCh, “ma obowiązek przeprosić nas wszystkich i pokryć zniszczenia, które spowodował”. Jako minimum powinien skreślić zadłużenie niektórych krajów, ponoszących koszty walki z Covid-19 – podkreślił autor.

„W imię naszego wspólnego człowieczeństwa musimy przestać się bać przedstawić temu reżimowi rachunek. Jako chrześcijanie wierzymy, za apostołem Pawłem, że musimy «radować się w prawdzie», a Jezus mówił, że «prawda was wyzwoli»” – zaapelował purpurat z Mianmaru. Zauważył, że prawda i wolność są dwoma bliźniaczymi słupami, „na których wszystkie narody muszą wznosić pewne i silne fundamenty”.

Stolica Apostolska proponuje dodatkowe wezwanie modlitwy wiernych w Wielki Piątek

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret z propozycją dodatkowego wezwania do modlitwy wiernych w Wielki Piątek 2020 roku. Intencja dotyczy modlitwy „za wszystkich udręczonych trwającą epidemią”.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaproponowała dołączenie dodatkowej intencji do modlitwy powszechnej odmawianej podczas liturgii Wielkiego Piątku. Brzmi ona: „Módlmy się za wszystkich udręczonych trwającą epidemią, * aby nasz Bóg i Pan przywrócił chorym zdrowie, * dał siły tym, którzy się nimi opiekują, * pocieszył płaczące rodziny, *a zmarłym dał pełnię odkupienia”.

Po modlitwie w ciszy kapłan zaśpiewa: „Wszechmogący wieczny Boże, w Tobie słaba ludzkość ma najlepszą obronę, † prosimy Cię, wejrzyj łaskawie na znużenie Twoich dzieci, które przygniata boleść gwałtownego utrapienia; * w Twojej łasce ulżyj cierpieniu chorych; udziel sił tym, którzy im służą; daj wieczny odpoczynek zmarłym i spraw, aby w tych nieszczęśliwych dniach wszyscy mogli odnaleźć pociechę w Twoim miłosierdziu. Przez Chrystusa, Pana naszego”.

Dekret dotyczy Wielkiego Piątku 2020 roku.

Publikujemy tłumaczenie dekretu wraz z tekstem modlitwy wiernych:

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Prot. N. 155/20

DEKRET
w sprawie dołączenia intencji specjalnej do modlitwy powszechnej
odmawianej podczas liturgii Męki Pańskiej
jedynie w roku 2020

Liturgia Męki Pańskiej sprawowana w tym roku w Wielki Piątek ma szczególny wydźwięk z powodu straszliwej pandemii, która dotknęła cały świat.

W dniu, kiedy obchodzimy mękę i odkupieńczą śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa, który, jako baranek bez skazy, wziął na siebie cierpienie i grzech świata, Kościół wznosi błagania do Boga Ojca wszechmogącego za całą ludzkość, a w sposób szczególny za tych, którzy cierpią najbardziej, oczekując jednocześnie z wiarą radości zmartwychwstania swego Oblubieńca.

Dlatego też Kongregacja ta, na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego FRANCISZKA, korzystając z możliwości, której Mszał Rzymski udziela biskupom diecezjalnym na wypadek szczególnie poważnej i publicznej potrzeby, proponuje dołączenie dodatkowej intencji do modlitwy powszechnej odmawianej podczas liturgii Wielkiego Piątku, tak aby do Boga Ojca dotarły błagania tych, którzy przyzywają Go w swej udręce i aby wszyscy, pomimo przeciwności, mogli doświadczyć radości Jego miłosierdzia.

Do niniejszego Dekretu załącza się tekst wezwania i modlitwy.

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 30 marca 2020 r.

✠ Robert kard. Sarah
Prefekt

✠ Arthur Roche
Arcybiskup Sekretarz

____________________

Wielki Piątek
Modlitwa powszechna

9b. ZA UDRĘCZONYCH W OKRESIE EPIDEMII

Módlmy się za wszystkich udręczonych trwającą epidemią, * aby nasz Bóg i Pan przywrócił chorym zdrowie, * dał siły tym, którzy się nimi opiekują, * pocieszył płaczące rodziny, *a zmarłym dał pełnię odkupienia.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący wieczny Boże, w Tobie słaba ludzkość ma najlepszą obronę, † prosimy Cię, wejrzyj łaskawie na znużenie Twoich dzieci, które przygniata boleść gwałtownego utrapienia; * w Twojej łasce ulżyj cierpieniu chorych; udziel sił tym, którzy im służą; daj wieczny odpoczynek zmarłym i spraw, aby w tych nieszczęśliwych dniach wszyscy mogli odnaleźć pociechę w Twoim miłosierdziu. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

Subskrybuje zawartość