Informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej

Subskrybuje zawartość
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
Zaktualizowano: 1 godzina 55 min. temu

Mieli być w Panamie – są w więzieniu

2 godziny 26 min. temu
Nie wszyscy mogą wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Panująca sytuacja polityczna w Nikaragui sprawiła, że wiele młodych osób trafiło do więzienia lub straciło życie. Miejscowa Konferencja Episkopatu ostatecznie nie mogła przyjąć młodzieży w swoich diecezjach obawiając się o jej bezpieczeństwo.

„Kiedy dowiedziałem się, że Papież będzie w Panamie zacząłem zbierać pieniądze. Jednak wybuch protestów społecznych w Nikaragui zmienił radykalnie moje życie”, mówi 24-letni Dexter, oskarżony dzisiaj, podobnie jak wielu innych, za udział w manifestacjach przeciwko Danielowi Ortedze, o terroryzm i zamach stanu. Ostatecznie zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na pomoc potrzebującym. Sam żyje w ukryciu.

Konferencja Episkopatu Nikaragui, która poparła protesty społeczne szacuje, że do sąsiedniej Panamy pojedzie ok. 2 tys. osób. Młodzież musiała dokonać wielkich wyrzeczeń, aby móc wziąć udział w ŚDM. Wielu sprzedało swój telefon czy inne rzeczy osobiste, aby „przeżyć to wyjątkowe doświadczenie w Ameryce Środkowej”, podkreśla Pedro Marcel, koordynator duszpasterstwa młodzieży w archidiecezji Managua.

„Chciałem pojechać na ŚDM, ale nie spodziewałem się obecnej sytuacji społeczno-politycznej” – mówi Rafael. Stracił pracę, a za zaoszczędzone pieniądze kupił żywność dla swoich przyjaciół, z którymi miał jechać razem. Dzisiaj przebywają w więzieniu.

edukcja Lekcje religii lub etyki wystarczają do określenia mowy nienawiści?

Młodzi Nikaraguańczycy, którzy przyjadą do Panamy mają nadzieję, że Papież doda im nadziei. „Trzeba, aby Papież Franciszek wypowiedział się stanowczo i wprost na temat narodu nikaraguańskiego, aby potępił zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez dyktaturę Ortegi-Murillo i odniósł się do sytuacji w Nikaragui” – powiedział Rafael.

Nikaragua to jeden z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Od początku protestów antyrządowych zginęło co najmniej 325 osób, ponad 600 zostało uwięzionych, wiele uciekło do sąsiednich krajów. Kryzys polityczny spowodował milionowe straty oraz zamknięcie zakładów pracy.

„Panama w Polsce” – przegląd wydarzeń

wt., 22/01/2019 - 23:00
Nie udało Ci się pojechać do Panamy? Nie szkodzi! W spotkaniach w łączności z papieżem Franciszkiem i młodymi zgromadzonymi we wspólnocie Światowych Dni Młodzieży 2019 można uczestniczyć w wielu miastach w Polsce. 34. Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 22 do 27 stycznia br. w stolicy Panamy.

Bielsko – Biała (26,27 stycznia)

Konferencja „Buty na nogach i pusta kanapa”, integracja „Smaki Ameryki”, Msza św. i wspólna modlitwa – to niektóre z punktów bogatego programu spotkania w Cygańskim Lesie w Bielsku Białej, gdzie zapraszają salwatorianie z parafii NMP Królowej Świata wraz z młodzieżą duszpasterstwa salwatoriańskiego “Bagno”. Wydarzenie rozpocznie się 26 stycznia w samo południe.

Tego samego dnia wieczorem w bielskiej LUCE Arenie rozpocznie się 24 godzinne czuwanie dla młodych, którzy skończyli już 18 lat. W ramach wspólnego świętowania: koncert ewangelizacyjny, modlitwa, telemost z Panamą (czuwanie młodych z papieżem oraz Msza św. posłania), konferencje, rolkoteka i zumba.

Bydgoszcz (25-27 stycznia)

„Piaski Panamy” – to hasło wydarzenia, które odbywać się będzie od 25 do 27 stycznia w diecezjalnej strefie ŚDM w Bydgoszczy przy Sanktuarium Zawierzenia. Organizatorem jest Młodzież Szensztacka. Przewidziana jest transmisja z Ameryki Środkowej oraz m.in. koncert uwielbienia, noc konfesjonałów, nocna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz czas na wspólną integrację.

Ciężkowice, diecezja tarnowska (25 stycznia)

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje 25 stycznia „Panamę w Ciężkowicach” w diecezji tarnowskiej. Spotkanie w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego rozpocznie się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Mszą św. Następnie przewidziane jest połączenie z Panamą i rozmowa z tarnowskimi pielgrzymami, który udali się na ŚDM a na zakończenie Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu młodzieży z KSM Ciężkowice.

Częstochowa (24 -27 stycznia)

Już 21 stycznia w archidiecezji częstochowskiej ruszyła „Panama z klasą”. To cykl spotkań poświęconych ŚDM w Panamie, odbywających się w szkołach w ramach katechezy. Spotkania prowadzi bp Andrzej Przybylski.

Oprócz tego młodzi będą mogli spotykać się w Częstochowie, w kościele akademickim pw. św. Ireneusza, w ramach lokalnych obchodów ŚDM. Zainauguruje je Eucharystia pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, w czwartek, 24 stycznia o godz. 19. Następnie przewidziane jest wspólne kolędowanie z Rodziną Pospieszalskich. W piątek odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w formie pantomimy, a w sobotę młodzi będą mieli możliwość wysłuchania świadectw oraz słów papieża Franciszka z Panamy. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ełk (24 – 27 stycznia)

„Nasza Panama” – to hasło 4 dniowych rekolekcji organizowanych przez Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Ełckiej. Przewidziana jest modlitwa, dzielenie, świadectwa oraz spotkanie z biskupem ełckim. Młodzi przez dwa razy nocować będą u ełckich rodzin a raz wspólnie w szkole.

Oprócz tego spotkania młodzieży w łączności z ŚDM odbywać się będą 26 stycznia m.in. w Augustowie, Węgorzewie i Mikołajkach.

Garbów, diecezja lubelska (27 stycznia)

– Stwórzmy trójwymiarowy most miedzy Garbowem i Panamą: łączy nas wiara, łączy nas młodość, łączy nas świadomość odpowiedzialności za świat – zapraszają organizatorzy panamskiego spotkania dla młodzieży archidiecezji lubelskiej. Odbędzie się ono 27 stycznia w Domu Sióstr Salezjanek w Garbowie. W programie Liturgia Godzin, telemost z Panamą oraz Msza św. Będzie też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz odbycia indywidualnej rozmowy z księdzem lub siostrą zakonną.

Gdynia (26 stycznia)

Koncerty, świadectwa i uwielbienie, min. uwielbienie tańcem przez WorshipStyle– znajdą się w programie wydarzenia „Gdynia PANAma” organizowanego we franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gdańskiej, Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej oraz gdyńskich franciszkanów.

Spotkanie w łączności z ŚDM w Panamie zakończy wieczorna Eucharystia i adoracja najświętszego Sakramentu prowadzona przez wspólnotę Radości Paschalnej.

Gliwice (26 stycznia)

„Śląski Bal Panamski” – kontynuacja już wcześniej organizowanych i cieszących się popularnością Studniówek ŚDM – to propozycja dla młodzieży diecezji gliwickiej. 26 stycznia po Mszy św. o godz. 18 w kościele św. Michała Archanioła w Gliwicach uczestnicy przejdą w radosnym, barwnym korowodzie panamskim do Areny Gliwice. „Zróbmy hałas w imieniu Jezusa na ulicach Gliwic!” – zachęcają organizatorzy: Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Gliwickiej, Fundacja „Silesia Pro Europa” oraz Miasto Gliwice.

W Arenie rozpocznie się Śląski Bal Panamski prowadzony przez znanego wodzireja, Pawła Jagodzińskiego. Impreza, jak zapowiadają organizatorzy, „potrwa do białego rana”.

Ignaców, diecezja warszawsko – praska (25-27 stycznia)

Spotkanie z podróżnikiem Markiem Łasiszem „Panama – kraj kontrastów” , dwa wieczory integracyjne z muzyka i tańcem, koncert jazzowy, spotkanie z Szymonem Hołownią oraz konferencje, Eucharystia i modlitwa w łączności z ŚDM w Panamie odbędą się podczas „Panamy 2019 w Ignacowie”. Spotkanie organizowane jest przez parafię św. Antoniego z Padwy w Ignacowie w diecezji warszawsko – praskiej.

Jastrzębie Zdrój, archidiecezja katowicka (26-27 stycznia)

Hala Widowiskowo – Sportowa w Jastrzębiu – Zdroju gościć będzie 26 i 27 stycznia uczestników „Panamy na Śląsku” – młodych z archidiecezji katowickiej. Całonocne spotkanie rozpocznie się o godz. 20 Mszą św., której przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc. Przewidziany jest też koncert zespołu niemaGotu, rapowana konferencja ks. Jakuba Bartczaka oraz uwielbienie prowadzone przez zespół ON1, który tworzą wokaliści i zespoły: Mateo, Owca, Gabi Gąsior, Tu Band.

Kalisz (25-27 stycznia)

Stowarzyszenie „Tratwa” na Rzecz Ewangelizacji Młodzieży organizuje „Panamę w Kaliszu”, która odbędzie się w dniach 25–27 stycznia na terenie Wyższego Seminarium Duchownego i Zespołu Szkół Technicznych w Kaliszu. W programie znajdą się nie tylko transmisje z Panamy, ale również wspólna modlitwa, katechezy oraz spotkania z inspirującymi ludźmi.

Kraków (26-27 stycznia)

„24h z Panamą” to wydarzenie, które odbędzie się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie rozpocznie w sobotę 26 stycznia o godz. 20.00. Zaplanowane są konferencje, animacje, spotkanie z zaproszonym gościem, Wieczór Uwielbienia poprowadzony przez Zespół Uwielbienia oraz transmisja z Panamy.

Niedziela rozpocznie się nietypową pobudką – energetyzującą zumbą, po której odbędzie się wspólny posiłek oraz spotkania warsztatowe w grupach. Centralnym punktem spotkania będzie popołudniowa Eucharystia. Spotkanie zakończy ponowna transmisja z Panamy oraz wieczór taneczny z wodzirejami. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Monika i Marcin Gomułkowie oraz przyjaciele Helenki Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator.

Licheń, diecezja włocławska (26 stycznia)

Od 24 do 27 stycznia odbywać się będą specjalne rekolekcje „Panama w Licheniu”, na które zaprasza Ruch Rodzin Nazaretańskich. W programie m.in. Msza św., adoracja, konferencje, koncert TAU oraz warsztaty muzyczne, bibliodramy i warsztaty modlitewne.

W sobotę 26 stycznia w Bazylice licheńskiej odbędzie się też otwarte spotkanie „Panama w Licheniu” – z zawiązaniem wspólnoty, Mszą św. i adoracją Najświętszego Sakramentu.

Łódź (25, 26 stycznia, 2 lutego)

Panama dla młodych z Łodzi i okolic odbędzie się w dwóch częściach. Pierwsza zaplanowana jest w parafii św. Ap. Piotra i Pawła. 25 stycznia wieczorem odbędzie się tam Msza św., droga krzyżowa i adoracja z możliwością spowiedzi. Następnego dnia przewidziane są spotkania w grupach i konferencja oraz szereg spotkań integracyjnych, m.in. gry i zabawy, warsztaty tematyczne, film oraz wspólne wyjście na kręgle, trampoliny, bilard czy laser game.

2 lutego odbędzie się druga część z udziałem młodych, którzy po powrocie z Panamy podzielą się swoimi świadectwami. Następnie zaplanowana jest wspólna zabawa – ,,Panama Disco”.

Radom (25 stycznia)

„Panama w Katoliku” to hasło spotkania organizowanego 25 stycznia przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące św. Filipa Neri w Radomiu. W programie wspólna zabawa, taniec i śpiew, a także adoracja, nabożeństwo Drogi Krzyżowej w łączności z Panamą oraz Msza Posłania. Spotkanie potrwa do północy.

Rawa Mazowiecka, diecezja łowicka (26 stycznia)

Młodzież z diecezji łowickiej zaproszona jest na spotkanie w łączności z ŚDM w Panamie do Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. Zaplanowane jest spotkanie z gościem muzycznym Regau/RapBrothers, konferencja ks. Kamila Goca oraz spektakl przygotowany przez młodzież. Druga część spotkania odbędzie się w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie audiowizualne przesłanie do młodych skieruje bp Andrzej Dziuba. Następnie Mszy św. przewodniczyć będzie bp Wojciech Osial. Po Eucharystii przewidziany jest koncert zespołu Full Power Spirit oraz występ Olgi Szomańskiej. Spotkanie organizuje ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej.

Rzepedź, archidiecezja przemyska (1-3 lutego)

„Replay. Panama” – rekolekcje dla młodzieży w duchu ŚDM odbędą się w weekend od 1 do 3 lutego w ośrodku rekolekcyjnym w Rzepedzi w archidiecezji przemyskiej. Zaproszeni są młodzi od 7 klasy SP do 25 roku życia. Podczas katechez i spotkań w grupach będą analizować słowa wypowiedziane do młodych w Panamie przez papieża Franciszka. W planie spotkania również wspólna Eucharystia, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, czuwanie, śpiew, taniec i zabawa.

Warszawa (27 stycznia)

– Jak usłyszeć Boga? Jak odpowiedzieć na Jego wezwanie? Jakie jest moje miejsce? – na te pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy „Panamy w Warszawie”, spotkania organizowanego 27 stycznia przez Wspólnotę Emmanuel. Odbędzie się ono w Świątyni Opatrzności Bożej.

Wydarzenie poprowadzi raper Michał „PAX” Bukowski, a konferencję nawiązującą do hasła Światowych Dni Młodzieży – „Oto ja służebnica Pańska” wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Młodzi nauczą się hymnu ŚDM 2019 a przedstawiciele ambasady Panamy w Polsce opowiedzą o tamtejszej kulturze, życiu codziennym oraz Kościele w Panamie.

Podczas uroczystej Eucharystii uczestnicy wysłuchają homilii, którą tego dnia skieruje do młodych papież Franciszek. Spotkanie zakończy się radosnym uwielbieniem.

Wyszków, diec. łomżyńska (27 stycznia)

Młodzi z diecezji łomżyskiej przeżywać mogą spotkanie w łączności z ŚDM w Panamie w niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Zgromadzonym towarzyszyć będą kopie znaków ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, te same, które pielgrzymowały po diecezji łomżyńskiej w ramach duchowego przygotowania do ŚDM w Krakowie. W programie wspólna modlitwa, konferencja ks. Jerzego Molewskiego, oraz Msza św. inaugurująca powstanie Ruchu Czystych Serc w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie.

Katolicy i muzułmanie o opiece paliatywnej

wt., 22/01/2019 - 22:27
„Perspektywy chrześcijańskie i muzułmańskie opieki paliatywnej i końca życia” – to temat seminarium współorganizowanego przez Papieską Akademię Życia oraz amerykański Uniwersytet Georgetown w Katarze.

Specjaliści z zakresu etyki, medycyny, religii, chrześcijanie i muzułamanie spotykają się przez dwa dni w Dosze, w Katarze, aby przedyskutować problem troski o człowieka na terminalnym etapie życia. Zdaniem abp Vincenzo Paglii, przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia, religie są nie tylko środkiem pomnażającym zakres opieki paliatywnej, ale stanowią jej prawdziwą siłę.

Z kolei dla Ahmada Dallala, dziekana na Uniwersytecie Georgetown, opieka paliatywna dotyka głęboko samej istoty człowieczeństwa. Wyraził on ogromne zadowolenie, że mógł wnieść wkład w zorganizowanie konferencji, która z pewnością przyczyni się do konstruktywnego dialogu międzyreligijnego na polu ochrony życia. Dwudniowe obradz będą także okazją do przedyskutowania możliwości oraz przeszkód dotyczących rozwoju oraz podejmowania dzieła opieki paliatywnej w konkretnym kontekście krajów islamskich.

Papież codziennie towarzyszy Ukrainie

wt., 22/01/2019 - 22:25
Papież z uwagą codziennie towarzyszy Ukrainie oraz uczestniczy w wydarzeniach, które dzieją się w tym kraju. Zajmuje ona ważne miejsce w jego sercu – czytamy w komunikacie prasowym nuncjatury apostolskiej w Kijowie. Nuncjusz abp Claudio Gugerotti spotkał się wczoraj z Ojcem Świętym.

Podczas rozmowy z watykańskim dyplomatą Franciszek interesował się delikatnym stanem relacji wewnątrz prawosławia po tym jak, ukraińska Cerkiew stała się niezależna. Pytał również o wkład Kościołów katolickich w pomnażanie dobra w kraju.

Zwrócił szczególnie uwagę na potrzebę wzmożenia wysiłków, aby ożywić proces budowania pokoju w klimacie dialogu, pomyślności obywateli, poprzez zaangażowanie na rzecz poprawy sytuacji wszystkich oraz zapewnienie pełnej wolności religijnej. Papież zapewnił o swojej ciągłej modlitwie za Ukrainę oraz przekazał całemu narodowi Apostolskie Błogosławieństwo.

Jak ważne miejsce w geografii papieskiej modlitwy zajmuje Ukraina, można było przekonać się ostatnio słuchając chociażby bożonarodzeniowego orędzia „Urbi et Orbi”. Ojciec Święty prosił wtedy, aby rodzący się Pan przyniósł ulgę umiłowanej Ukrainie, gorąco pragnącej odzyskać trwały pokój, który się opóźnia.

Europa Kard. Clemente liczy na kolejne ŚDM w Lizbonie

– Jedynie z pokojem, szanującym prawa każdego narodu, kraj ten może się podnieść z doznanych cierpień i przywrócić godne warunki życia swoim obywatelom – mówił wtedy Franciszek. Zapewnił, że pozostaje blisko wspólnot chrześcijańskich regionu i modli się, aby były budowane w nim relacje braterstwa i przyjaźni.

Konkurs edukacyjny na 40-lecie I pielgrzymki Jana Pawła II

wt., 22/01/2019 - 22:20
Konkurs edukacyjny Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego “40. Rocznica Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – Czy pamiętasz? Czy wiesz?” – ogłasza Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Konkurs jest projektem edukacyjnym, skierowanym do uczniów ze szkół gimnazjalnych i dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej oraz do uczniów szkół średnich. Głównym celem Konkursu jest odkrywanie, przypomnienie i upamiętnienie przełomowego wydarzenia w najnowszej historii Polski, jakim była Pierwsza Pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Prace zgłaszane na Konkurs mają prezentować relacje ze wspomnień o Pierwszej Pielgrzymce, zachowanych w rodzinach i środowiskach lokalnych w formie nagrań audio, video lub relacji pisemnych.

Celami Konkursu są: uświadomienie młodzieży przełomowego znaczenia Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, tworzenia relacji z ważnych wydarzeń historycznych, wzmacnianie relacji ze środowiskami lokalnymi, wagi i znaczenia dokumentów, pamiątek i wspomnień oraz promowanie odmiennych od tradycyjnych form edukacji historycznej.

Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.

Do Konkursu można zgłaszać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i nie zgłoszone do innych konkursów. Konkurs realizowany przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi do dnia 7 czerwca 2019 roku, poprzez opublikowanie werdyktu Jury na stronie internetowej Muzeum.

Ogólnopolskie Spotkanie odpowiedzialnych Domowego Kościoła

wt., 22/01/2019 - 21:51
W dniach 18-20 stycznia 2019 r. na Górze Świętej Anny odbyło się spotkanie odpowiedzialnych Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Spotkaniu przewodniczyła para krajowa (małżonkowie odpowiedzialni za tę wspólnotę) Katarzyna i Paweł Maciejewscy. Spotkanie poświęcone było odpowiedzi na pytanie jak wspierać małżonków w odpowiedzialnym wychowaniu dzieci do człowieczeństwa i wiary, czyli w realizacji katechumenatu rodzinnego.

Uczestniczył w nim także delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Włodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, kończący swoją kadencję moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Tomasz Opaliński, a także nowy moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Krzysztof Łapiński, pochodzący z archidiecezji białostockiej.

Na spotkaniu były obecne małżeństwa tzw. pary diecezjalne wraz z moderatorami diecezjalnymi, członkowie kręgu centralnego, który koordynuje działania par w diecezjach oraz pary posługujące wobec wspólnot zagranicznych. W Polsce funkcjonuje prawie 4,5 tys. kręgów małżeńskich i niespełna pół tysiąca poza granicami kraju, w 23 państwach. W sumie należy do nich około 22,5 tys. małżeństw. W minionym roku na terenie całego kraju w rekolekcjach zorganizowanych przez Domowy Kościół wzięło udział 32,5 tys. osób (małżonków wraz z dziećmi).

Spotkania odpowiedzialnych Domowego Kościoła odbywają się dwa razy roku w różnych miejscach Polski, na początku września oraz w styczniu. Spotkania te pozwalają budować wspólną wizję formacyjną dla Domowego Kościoła oraz rozpoznając znaki czasu odpowiednio reagować na potrzeby całej wspólnoty. Tegoroczne spotkanie na Górze Świętej Anny wiązało się między innymi z próbą odpowiedzi na pytanie, jak wspierać małżonków w odpowiedzialnym wychowaniu dzieci do człowieczeństwa i wiary, czyli w realizacji katechumenatu rodzinnego.

Domowy Kościół przez swoją formację pomaga rodzinom stawać się środowiskiem życia i przekazywania wiary, pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.

Jego założycielem, jako gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, jest ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), który w pracy duszpasterskiej widział potrzebę formowania dojrzałych chrześcijan świeckich i budowania wspólnoty Kościoła przez ewangelizację i formację. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego. 30 września 2015 roku papież Franciszek wydał zgodę na promulgowanie dekretu o heroiczności jego cnót. Od tego momentu przysługuje mu tytuł: Czcigodny Sługa Boży.

Ukazała się nowa książka o prymasie Józefie Glempie

wt., 22/01/2019 - 21:51
W przededniu szóstej rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa w siedzibie sekretariatu KEP odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowej książce dr Mileny Kindziuk pt. “Historyczne i polityczne aspekty komunikacji społecznej prymasa Józefa Glempa w okresie przełomu w Polsce w latach 1981-1992”. W spotkaniu oprócz autorki książki wzięli udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński i historyk prof. Paweł Skibiński.

– Przed 24 lata mojego bycia biskupem obserwowałem księdza kardynała prymasa z pozycji Konferencji Episkopatu Polski, dane mi było przez ostatnie lata życia być z prymasem blisko i rozmawiać dziesiątki godzin przy różnych okazjach – mówił kard. Nycz. – Książka opisuje pierwsze jedenaście lat, kiedy objął po kard. Wyszyńskim prymasostwo. To był dla niego bardzo trudny okres prymasowania, parę miesięcy potem wybuchł stan wojenny, następnie trudy lat 80. i przełom 89-91. Prymas stanął przed wyzwaniem, jakim było przejęcie następstwa po wielkim prymasie Wyszyńskim – dodał metropolita warszawski i zaznaczył, że jego zdaniem kard. Glemp wyszedł z cienia prymasa Wyszyńskiego “bardzo szybko i bardzo udanie”.

Komentując administracyjne zmiany dotyczące urzędu prymasa – rozłączenie archidiecezji gnieźnieńskiej i warszawskiej – kard. Nycz zaznaczył, że prymas Glemp “nie troszczył się o nic dla siebie, tylko chciał widzieć prymasostwo w takiej funkcji, w jakiej było potrzebne Polsce”. Według metropolity warszawskiego historia potwierdziła zasadność działań prymasa Glempa.

Kard. Nycz wskazał na trud “egzaminu”, jaki prymas zdawał w czasie stanu wojennego. Zaznaczył, że prymas Glemp rzeczywiście obawiał się rozlewu krwi. “Jeżeli się uwzględni specyfikę źródeł książki, jeżeli uwzględni się cel, który autorka sobie postawiła, zauważy się, że dokonała ogromnej pracy. Dostajemy dzieło, w którym historyk może szukać pól badawczych, ale jednocześnie, w którym się można orientować, jaki był to czas i jaki to był prymas”.

Odnosząc się do różnych ocen pozytywnego stosunku prymasa Glempa do Okrągłego Stołu i dzieląc się swoją perspektywą, kard. Nycz zaznaczył, że “dzisiaj, nawet gdyby ktoś chciał ocenić prymasa za to źle, to byłoby absolutnie ahistoryczne, a takich ludzi dziś w Polsce nie brakuje”.

Kardynał wskazał, że wiele źródeł dotyczących zmarłego sześć lat temu prymasa wciąż jest nieznanych, “i to nie tylko kościelnych, ale i państwowych, także zagranicznych”, dodając później, że ważne materiały z pewnością znajdują się w Rosji.

– Jest to książka pisana z pozycji osoby, która ceni, szanuje i kocha prymasa, co jest atutem tej książki – powiedział kard. Nycz.

Autorka książki, dr Milena Kindziuk, przyznała, że nie ukrywa swojej sympatii do prymasa, którego znała, zaznaczając: “tym bardziej jednak starałam się o zachowanie obiektywizmu, o to żeby nie wybielać decyzji i działań prymasa, żeby przedstawić je rzetelnie, obiektywnie, opierając się na źródłach”.

– To, co mnie uderzyło przy badaniu źródeł do tej książki, to fakt, że w 1981 roku, tuż po objęciu prymasostwa, bp Glemp już wtedy był bardzo otwarty na media, nie znajdował zrozumienia nawet wśród biskupów. Pamiętajmy, że był to czas głębokiej komuny. Prymas udzielał wywiadów za granicą, ale również w Polsce, komunistycznym mediom, kiedy panowała cenzura. Biskupi na pierwszym posiedzeniu Rady Głównej, które zwołał nowy prymas, wręcz atakowali młodego następcę wielkiego prymasa Wyszyńskiego, chcąc wywrzeć nacisk i ukierunkować go. Bp Tokarczuk tłumaczył, że prymas Wyszyński miał nieco inną linię, udzielał wprawdzie wywiadów, ale czynił to sporadycznie, że trzeba zachować politykę prymasa Wyszyńskiego i być ostrożnym wobec mediów. Podobnie bp Gulbinowicz ostrzegał prymasa przed mediami. Prymas wysłuchał tych głosów i na końcu skomentował: „Myślę, że już dziś przed dziennikarzami nie da się uciec, z dziennikarzami trzeba rozmawiać”. Wprowadził zupełnie nowy styl komunikacji społecznej, rozumiał rolę mediów – mówiła dr Kindziuk.

Drugą rzeczą, na którą zwróciła uwagę autorka książki, jest wielka wolność wewnętrzna prymasa, “który nie wchodził w żadne alianse, w żadne zależności. Podczas posiedzenia Rady Głównej w grudniu 1981 r. powiedział do biskupów znamienne słowa: ‘Kościół nie może mówić tego, na co ludzie czekają, nie może wychodzić naprzeciw oczekiwaniom ludzi. Ma mówić prawdę’”.

Dr Kindziuk powiedziała, że wprowadzenie stanu wojennego nie było dla prymasa zaskoczeniem. “O tym, że miało dojść w Polsce do rozlewu krwi, prymas Glemp dowiedział się już miesiąc po wyborze na prymasa, 12 sierpnia 1981 r., kiedy spotkał się ze Stanisławem Kanią, pierwszym sekretarzem KC PZPR. Od tamtej pory podejmował działania mediacyjne i spotykał się z władzami, zwłaszcza z gen. Jaruzelskim, żeby zapobiec sytuacji, która doprowadzi do rozlewu krwi. Na posiedzeniu Rady Głównej episkopatu, już w sierpniu 1981 r., kilka miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego, razem z biskupami zaproponował, żeby wypracować pewną strategię działania Kościoła wobec władz, żeby nie prowadzić do rozlewu krwi, powołując się przy ty na politykę prymasa Wyszyńskiego” – mówiła autorka książki.

– Jestem w ogromnym kłopocie, bo z jednej strony to książka analityczna, rzeczowa, rzetelna, ale jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że to nie jest punkt dojścia badań historycznych, to punkt wyjścia. Książka we mnie wzbudziła wiele pytań, czasami dr Kindziuk nie odpowiada, być może intencjonalnie, czasami nie może odpowiedzieć, bo nie mamy źródeł. Niewątpliwie książka stanowi doskonały punkt wyjścia do dalszych badań posługi prymasowskiej kard. Glempa – mówił historyk, prof. Paweł Skibiński. „Biorąc książkę do ręki miałem obawę, że będzie to rodzaj hagiografii. To nie hagiografia a analityczna książka, chociaż pisana z ogromną życzliwością” – przyznał prof. Skibiński.

edukcja Lekcje religii lub etyki wystarczają do określenia mowy nienawiści?

„Historyczne i polityczne aspekty komunikacji społecznej prymasa Józefa Glempa w okresie przełomu w Polsce w latach 1981-1992” autorstwa dr Mileny Kindziuk z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie to pierwsza naukowa monografia poświęcona postaci prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Milena Kindziuk zbadała wszystkie archiwa kościelne i państwowe, w których przechowywane są dokumenty dotyczące kard. Glempa, żeby ukazać jego rolę w historii Kościoła i w historii Polski. Dotarła do niepublikowanych dokumentów i wypowiedzi. Powstało monumentalne, 600-stronicowe opracowanie, które jest ważnym przyczynkiem do poznania najnowszej historii naszego kraju.

Opracowanie zaczyna się w momencie mianowania 52-letniego wówczas biskupa warmińskiego na arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polski pod koniec maja 1981 r. Ta decyzja została przez Jana Pawła II podjęta szybko, jeszcze gdy przebywał w szpitalu po zamachu i mimo trwającej żałoby po kard. Wyszyńskim. Papież musiał mieć wyrobioną opinię na temat tego, kogo mianować na to stanowisko. Zapewne przekonały go też słowa sekretarza stanu kard. Agostino Casaroliego, że „jeśli Sowieci zaatakują Polskę, a prymasa nie będzie, Kościół utraci zdolność wypełniania swej misji”. Druga data graniczna – 1992 r. to moment reorganizacji struktur Kościoła w Polsce.

Książka ukaże się w lutym 2019, wydana we współpracy Wydawnictwa Naukowego UKSW i IPN.

Matka Boża z Fatimy – u Matki Bożej z Lourdes

wt., 22/01/2019 - 21:45
Figura Matki Bożej z sanktuarium w Fatimie, dotarła 21 stycznia wieczorem do Panamy, gdzie będzie towarzyszyć 34. Światowym Dniom Młodzieży. Pierwszą noc spędziła w kościele pw. Matki Bożej z Lourdes.

Na lotnisku Tocumen figurę powitał arcybiskup Panamy José Domingo Ulloa, któremu towarzyszyli ambasadorowie: Portugalii w Panamie – Pedro Pessoa e Costa i Panamy w Portugalii – Ilka Varela de Barés.
Ta historyczna pierwsza pielgrzymująca figura Matki Bożej Fatimskiej, wykonana według wskazówek s. Łucji Dos Santos – jednej z trojga fatimskich wizjonerów z 1917 r. – nie opuszczała Portugalii od 2000 r.
Z lotniska figura została przewieziona do kościoła Matki Bożej z Lourdes w dzielnicy Carrasquilla, gdzie późnym wieczorem została odprawiona Msza św. „intronizacyjna”.

Dziś rano (czasu panamskiego) figura została procesjonalnie przeniesiona z kościoła Matki Bożej z Lourdes do „namiotu spotkania”, znajdującego się w parku Omara, gdzie urządzono Park Młodych. Odbywa się tam spowiedź, można uczestniczyć w forum powołaniowym, a także odwiedzić biblijny Park Chrystonautów.

„Namiot spotkania” jest miejscem adoracji eucharystycznej. Figura Matki Bożej z Lourdes została w nim ustawiona obok monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Opiekunkami figury są siostry misjonarki miłości, założone przez św. Matkę Teresę z Kalkuty. Wieczorem odbędzie się – jak w Fatimie – procesja z zapalonymi świecami, w czasie której figura zostanie przeniesiona do położonej w tej samej dzielnicy kaplicy Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, po czym powróci do „namiotu spotkania” w parku Omara.

Pierwsza pielgrzymująca figura Matki Bożej Fatimskiej została wykonana przez Josego Ferreirę Thedima na podstawie informacji przekazanych mu przez siostrę Łucję dos Santos, najstarszą z trójki uczestników objawień z 1917 r. Ten mierzący 110 cm wizerunek Maryi odwiedził podczas swoich podróży po wszystkich kontynentach 64 państwa świata. Władze portugalskiego sanktuarium szacują, że ta najstarsza z pielgrzymujących figur Matki Boskiej Fatimskiej podczas swoich licznych pielgrzymek okrążyła kulę ziemską piętnaście razy.

Europa Kard. Clemente liczy na kolejne ŚDM w Lizbonie

Po raz pierwszy udała się w zagraniczną podróż do Holandii w 1947 r. Obecnie wizerunek ten sporadycznie opuszcza sanktuarium fatimskie. W 2018 r. figura została poddana renowacji. Prace związane z odnowieniem wizerunku maryjnego prowadzone były przez specjalistów ze Szkoły Sztuk, wchodzącej w skład Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego.

Sanktuarium w Fatimie posiada kilkanaście figurek Matki Bożej podróżujących po świecie.

Kard. Nycz: Światowe Dni Młodzieży lekcją jak rozmawiać z młodymi

wt., 22/01/2019 - 21:42
Światowe dni młodzieży, gdzie młodzież z całego świata rozmawia ze sobą i gdzie papież do nich mówi, a potrafi to robić, będą dla nas wielką lekcją jak rozmawiać z młodymi – mówi KAI kard. Kazimierz Nycz na kilka godzin przed rozpoczęciem ŚDM w Panamie, gdzie pojechało się ok. 4 tys. młodych Polaków.

KAI: Księże Kardynale, dziś rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Jakie znaczenie ma to wydarzenie dla Kościoła powszechnego oraz dla młodzieży na świecie?

Kard. Kazimierz Nycz: Niezależnie od tego, że zmieniają się papieże, to trwa idea Światowych Dni Młodzieży, która została wcielona w życie przez Jana Pawła II przed trzydziestu paru laty. Mimo, że tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbywają się daleko, i pomimo mniejszego udziału Polaków, choć jest on znaczący, będzie to moim zdaniem spotkanie porównywalne do Rio de Janeiro w Brazylii. A to dlatego, że papież Franciszek będzie wśród swoich. Bardzo dobrze czuje on ducha kontynentu latynoamerykańskiego i wszystkich, którzy tam są.

Jestem przekonany, że tego typu wydarzenie powinno się wpisać w długofalową pracę Kościoła, która została nam zadana przez październikowy synod biskupów o młodzieży. Jeśli miałoby to być tygodniowe święto, byłoby to o wiele za mało. Synod powiedział nam wiele rzeczy i postawił wiele zadań przed Kościołem w każdym kraju, również w Polsce.

KAI: A konkretnie?

– Choćby uświadomił nam, że mamy dużo młodzieży, dobrej młodzieży, która nie tylko będzie Kościołem i jego nadzieją, ale już jest Kościołem. A jednocześnie synod powiedział nam, biskupom, duszpasterzom i rodzicom, że po stronie tych którzy ewangelizują młodych, stoją wielkie zadania. Tego typu dni młodzieży, gdzie młodzież z całego świata rozmawia ze sobą, gdzie papież do nich mówi a potrafi to robić, będą dla nas wielką lekcją jak rozmawiać z młodymi. Potem dzieło to winniśmy kontynuować. Nauka synodu o młodzieży winna być swego rodzaju zapalnikiem dla każdego Kościoła lokalnego.

Młodzi u żydów i muzułmanów

wt., 22/01/2019 - 20:46
Dzisiaj wieczorem na Cinta Costera w Panamie zostanie odprawiona Msza św. inaugurująca Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymów przyjęły nie tylko parafie i rodziny katolickie, ale również wyznawcy innych religii, m. in. żydzi i muzułmanie

Autobusy z pielgrzymami przyjeżdżały do stolicy kraju stopniowo tak, aby nie zablokować ruchu. Dotarły także grupy, które dni w diecezjach spędziły w sąsiedniej Kostaryce. Międzynarodowe lotnisko Tocumen w Panamie otworzyło wczoraj nowy terminal, na którym wylądowały pierwsze samoloty z pielgrzymami.

Wyjątkowym “pielgrzymem” była figura Matki Bożej z Fatimy, która została specjalnie przywieziona z portugalskiego sanktuarium na spotkanie młodych. Została ona przewieziona do parafii Matki Bożej z Lourdes, gdzie abp Ulloa Mendieta odprawił uroczystą Mszę św. w intencji spotkania młodych. Wczoraj dotarły także do Panamy relikwie José Sáncheza del Río. 14-letni Joselito zginął za wiarę podczas prześladowania religijnego w Meksyku i jest jednym z patronów spotkania młodych.

Pielgrzymi zamieszkali nie tylko w parafiach i rodzinach katolickich. Synagoga Kol Shearith w Panamie przyjęła 50 pielgrzymów. „Idea zrodziła się podczas nieformalnej rozmowy kilka miesięcy temu z naszymi przyjaciółmi z parafii św. Łukasza w Costa del Este. I kiedy mówili o swej odpowiedzialności za przyjęcie młodych podczas tego spotkania, spontanicznie wyraziliśmy naszą gotowość” – powiedział rabin Gustavo Kraselnik.

Europa Kard. Clemente liczy na kolejne ŚDM w Lizbonie

Rabin Kraselnik jest przyjacielem Papieża Franciszka i z dumą pokazuje wspólne zdjęcia. U katolików szczególnie podziwia zapał misyjny.

Z kolei w najstarszym meczecie Ameryki Środkowej wspólnota muzułmańska zaoferuje młodzieży wodę. Szacuje się, że obok niego przejdzie nawet 20 tys. osób. „Pielgrzymka jest jednym z pięciu filarów islamu, hadż jak mówimy po arabsku. A czymże jest to wydarzenie w Panamie, jeśli nie pielgrzymką młodzieży, która przybywa w konkretnym celu. Jest to nasza mała cegiełka” – mówi Yanus Makda.

Św. Siostra Faustyna wygrała plebiscyt na Polkę Stulecia

wt., 22/01/2019 - 17:24
Św. Siostra Faustyna, Danuta Siedzikówna ps. „Inka” i dr Wanda Półtawska znalazły się na podium plebiscytu na Polkę Stulecia, który przygotowała Konfederacja Kobiet RP.

Spośród 23 kandydatek do tytułu Polki Stulecia najwięcej głosów otrzymała św. s. Faustyna Kowalska. Zagłosowała na nią blisko jedna piąta osób biorących udział w plebiscycie. Drugą w kolejności największą liczbę głosów otrzymała Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, a trzecią – dr Wanda Półtawska.

„Plebiscyt już się zakończył, ale mamy nadzieję, że stanie się on jedynie początkiem fascynującej przygody związanej ze zgłębianiem losów wspaniałych, odważnych, pełnych miłości i pasji Polek” – czytamy na stronach Konfederacji Kobiet RP, która zorganizowała plebiscyt.

Jak przekonują organizatorzy, głosowanie miało dać impuls do poznawania zarówno tych legendarnych bohaterek, o których wiedzieć powinno każde dziecko, jak i tych, których pamięć udało się przywrócić dopiero niedawno, a także tych, o których wiemy ciągle za mało.

„Bo przecież bez nich – tych setek tysięcy dzielnych matek, żon, babć i córek – historia Polski wyglądałaby pewnie zupełnie inaczej. To one – piękne, wierne i mężne – wychowywały kolejne pokolenia, ucząc je miłości do Boga i Polski oraz szacunku do tradycji, dając w codziennej, pokornej pracy wzór wierności wyznawanym zasadom. Ale to także one, gdy trzeba było, same chwytały za broń, roznosiły meldunki, opatrywały rannych, rzucały granatami czy dowodziły oddziałami, zaś w dzisiejszych czasach nie wyrzekły się wyznawanych ideałów i nie dały porwać się nurtowi feminizmu, pokazując, czym jest prawdziwa kobiecość” – podkreśla Konfederacja Kobiet RP, która dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w plebiscycie i przyczynili się do popularyzacji postaci wspaniałych, dzielnych Polek.

Franciszek Franciszek w Panamie | PROGRAM

„Niech ich postawy, splecione z trudną, nierzadko dramatyczną historią Polski, będą dla nas drogowskazem w naszych własnych wyborach jako matek, żon i obywatelek” – zachęcają organizatorki plebiscytu zorganizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W plebiscycie na Polkę Stulecia oprócz św. s. Faustyny Kowalskiej, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, i dr Wandy Półtawskiej pojawiły się nazwiska 20 innych kandydatek. Były to: Marianna Popiełuszko, Anna Walentynowicz, s. Urszula Ledóchowska, Agata Mróz, Zdzisława Bytnarowa ps. “Sławska”, Irena Iłłakowicz ps. „Irena”, „Barbara Zawisza”, bł. Hanna Helena Chrzanowska, Stanisława Leszczyńska, Karolina Lanckorońska, Wanda Modlibowska, Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, Maria Stanisława Wittek ps. „Mira”, Hanka Ordonówna, właśc. Maria Anna Tyszkiewicz, Maria Eleonora Mirecka-Loryś, ps. „Marta”, Wiktoria Ulma, Zofia Kossak, Anna Leska, Emilia Szlachta ps. “Maj” i Alina Maria Janowska-Zabłocka.

Projekt Konfederacja Kobiet RP ma na celu tworzenie platformy do integracji i współdziałania dla organizacji kobiecych o różnych profilach, dla nieformalnych ruchów i grup aktywnych kobiet, a także dla organizacji podejmujących szeroko pojęte działania na rzecz kobiet i spraw dla kobiet kluczowych, które działają w oparciu o wartości takie jak szacunek dla ludzkiego życia, małżeństwo i rodzina, macierzyństwo, naturalnie pojęta kobiecość. Celem Konfederacji jest integrowanie aktywnych kobiet oraz wszystkich osób działających na rzecz kobiecości, macierzyństwa, małżeństwa i rodziny.

Kard. Clemente liczy na kolejne ŚDM w Lizbonie

wt., 22/01/2019 - 17:11
Patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente ujawnił przed wylotem do Panamy, że stolica Portugalii jest głównym kandydatem do organizacji kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Hierarcha przyznał, że liczy, iż papież Franciszek ogłosi Lizbonę kolejnym gospodarzem tej imprezy. Tym samym portugalski hierarcha potwierdził ujawnioną na początku grudnia informację lizbońskiego dziennikarza Antonio Marujo, że stolica Portugalii nie tylko ubiega się o organizację ŚDM, ale że kandydatura ta została już zaakceptowana przez papieża Franciszka.

Jak powiedział KAI Antonio Marujo, zapowiedziany wyjazd figurki Matki Boskiej Fatimskiej do Panamy, a także przybycie tam portugalskiego prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy jest nieprzypadkowe.

– Informacja ta jest pewna. Udało mi się ją potwierdzić w czterech niezależnych źródłach. Papież Franciszek ogłosi w Panamie Lizbonę miejscem kolejnych ŚDM. Odbędą się one tam w 2022 r. Prawdopodobnie impreza zostanie zorganizowana na podlizbońskim lotnisku wojskowym, bądź w usytuowanym na zachodnich przedmieściach miasta obszarach parkowo-rekreacyjnych – powiedział Antonio Marujo.

Hiszpania Escuelas Catolicas pomagają młodzieży szukać powołania

Na początku grudnia br. przedstawiciel Episkopatu oraz biuro prasowe prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy uznały za niewłaściwe zachowanie Marujo, który ujawnił informację o imprezie zaplanowanej na 2022 r. – Informację o miejscu imprezy ogłasza ten, który ją organizuje, a więc papież – podkreślił ks. Barbosa, zaznaczając, że po wcześniejszym ujawnieniu Portugalii jako gospodarza ŚDM istnieje opcja odwołania tegoż miejsca jako gospodarza wydarzenia.

Według portugalskich mediów innymi kandydatami do organizacji kolejnych, po Panamie, Światowych Dni Młodzieży są Szwecja oraz Czechy.

Lekcje religii lub etyki wystarczają do określenia mowy nienawiści?

wt., 22/01/2019 - 15:47
W reakcji na zapowiedź m.in. prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o przeprowadzeniu w warszawskich szkołach lekcji przeciwdziałaniu mowie nienawiści, poseł Anna Sobecka (PiS) stwierdziła w przesłanej KAI interpelacji do Ministerstwa Edukacji Narodowej, że brakuje informacji kto miałby przeprowadzać takie zajęcia oraz kto będzie definiował czym jest mowa nienawiści. Stawia także pytanie, dlaczego nie wystarczają do tego dotychczasowe zajęcia z religii, etyki i godziny wychowawcze.

Po morderstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarządził, by w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami (w województwie mazowieckim będą trwać od 28 stycznia do 10 lutego) przeprowadzone zostały lekcje na temat tego, “jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści”.

Wątpliwości co do tej decyzji wyraziła w interpelacji do Ministerstwa Edukacji Narodowej poseł Anna Sobecka (PiS). Jej zdaniem, brakuje zwłaszcza informacji kto miałby przeprowadzać te zajęcia, kto będzie definiował czym jest przedmiotowa mowa nienawiści i dlaczego nie wystarczają do tego dotychczasowe zajęcia z religii, etyki i godziny wychowawcze.

“Powstają również obawy, że zajęcia te mają w rzeczywistości służyć indoktrynacji i ograniczaniu wolności słowa” oraz “czy nie będą one blokowaniem prawdy” – stwierdziła Anna Sobecka. Jak dodaje, zauważalna jest już tendencja do ograniczania mowy nienawiści wobec mniejszości etnicznych seksualnych.

Z kolei “obrażanie osób starszych, polskich patriotów, chrześcijan i osób o niższym wykształceniu, traktowane jest jako swoboda wypowiedzi, dozwolona krytyka, działalność artystyczna” – ubolewa parlamentarzystka.

Hiszpania Escuelas Catolicas pomagają młodzieży szukać powołania

W interpelacji pyta też MEN, jak dotychczas realizowane jest w szkołach przyswajanie dzieciom i młodzieży takich wartości, jak szacunek dla drugiego człowieka oraz kultura wypowiedzi.

Z zapowiedzią Rafała Trzaskowskiego nie zgodził się także m.in. Instytut Ordo Iuris. Zdaniem organizacji prawniczej, decyzja prezydenta stolicy rodzi szereg wątpliwości, ze względu na niejasność pojęcia „mowa nienawiści”. Opiera się ono na skrajnie subiektywnych ocenach i uczuciach poszczególnych osób. W praktyce za „mowę nienawiści” uznaje się zwykle wyrażanie przekonań konserwatywnych.

W związku z tym Instytut Ordo Iuris przygotował rodzicielskie oświadczenie wychowawcze. Składając je w szkole (u wychowawcy klasy lub w dyrekcji), rodzice mogą zastrzec, że udział dziecka w zajęciach z mowy nienawiści będzie możliwy tylko po wyrażeniu przez nich pisemnej zgody. Jeśli szkoła odmówiłaby przyjęcia oświadczenia lub w inny sposób negowała prawa rodziców, Instytut oferuje pomoc prawną.

Poważny stan kardynała Fernando Sebastiána

wt., 22/01/2019 - 14:01
89. letni kardynał Fernando Sebastián jest hospitalizowany w Maladze w Hiszpanii po udarze mózgu, podają hiszpańskie media. Sędziwy purpurat został przyjęty w poważnym stanie do szpitala w Maladze.

Udar sparaliżował połowę ciała i mowę. Kard. Sebastiana odwiedzili już biskup Malagi, Jesús Catalá oraz arcybiskup Pampeluny i Tudeli, Francisco Pérez González.

Kard. Fernando Sebastián Aguilar, C.M.F., arcybiskup senior Pampeluny (Hiszpania) urodził się w Calatayud, w diecezji Tarazona, 14 grudnia 1929 r. W wieku 15 lat wstąpił do klaretynów. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1953 r. W 1957 roku uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. W latach 1967-1979 był rektorem Papieskiego Uniwersytetu w Pampelunie. 22 sierpnia 1979 r.

Jan Paweł II mianował go biskupem León, zaś sakrę otrzymał 29 września tego samego roku. 28 lipca 1983 złożył rezygnację z kierowania tą diecezją. 8 kwietnia 1988 został arcybiskupem-koadiutorem Granady, a 26 marca 1993 został arcybiskupem Pampeluny.

31 lipca 2007 przeszedł na emeryturę. Został włączony do kolegium kardynalskiego 22 lutego 2014 roku – na pierwszym konsystorzu papieża Franciszka.

Escuelas Catolicas pomagają młodzieży szukać powołania

wt., 22/01/2019 - 13:55
Grupujące katolickie szkoły stowarzyszenie Escuelas Catolicas (ES) z Hiszpanii wdraża program indywidualnych rozmów z uczniami, pomagających w poszukiwaniu życiowego powołania. Jak poinformował Guenther Boelhoff z kierownictwa ES, w placówkach tej sieci działających w 17 hiszpańskich miastach rozpoczęło się wdrażanie tego programu dla uczniów.

W jego ramach podopieczni katolickich placówek oświatowych będą mogli rozmawiać indywidualnie z osobą wchodzącą w skład specjalnego zespołu pedagogów, katechetów, a także animatorów grup religijnych. Program polega na indywidualnych rozmowach z młodzieżą i wysłuchiwaniu ich wątpliwości. Boelhoff dodał, że w niektórych częściach kraju pilotażowe programy tego typu ruszyły już w 2018 r.

W skład sieci Escolas Catolicas wchodzi obecnie blisko 6000 placówek oświatowych zlokalizowanych na terenie całej Hiszpanii. Przeważają wśród nich placówki oświatowe, działające jako duże centra oświatowe, w których razem działa przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Według władz EC łącznie w placówkach tych uczy się obecnie 1,2 mln uczniów. Stanowią one około 15 proc. wszystkich działających na terenie Hiszpanii. Ich odsetek wśród prywatnych placówek oświatowych tego kraju stanowi prawie 60 proc.

Zapłonie „Płomień Pamięci” o ofiarach Holokaustu

wt., 22/01/2019 - 13:25
W odpowiedzi na prośbę, jaką skierowali przedstawiciele Fundacji Shalom, metropolita częstochowski abp Wacław Depo zachęca wiernych archidiecezji częstochowskiej, by 27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, o godz. 18.00 zapalili świece w oknach swoich domów. „Niech jej płomień symbolizuje pamięć o wszystkich ofiarach Zagłady” – podkreśla komunikat Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

„Akcja „Płomień Pamięci” ma na celu uświadomienie zagrożeń związanych z nietolerancją religijną i etniczną. Jest ona adresowana do całego społeczeństwa polskiego, do wszystkich tych, którym bliskie są podstawowe prawa człowieka – prawo do życia i wolności, bez względu na różnice rasowe i wyznaniowe” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Komunikat Kurii Metropolitalnej zachęca również księży proboszczów, aby „Płomień Pamięci” zapłonął w oknach budynków parafialnych.

Początki osadnictwa ludności żydowskiej w Częstochowie sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Okupacja niemiecka podczas II Wojny Światowej przyniosła zagładę społeczności żydowskiej w Częstochowie.

W 1939 r. mieszkało w Częstochowie prawie 30 tys. osób wyznania żydowskiego, przy ogólnej liczbie ponad 130 tys. mieszkańców. Do utworzonego w 1941 r. częstochowskiego getta trafiali Żydzi z okolicznych miejscowości, a także z Płocka i Łodzi. Tzw. duże getto zlikwidowano we wrześniu 1942 r., a małe getto – w lipcu 1943 r.

20 lipca 1943 r. na cmentarzu żydowskim hitlerowcy dokonali masowej egzekucji ok. 400 Żydów – wybranych spośród osób osadzonych w wyniku akcji likwidacyjnej w obozach utworzonych przy fabrykach koncernu „Hasag”.

Częstochowa była jedynym miastem na polskich terenach, gdzie po wszystkich deportacjach Niemcy utworzyli cztery obozy pracy przymusowej dla Żydów, w których znajdowało się blisko 11 tys. więźniów, w tym prawie 3,5 tys. z tego miasta.

W czasie II wojny światowej wielu duchownych częstochowskich niosło pomoc Żydom. Wśród nich byli m.in. ks. Bolesław Wróblewski, ks. Teodor Popczyk, ks. Antoni Marchewka – redaktor naczelny „Niedzieli” w latach 1945-1953, a także bp Teodor Kubina – pierwszy biskup częstochowski, z którego inspiracji parafie i zakony w Częstochowie pomagały ukrywać i ratować Żydów.

W okresie II wojny światowej w Częstochowie udało się uratować 5194 Żydów, w tym 2578 pochodzących z Częstochowy.

Również w Radomsku w październiku 1942 r. Niemcy zlikwidowali getto. Wszystkich mieszkańców getta hitlerowcy spędzili na byłe boisko sportowe przy ul. Mickiewicza, gdzie wyznaczono plac apelowy. Wybrano 320 osób do tzw. „sprzątania” a 5 tys. skierowano na rampę towarową dworca kolejowego (obok wieży ciśnień). Dołączyła do nich pędzona pieszo grupa 3,5 tys. przedborskich Żydów. Następnie 8,5 tys. Żydów wywieziono do obozu w Treblince.

20 października 2009 r. w Częstochowie odsłonięto pomnik pamięci 40 tys. pomordowanych przez hitlerowców Żydów – częstochowian. Monument stanął na terenie dawnego Umschlagplatzu przy ul. Strażackiej, w miejscu, gdzie znajdował się przystanek kolejowy Warta. Waśnie stamtąd między 22 września a 7 października 1942 r. hitlerowcy wysłali w transportach kolejowych z getta częstochowskiego do obozu w Treblince ok. 40 tys. Żydów.

Natomiast w grudniu 2012 r. ukazał się pierwszy przewodnik biograficzny cmentarza żydowskiego pt. „Cmentarz żydowski w Częstochowie”. Autorem pierwszego w historii Częstochowy przewodnika biograficznego częstochowskiego kirkutu jest Wiesław Paszkowski – historyk, badacz dziejów społeczności żydowskiej.

Niektóre media służą tym, którzy mają władzę polityczną

wt., 22/01/2019 - 13:09
Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wywołała temat mowy nienawiści, atmosfery, jaką tworzą media i ich wpływu na jakość życia wspólnoty. Obecnie obserwujemy uruchomienie złych emocji, fali zła i smogu, który nas dziś zatruwa i zastanawiamy się jak tę falę powstrzymać? I jasne jest, że bez rzeczywistej współpracy i wrażliwości sumień one są nie do opanowania i tego rodzaju przestępstwa nie zostaną zatrzymane.

Jeszcze nie wybrzmiały do końca smutek i współczucie po tragedii zmarłych dziewcząt z Koszalina, które też świętowały urodziny jednej z nich i uważały, że ta rozrywka jest bezpieczna, a wydarzyła się tragedia i są już po drugiej stronie, a nastąpiła kolejna tragedia w Gdańsku, gdy również świętowano, uważano, że wszyscy uczestnicy są bezpieczni. Oczywiste jest, że najważniejsza jest osobista odpowiedzialność za konkretne zdarzenia, takie jak bezpieczeństwo escape roomów czy imprez masowych.

Ojciec Święty Franciszek skierował w związku z 53. Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu orędzie do dziennikarzy: „Wszyscy tworzymy jedno – od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich”. Ta świadomość jest kluczowa, gdyż, jeśli następcy św. Piotra zwracają się już po raz pięćdziesiąty trzeci do ludzi mediów i pokazują im drogę służby dla prawdy, zachęcając ich, żeby byli współpracownikami prawdy, dobrze by było gdyby te słowa były odebrane nie tylko przez członków Kościoła, ale jako głos wzywający do określonej postawy wszystkich dziennikarzy, także niezwiązanych z Kościołem, do budowania pokoju i właściwych relacji społecznych.

Papież mówi w swym przesłaniu, że metafora sieci jako wspólnoty solidarności zakłada budowanie na szacunku do drugiej osoby, na dialogu, a co za tym idzie – na odpowiedzialnym używaniu języka. Wydaje się, że gdybyśmy w Polsce szli w tym kierunku, o którym mówi papież, byłoby nam lżej się porozumieć, a media lepiej kształtowałyby ludzi.

Czy to jest zadanie nierealne? Nadzieja musi być zawsze, choć można przypuszczać, że nie wszyscy zastosują się do papieskich wskazówek. Dlatego, gdyż niektóre media służą tym, którzy maja władzę polityczną, albo służą potentatom, co jest normalne i powszechne, stają się kreatorami prawdy. A to jest zawsze groźne, bo nigdy nie służy dobru.

Wierzący mają świadomość, że bez pomocy Ducha Świętego, i przywoływania Jego mocy, tak wielkie i pozytywne przemiany są niemożliwe. Problemów ziemskich nie rozwiążemy bez pomocy Boga. Jan Paweł II w 1979 r. na Placu Zwycięstwa modlił się, by zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze tej ziemi. Prosił żeby naprostował nasze oblicza, nasze sumienia, pomógł odnaleźć prawdę Bożą. Bo bez tego odniesienia ani my, katolicy, wierzący i chrześcijanie, ani niewierzący i przedstawiciele innych religii, nie spotkamy się służąc sobie nawzajem.

Dwa tysiące ludzi powita papieża na lotnisku Tocumen

wt., 22/01/2019 - 13:06
Dwa tysiące Panamczyków powita papieża Franciszka 23 stycznia na lotnisku Tocumen – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Panamy Luis Miguel Hincapié. Dodał, że Ojciec Święty zostanie przyjęty zgodnie z protokołem przewidzianym przy wizytach głów państw.

Do papieża jako pierwsi podejdą: prezydent Juan Carlos Varela Rodríguez i jego małżonka Lorena Castillo García. Odegrane zostaną hymny panamski i watykański, a także hymn 34. Światowych Dni Młodzieży, które są powodem przyjazdu papieża. Dzieci wręczą mu kwiaty, dziękując mu za tę pierwszą wizytę na ziemi panamskiej.

Wśród witających będą przedstawiciele rządu i Kościoła katolickiego.

Z lotniska papież odjedzie do nuncjatury. Część przejazdu odbędzie w papamobile. Ulice, którymi będzie się poruszał, zostaną zamknięte na dwie i pół godziny przed jego przylotem do Panamy.

Franciszek Franciszek w Panamie | PROGRAM

Szef panamskiej policji Luis Hernández zapowiedział, że zamknięta dla ruchu kołowego zostanie cała okolica nuncjatury.

Ze swej strony Víctor Chang, sekretarz wykonawczy Lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM zapowiedział, że uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach centralnych ŚDM jest darmowe i że zaproszeni są na nie wszyscy, zarówno zarejestrowani pielgrzymi, jak i każdy kto zechce. Dla tych ostatnich zostaną wyznaczone specjalne strefy w miejscach wydarzeń.

Oficjalne hasztagi ŚDM w Panamie

wt., 22/01/2019 - 12:35
Organizatorzy 34. Światowych Dni Młodzieży przygotowali serię hasztagów, które pomagają śledzić to wydarzenie na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Dotyczy to również wizyty papieża Franciszka w Panamie.

Trzy główne hasztagi panamskich ŚDM i papieskiej podróży to: #Panama2019, #FranciscoEnPanama oraz #JMJestáAqui / #WYDisHere.

Osobne hasztagi dotyczą ważnych dla ŚDM miejsc i wydarzeń. Forum Powołaniowe to #FollowMeWYD. Park Pojednania (spowiedź) to #RenewMeWYD, Youth Festival – #RejoiceWYD, katechezy to #CatechesisWYD / #CatequesisJMJ, zaś działalność wolonatriuszy to #WYDVolunteers / #VoluntariosJMJ.

Swój hasztag ma pielgrzymka figury Matki Bożej z Fatimy – #FatimaPanama, a także kilka wydarzeń ŚDM i wizyty papieża. Ceremonia otwarcia ŚDM to #JMJestáAqui / #WYDisHere #CampoSantaMaria, przylot papieża do Panamy to #PontifexPanama, #FranciscoEnPanama, zaś ceremonia powitania Franciszka przez uczestników ŚDM – #WelcomeFrancis, #BienvenidoPapa i #PontifexPanama.

Franciszek Franciszek w Panamie | PROGRAM

– Stworzyliśmy te hasztagi z uwagi na doświadczenie z Rio de Janeiro w 2013 r. i Krakowa w 2016 r. – powiedział Gustavo Huguenin, odpowiedzialny za media społecznościowe na ŚDM w Krakowie, a w Panamie pracujący jako wolontariusz.

Również każde z tzw. centralnych wydarzeń ŚDM posiada własny hasztag: #ViaCrucis #RenewMeWYD dla piątkowej Drogi Krzyżowej, #WYDVigil / #VigiliaJMJ dla sobotniego czuwania modlitewnego, #FinalMass #GraciasJMJ / #ThanksWYD dla niedzielnej Mszy św. kończącej ŚDM oraz #WYDVolunteers / #VoluntariosJMJ dla spotkania papieża z wolontariuszami.

Organizatorzy ŚDM zapraszają do opatrywania tymi hasztagami publikowanych materiałów na temat danego wydarzenia.

Międzyreligijna lektura Trzeciej Księgi Machabejskiej

wt., 22/01/2019 - 11:53
Trzecią Księgę Machabejską odczytali 21 stycznia uczestnicy Maratonu Biblijnego w bielskiej Książnicy Beskidzkiej. Wśród lektorów byli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Po raz pierwszy w historii tego przedsięwzięcia ekumenicznego udział w nim wziął duchowny prawosławny.

24 lektorów – m.in. ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, prawosławny ksiądz mitrat, duchowni luterańscy, baptystka i reprezentantka judaizmu, a także prezydent, starosta, lekarz oraz przedstawiciele różnych organizacji z terenu Podbeskidzia – odczytało tym razem Trzecią Księgę Machabejską, uznawaną przez prawosławnych za natchnioną.

Lekturę Trzeciej Księgi Machabejskiej zaproponował biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W swym poniedziałkowym wystąpieniu, poprzedzającym odczytywanie Księgi, hierarcha przypomniał, że na stulecie odzyskania niepodległości Polski ukazała się Biblia Ekumeniczna, będąca wynikiem pracy biblistów różnych wyznań. Jej brzmienie uzgodniło dziesięciu zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych. „Nie jest mi znane podobne osiągnięcie, nawet w krajach tak zróżnicowanych pod względem wyznaniowym, jak Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Rumunia czy Stany Zjednoczone” – zauważył.

Biskup przypomniał, że w polskiej Biblii Ekumenicznej katolicy, chrześcijanie ewangeliccy i ewangelikalni, starokatolicy czy wyznawcy judaizmu, znajdą Trzecią Księgę Machabejską, którą za natchnioną uznają tylko prawosławni.
Według biskupa, wspólna lektura Trzeciej Księgi Machabejskiej może być także rodzajem otwarcia ekumenicznego i religijnego na naszych gości zza wschodniej granicy, którzy są obecni także w stolicy Podbeskidzia.
Duchowny przybliżył genezę Trzeciej Księgi Machabejskiej i zauważył, że sam jej tytuł nawiązuje do bohaterskich i żarliwych w wierze Machabeuszy, wiązanych z prześladowaniami Antiocha IV Epifanesa i z powstaniem żydowskim w latach 167-160 p.n.e.

Wśród osób uczestniczących w głośnej lekturze oprócz biskupa byli m.in.: proboszcz prawosławnej parafii w Sosnowcu ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski, ks. radca Waldemar Szajthauer z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra, proboszcz ewangelickiej parafii w Bielsku-Białej ks. Krzysztof Cienciała, dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek.

Fragment księgi odczytano także po ukraińsku. Zrobiła to Uliana Worobec, prezes Stowarzyszenia Ukraińców w Bielsku-Białej. Fragmenty Księgi czytali także: prorektor wyższej uczelni, muzyk, aktor, dziennikarka, siostra zakonna, uczeń, osoba posługująca się alfabetem Braille’a, działacze społeczni i kościelni, nauczycielka. Każdy z lektorów otrzymał na pamiątkę „chleb pojednania” – mały bochenek, pobłogosławiony przez duchownych trzech wyznań.

Ks. radca Szajthauer na koniec przypomniał, że trwający obecnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przyjął hasło „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16, 20). „Nie mamy własnej sprawiedliwości. Nie ma sprawiedliwego ani jednego, bo wszyscy zgrzeszyli, wszystkim nam brakuje Bożej chwały. Mamy sprawiedliwość z Boga. Tak, jak otrzymali ją ci, o których mówiła dzisiejsza księga: uratowani, wyzwoleni z niewoli. Tak my, wyzwoleni z grzechu, władzy szatana, śmierci, mamy sprawiedliwość z wiary w Jezusa Chrystusa. Za to chcemy dziękować Panu Bogu” – powiedział duchowny.
Spotkanie zakończyło wspólne ekumenicznie błogosławieństwo duchownych trzech wyznań.
W holu Książnicy zobaczyć można wystawę „Biblia – najważniejsza księga świata”, ukazującą przykłady pisma klinowego, papirusów, pergaminów, reprinty wiekowych edycji Biblii od czasów Gutenberga aż po obecne wydania.

Ekumeniczny i międzyreligijny Maraton Biblijny w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” zorganizowali już po raz jedenasty. Do tej pory wspólnie odczytano w całości lub fragmentach Księgi Rodzaju, Wyjścia, Koheleta, Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła.