• strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/node/views_handler_filter_node_status.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.

Informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej

Subskrybuje zawartość
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
Zaktualizowano: 2 godziny 15 min. temu

Burmistrz Nowego Jorku ukarał wysoką grzywną organizatorów hucznego wesela podczas pandemii

5 godzin 15 min. temu
Burmistrz Nowego Jorku Bill Di Blasio, na wniosek szefa miejskiego wydziału zdrowia Davida Chokshiego nałożył grzywnę w wysokości 15 tysięcy dolarów na miejscową synagogę Yetev Lev w dzielnicy Willimasburg na Brooklynie. Karę wymierzono jej za to, że na jej terenie w czasie pandemii koronawirusa odbyła się 8 listopada potajemna uroczystość ślubna i wesele z udziałem 7 tysięcy osób. Synagoga ta reprezentuje ultraortodoksyjny nurt judaizmu Satmar (od nazwy dystryktu Szatmár w Siedmiogrodzie).

Wiadomość o tak licznym i hucznym zgromadzeniu ludzkim w warunkach obostrzeń epidemicznych, obowiązujących obecnie w Nowym Jorku i okolicach, wywołała wstrząs i oburzenie miejscowych mieszkańców, łącznie ze środowiskami żydowskimi. Gubernator stanu Andrew Cuomo zapowiedział śledztwo w tej sprawie, aby wyjaśnić, jak mogło dojść do tego wydarzenia i jak udało się je utrzymać w tajemnicy przez ponad dwa tygodnie. Pikanterii dodaje fakt, że synagoga sąsiaduje niemal przez ścianę z jednostką straży pożarnej pełniącą całodobowy dyżur.

Kraków: salwatorianie zapraszają na spotkanie pt. „Dotykanie zranionego Boga”

5 godzin 19 min. temu
Już w piątek w Centrum Formacji Duchowej krakowskich salwatorianów rozpoczyna się sesja zatytułowana „Dotykanie zranionego Boga. Lectio divina z apostołem Tomaszem”. – Stwórzmy wspólnotę ludzi zasłuchanych w Słowo oraz pozwólmy Słowu zejść na głębiny naszych serc i przygotować je na rozpoczynający się adwent – zachęca ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor placówki.

Pierwotnie wydarzenie miało się odbyć w krakowskim Centrum Formacji Duchowej, jednak pandemia i zaostrzenie obostrzeń z nią związanych nie pozwoliły na przyjazd chętnych. Dlatego też organizatorzy zdecydowali, by wydarzenie przeprowadzić zdalnie.

– Bolejemy nad tym, że nie jest nam dane przeżywać tych dni modlitwy w naszym Domu Słowa. Żyjemy w czasie, w którym Jezus uczy nas chodzić „po wodzie”. Nie czujemy pod nogami gruntu, który byłby naszą ludzką gwarancją i pozwolił stawiać pewnie kroki kontynuując spokojnie nasze plany – mówi ks. Wons.

Dodaje, że w trudnym czasie pandemii jedynym pewnym oparciem jest sam Bóg. – W czasie tak kruchym jak ten, przekonujemy się o tym szczególnie. Wiarę w Niego cenimy jak nigdy wcześniej. Jego plany są zawsze zbawienne. Bóg nie rozkłada bezradnie rąk. Owszem trzyma nas mocno swoją dłonią, jak Piotra, który idąc po wodzie nagle zaczął tonąć – podkreśla.

Wydarzenie rozpocznie się 27 listopada o godz. 15:30 i potrwa do 29 listopada. Organizatorzy przygotowali dla chętnych konkretny program, który jest dostępny na stronie www.cfd.sds.pl.

– Jak zawsze zapraszam, aby uczestniczenie w sesji online połączyć z przedłużoną modlitwą osobistą. By nie ograniczało się jedynie do wysłuchania konferencji, ale aby w miarę możliwości zaplanowany czas sesji zamienił się w dni osobistej modlitwy Słowem Bożym pośród codziennych obowiązków. Stwórzmy wspólnotę ludzi zasłuchanych w Słowo oraz pozwólmy Słowu zejść na głębiny naszych serc i przygotować je na rozpoczynający się adwent – namawia ks. Wons.

Wśród tematów rozważań znalazły się m.in. „Wszyscy jesteśmy Tomaszami”, „Wiara i dotykanie Boga” czy „Tęsknota za zranionym Bogiem”. W czasie weekendowego spotkania modlitewnego on-line przewidziano także możliwość zadawania pytań, które można nadsyłać do soboty do godz. 21:00.

– Uczestniczenie w sesji nie nakłada na nikogo obowiązku składania określonej opłaty. Prosimy jednak o dobrowolne wsparcie materialne na miarę swoich możliwości – informuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej.

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie prowadzone jest przez zgromadzenie zakonne salwatorianów. Powstało w 1997 roku. Proponuje sesje, szkoły formacyjne i rekolekcje, w których szczególną uwagę poświęca się pojedynczej osobie i jej indywidualności. Towarzyszy osobom duchownym i świeckim w poszukiwaniu głębszego doświadczenia wiary i integralnego rozwoju duchowego i psychicznego. CFD współpracuje z cenionymi formatorami różnych szkół i ośrodków życia duchowego, którzy służą swoim osobistym doświadczeniem wiary oraz swoim przygotowaniem teologicznym, pedagogicznym i psychologicznym.

Abp Skworc do dziekanów: wykorzystujmy realne i zdalne możliwości w duszpasterstwie

5 godzin 19 min. temu
W środę, 25 listopada, dziekani archidiecezji katowickiej spotkali się na platformie ZOOM z abp Wiktorem Skworcem, biskupami pomocniczymi i pracownikami Kurii Metropolitalnej. Metropolita katowicki zachęcił do dalszego zaangażowania się w duszpasterstwo w czasie pandemii i do bycia do dyspozycji wiernych. – Nie bójmy się wykorzystywać realnych i zdalnych możliwości, jakie mamy – powiedział.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej metropolita katowicki wprowadził uczestników w tematykę nowego roku duszpasterskiego, którego realizacja rozpocznie się wraz z I niedzielą Adwentu.

– Musieliśmy dostosować się do nowej sytuacji pandemicznej – mówił metropolita katowicki. – Od marca program duszpasterski realizowaliśmy w sposób zdalny, co było nie lada wyzwaniem dla nas wszystkich. Teraz rozpoczynamy drugą część trzyletniego cyklu skoncentrowanego wokół Eucharystii, zatytułowaną „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. Chcemy mówić o Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej – dodał.

Abp Skworc przypomniał, że obok tzw. ars celebrandi – sztuki celebrowania, należy zwracać uwagę na ars partecipandi, czyli sztukę uczestniczenia we Mszy św. – Musimy uczyć wiernych uczestniczenia we Mszy św. i gromadzenia wiernych na Eucharystii i wokół Eucharystii – zaapelował.

Do drugiej części spotkanie wprowadził ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej Kurii. Przypomniał wskazania z okólnika w sprawie tegorocznych Rorat i odwiedzin duszpasterskich. Zachęcił do zapoznania się materiałami roratnimi przygotowanymi przez redakcję Małego Gościa Niedzielnego oraz z platformą holyweek.pl, zawierającą propozycje rodzinnego przygotowania do Bożego Narodzenia.

Dziekani dzielili się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i planami duszpasterskimi na najbliższe tygodnie. – Zaplanowaliśmy już spotkania dla poszczególnych części parafii w niedziele stycznia. Będzie Msza św., nabożeństwo, błogosławieństwo sakramentalne, rozdanie zestawów kolędowych z kredą i wodą święconą do wykorzystania w domach – mówi ks. Józef Włosek, dziekan dekanatu Katowice-Załęże i proboszcz na osiedlu Tysiąclecie-Dolne.

– Kolędy chcemy przeżyć analogicznie do wielkanocnego błogosławienia pokarmów. Zachęcaliśmy, aby odbywało się ono w rodzinach. Najstarsza osoba rodzinie będzie mogła pobłogosławić miejsce zamieszkania – dzielił się ks. Edward Kopka, dziekan dekanatu Orzesze i proboszcz w Zawiści.

Podczas spotkania przypomniano, że tegoroczna kolęda z przyczyn epidemicznych nie będzie mogła odbyć się w tradycyjnej formie „od drzwi do drzwi”.

Dziekani zwrócili uwagę na konieczność dostosowania dotychczasowych parafialnych form pomocy dla najbardziej potrzebujących. – W tym roku nie będzie tradycyjnej Wigilii dla ubogich, ale mamy w planach przygotowanie i dostarczenie paczek i posiłków „na wynos” – podkreślił ks. Andrzej Nowicki, dziekan dekanatu Katowice-Śródmieście i proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

W Mikołowie powołana została do życia diakonia miłosierdzia. – Postanowiliśmy zrobić coś, aby stawić czoła samotności, także tej emocjonalnej. Osoby starsze, które nie mogą być odwiedzane przez najbliższych, bardzo często zostają same w swoich czterech ścianach – mówi ks. Mirosław Godziek, mikołowski dziekan i proboszcz parafii św. Wojciecha.

Podczas spotkania biskupi pomocniczy mówili o szczegółowych wyzwaniach jakie niesie pandemia dla formacji stałej kapłanów (bp Marek), dla życia zakonnego (bp Adam) oraz posługi misyjnej, szczególnie misjonarzy pochodzących z naszej archidiecezji (bp Grzegorz). Z kolei kanclerz Kurii przypomniał o zdalnym sposobie go kontaktowania się z kancelarią w celu załatwiania spraw na bieżąco.

Na zakończenie metropolita katowicki zachęcił do dalszego zaangażowania się w duszpasterstwo w czasie pandemii i do bycia do dyspozycji wiernych. – Nie bójmy się wykorzystywać realnych i zdalnych możliwości, jakie mamy do dyspozycji.

Spotkania z księżmi dziekanami odbywają się w trzech grupach. Pierwsze odbyło się we wtorek, 24 listopada. Ostatnie zaplanowano na jutro. Wszystkie odbywają się na platformie zoom.

Ks. Michał Wilkosz rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech

5 godzin 20 min. temu
Kapłan archidiecezji krakowskiej ks. dr Michał Wilkosz został rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

Ks. Michał Wilkosz jest kapłanem archidiecezji krakowskiej. Święcenia prezbiteratu przyjął w roku 2011. Dotychczas pełnił funkcję sekretarza Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Jak poinformowało dziś biuro prasowe archidiecezji krakowskiej, zastąpi ks. prałata Stanisława Budyna, który rektorem PMK w Niemczech był od 2002 r.

Oficjalne duszpasterstwo dla Polaków w Niemczech i Austrii funkcjonuje od roku 1945. Polska Misja Katolicka w Niemczech troszczy się o potrzeby religijne polskojęzycznych wiernych. Rektorat PMK mieści się w Hannoverze.

Związek Podhalan w Polsce: życie poczęte jest darem od Boga niepodlegającym ludzkim targom i koniunkturom

5 godzin 20 min. temu
„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

Członkowie Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II uczestniczący w XII Rekolekcjach Góralskich w Łopusznej, zabrali głos „zasmuceni obecną sytuacją ostrego sporu dotyczącego obrony życia każdego człowieka od jego poczęcia”.

Związek Podhalan w Polsce przypomina, że jest organizacją ukierunkowaną na ochronę dziedzictwa niematerialnego Górali Polskich, które dotyczy również sfery wiary katolickiej i przekonań wpajanych od pokoleń. W swoim statucie
wprost bronią rodziny rozumianej jako trwały związek ojca – mężczyzny, matki – kobiety i ich dzieci; rodzina stanowi fundament wspólnot lokalnych, narodu i państwa.

„Aby rodzina mogła rozwijać się prawidłowo i zgodnie z przyjętymi przez nas wartościami musimy bronić również życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. W obliczu zaistniałej w Polsce sytuacji wokół tych spraw mocno i wyraźnie mówimy, że przerwanie życia poczętego jest złem, któremu z całym przekonaniem się przeciwstawiamy” – napisano w apelu.

Związek Podhalan w Polsce zaznaczył, że pragnie wraz z dziedzictwem ojców przekazywać młodemu pokoleniu wartości, które chronią życie poczęte – jak również „Boski dar wolnej woli każdego z nas, który nie może być jednak
wykorzystany do łamania boskiego prawa”.

Górale przeciwstawiają się radykalnym postulatom, za które uważają przede wszystkim aborcję na życzenie. Przeciwstawiają się również radykalnym zachowaniom, do których zaliczają profanacje symboli katolickich, pomników
świętych i bezczeszczenie świątyń – zwłaszcza podczas celebrowania Mszy św.

„Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – podkreślają członkowie Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II.

Apel odczytał prezes Związku Podhalan w Polsce, Julian Kowalczyk, na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich, które w tym roku w dniach 22-24 listopada odbyły się Łopusznej.

Kielecki misjonarz w Brazylii dziękuje za samochód terenowy dla parafii

5 godzin 20 min. temu
Dzięki MIVA-Polska i ofiarom wiernych z diecezji kieleckiej parafia w Brazylii prowadzona przez misjonarza ks. Piotra Pochopienia, zakupiła samochód. Za pomoc misjonarz dziękuje w liście skierowanym na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Brazylijska parafia św. Piotra Apostoła w Laranjal została w ten sposób doposażona w nowy samochód terenowy, który pomoże duszpasterzowi pokonywać duże odległości między wioskami.

„Na ręce Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego i ks. dyrektora Łukasza Zygmunta dziękuję diecezji kieleckiej za ofiary pierwszopiątkowe i modlitwy. Dzięki tym wszystkim ofiarom mogę kontynuować moją pracę misyjną” – pisze ks. Pochopień.

Słowa wdzięczności kieruje także do tych wszystkich w Polsce, którzy wspierają dzieło pomocy misjonarzom MIVA-Polska, ofiarami i modlitwą.

Misjonarz dodaje, że w jego parafii powstała specjalna grupa modlitewna dziękująca w modlitwie wspierającym misje.
„W październiku tego roku powstała grupa dzieci i młodzieży – INFÂNCIA MISSIONÁRIA. Członkowie w każdy poniedziałek gromadzą się w kościele na modlitwie różańcowej, polecając Matce Bożej wszystkich misjonarzy, misjonarki i wszystkich wspierających misje” – pisze ks. Pochopień.

Ks. Piotr Pochopień pracuje w Ameryce Południowej od 2011. Po uzyskaniu zgody na pełnienie posługi misyjnej od bp. Kazimierza Ryczana i skończeniu rocznego kursu w Centrum Misyjnym w Warszawie, został skierowany do Brazylii.
Najpierw pomagał w parafii w Rio de Janeiro, następnie objął pięciotysięczną parafię Marquito w diecezji Guarapuava, która przez wiele miesięcy pozbawiona była stałej opieki duszpasterskiej. W 2018 r. – przed świętami Bożego Narodzenia powierzono mu parafię w Laranjal, liczącą ok. 11 tys. wiernych. Wszędzie rozwija życie sakramentalne i duchowe swoich parafian, buduje i remontuje kościoły i kaplice, prowadzi także ciekawe duszpasterstwo, reagujące na potrzeby czasu.

Kraków: konferencja „Tanatoturystyka – między życiem a śmiercią”

5 godzin 21 min. temu
Już w czwartek 26 listopada rozpocznie się Hybrydowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Tanatoturystyka – między życiem a śmiercią”. Na wydarzenie zaprasza Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Tanatoturystyka to pojęcie określające turystykę do miejsc dokumentujących i upamiętniających śmierć. Jest ono neutralne i opisuje zjawisko zainteresowania śmiercią w aspekcie miejsca tragedii ludzkiej i pamiętania o niej przez pryzmat historii, edukacji czy dziedzictwa kulturowego.

Tematem tym podczas konferencji zorganizowanej przez krakowską uczelnię papieską zajmą się m.in. dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego, dr Katarzyna Góralczyk z UPJPII, mgr Radosław Tusznio z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych czy dr Weronika Wójcik z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wśród zgłoszonych wystąpień wymienić można: „Grób i cmentarz wśród miejsc fundamentalnych ludzkiej egzystencji”, Groby wojenne – dziedzictwo historyczne i patriotyzm na szlakach turystycznych”, Wpływ eksploatacji cmentarzy i obiektów cmentarnych na zdrowie ludzi i środowisko naturalne” oraz „Symbole związane ze śmiercią i żałobą w sztuce sepulkralnej”.

Z racji trwającej pandemii rozpoczynająca się 26 listopada dwudniowa konferencja odbędzie się on-line. Prelekcje podczas pierwszego dnia będzie można śledzić na stronie www.bit.ly/Tanatoturystyka1, natomiast w trakcie drugiego dnia pod adresem www.bit.ly/Tanatoturystyka2

Wydarzenie zostało współfinansowane ze środków Miasta Krakowa i odbywa się pod patronatem Krakowskiej Izby Turystycznej. Szczegółowy plan wydarzenie jest dostępny na facebookowym profilu UPJPII.

Apel Fundacji Szlaki Papieskie: stanowczo reagujmy na wszelkie próby zniesławiania Jana Pawła II

śr., 25/11/2020 - 23:55
– Nie pozwólmy oczerniać Jego osoby i stanowczo reagujmy na wszelkie próby zniesławiania wielkiego Polaka i Świętego. Jest to nasz patriotyczny i katolicki obowiązek – napisała fundacja Szlaki Papieskie w apelu broniącym dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Fundacja Szlaki Papieskie stanęła w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II i wystosowała specjalny apel. Podkreślono w nim, że dla ludzi Szlaków Papieskich, Ojciec Święty jest „najwyższym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym”. Zaznaczono, że taki wizerunek papieża ukształtował się na podstawie faktów i świadectw całego jego życia.

W apelu zwrócono uwagę, że nauczanie i przykład ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II pomagają w kształtowaniu osobowości młodzieży, a dla pamiętającego go pokolenia są punktem odniesienia w trudnych wyzwaniach współczesnego świata.

„Apelujemy do wszystkich kochających Ojca Świętego, do ludzi gór i jezior: nie pozwólmy, szczególnie w naszym otoczeniu, oczerniać Jego osoby i stanowczo reagujmy na wszelkie próby zniesławiania wielkiego Polaka i Świętego. Jest to nasz patriotyczny i katolicki obowiązek!” – napisano.

Fundacja Szlaki Papieskie działa w Krakowie od roku 2003. Dokumentuje i opisuje miejsca odwiedzane przez księdza, biskupa i kardynała Karola Wojtyłę, oraz opisuje i wytycza na podstawie dokumentów trasy turystyczne, które przeszedł na terenie Polski. Współpracuje z samorządami i instytucjami kościelnymi w całej Polsce. Działalność Fundacji służy utrwalaniu pamięci o św. Janie Pawle II, oraz propagowaniu Jego nauczania. Dwukrotnie nominowana do nagrody TOTUS – 2013 i 2015.

pra / Kraków

Poniżej pełna treść apelu i lista sygnatariuszy:

APEL Fundacji SZLAKI PAPIESKIE

Stajemy w obronie dobrego imienia Świętego Papieża Jana Pawła II!

Święty Jan Paweł Wielki jest dla nas, ludzi Szlaków Papieskich, najwyższym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym.

Ten wizerunek ukształtował się na podstawie faktów i świadectw całego Jego życia. Tak jest odbierany i czczony.
Nauka i przykład ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II pomagają w kształtowaniu osobowości młodzieży, a dla starszego pokolenia – które Go pamięta – są punktem odniesienia w trudnych wyzwaniach współczesnego świata.
Apelujemy do wszystkich kochających Ojca Świętego, do ludzi gór i jezior: nie pozwólmy, szczególnie w naszym otoczeniu, oczerniać Jego osoby i stanowczo reagujmy na wszelkie próby zniesławiania wielkiego Polaka i Świętego. Jest to nasz patriotyczny i katolicki obowiązek!

Urszula J. Własiuk, prezes
Jerzy Rieger, przewodniczący Rady
ks. prał. dr Stefan Misiniec, opiekun duchowy Szlaków Papieskich

s. Blanka Ewa Szymańska OSB, Ełk-Wigry (Pojezierze Ełckie)
ks. Józef Obłój, Desznica (Beskid Niski)
ks. Kazimierz Dadej SCJ, kapelan Turbacza (Gorce)
ks. Maciej Ścibor, kapelan Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy
ks. Stanisław Wojcieszak, Limanowa (Beskid Wyspowy)
s. M. Wojciecha Marta Kozłowska SSND, Głubczyce (Górny Śląsk)
ks. Jan Zając, Kasinka Mała (Beskid Wyspowy)
ks. prał. Władysław Nowobilski, Cisiec (Beskid Żywiecki)
ks. Łukasz Bochenek, Nowy Sącz
Tadeusz Własiuk, Kraków
Lucyna Rieger, Kraków
Halina Wasyl, Radziszów (k. Krakowa)
Alicja i Józef Kaczorowie, Jasło (Beskid Niski)
Anna Srokosz- Sojka, Sosnowiec (Górny Śląsk)
Maria Banaszkiewicz, Częstochowa
Andrzej Czernek, OSP Piekiełko k. Limanowej (Beskid Wyspowy)
Anna i Stanisław Pranicowie, Klikuszowa (Podhale)
Józefa i Tadeusz Trutowie, Lasek- Trute (Podhale)
Anna Lenart, Rabka- Zdrój (Gorce)
Monika Gacek, Rabka Zdrój
Wiesława Jarguz, Marcyporęba (k. Krakowa)
Janusz Skowroński, Lubań (Karkonosze)
Edyta Tromiczak-Krzanik, Łętowe (Beskid Wyspowy)
Małgorzata Koncewicz, Rajskie (Bieszczady)
Tadeusz Gołuch prezes Koła PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce (Beskid Żywiecki) wraz z członkami Koła
Alicja i Adam Tryczyńscy, Rzeszów
Eliza Tryczyńska- Wróbel, Rzeszów
Wojciech Tryczyński -Wróbel, Rzeszów
Magdalena i Marcin Własiukowie, Kraków
Lidia Czech, st. kustosz dypl. historyk, Katowice
Bronisław Czech, em. sędzia Sądu Najwyższego RP, Katowice
Zofia Kordylewska, Kraków- Bęczarka k. Myślenic
Jerzy Kordylewski, Kraków- Bęczarka k. Myślenic
Leszek Tryczyński, Kraków
Sabina i Marian Minta, Gdańsk
Piotr Minta, Gdańsk
Małgorzata Lonc, Gdańsk
Krystyna Jelonek-Litewka, Kraków
Aleksander Litewka, Kraków
Wanda Ptak Korbel, kustosz dypl. Biblioteki Jagiellońskiej, Kraków
Zofia Wawrykiewicz, kustosz dypl. Biblioteki Jagiellońskiej, Kraków
Prof. Danuta Tumidajewicz, Akademia Rolnicza, Kraków
Halina Korbel, Kraków
Zofia i Jerzy Kordylewscy, AGH Kraków
Anna Odrobińska, Kraków
Jadwiga i Józef Bednarscy, Katowice-Ligota
Agnieszka Łesak-Neroj, Łobozew Dolny (Bieszczady)
Henryk Zwoliński, Gdańsk
Ewa Pawłowska, Gdańsk
Magdalena Pawłowska, Gdańsk
Wacław Inowłodzki, Gdańsk
Elżbieta i Wacław Makomascy, Gdańsk
Ryszard Rusiłowicz, Gdańsk
Karol Markiewicz, Gdańsk
Ewa Herman, Warszawa
Maria Wodecka, Kraków
Teresa Zyznawska, Kraków
Teresa Kaczorowska, Krzeszowice k. Krakowa
Tomasz Wroński, Kraków
Karol Wodecki, Kraków
Zbigniew Grochot, Limanowa
Izabela Konderak, Kraków
Małgorzata Odrobińska- Siwek, Kraków
Beata Łękawa, Żegocina k. Limanowej
Barbara Olasińska, Kraków
Maria Dytko, Kraków
Czesław Jamka, Zręczyce k. Gdowa
Grażyna Jamka, Zręczyce
Anna Marszałek, Kraków
Anna Mardosz, Marszowice k. Gdowa
Beata Kocwa, Jadowice k. Gdowa
Monika Wacher, Liplas k. Gdowa
Władysław Wacher, Liplas
Anita Wacher, Liplas
Grażyna Kasprzyk, Liplas
Elżbieta Turakiewicz, Liplas
Patrycja Bujak, Zagórzany k. Gdowa
Julia Bijak, Zagórzany
Sławomir Bujak, Zagórzany
Renata Bujak, Zagórzany
Joanna Laskowska, Kraków
Wanda i Stefan Wolkusz, Wejherowo
Grażyna i Piotr Gawreccy, Gdańsk
Ryszard Balewski, Gdańsk
Irena Hirsz, Gdańsk
Teresa Grabowska, Gdańsk
Gabriela i Zbigniew Barańscy, Gdańsk
Urszula i Kazimierz Milbrodt, Gdańsk
Jadwiga i Adam Chyłowie, Gdańsk
Agata Babło, Gdańsk
Danuta i Stanisław Lonc, Gdańsk
Katarzyna i Kamil Smal , Gdańsk

Kraków, dnia 23 XI 2020.

“Ewangelia z pomysłem” – nowa seria dla dzieci na YouTube

śr., 25/11/2020 - 20:30
Jak przygotować dzieci do przeżywania Mszy św. w dobie pandemii koronawirusa i jak zaciekawić je Słowem Bożym? „Ewangelia z pomysłem” to nowa seria dla najmłodszych, która startuje już 26 listopada na YouTube. Kolejne odcinki publikowane będą w każdy czwartek.

Jak zaciekawić najmłodszych Słowem Bożym i pomóc im w jego zrozumieniu? Z tym wyzwaniem postanowili zmierzyć się Paulina Szostak – Machnica, autorka ilustracji Ewangelii publikowanych m.in. na stronie Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Krakowie, współprowadząca scholę przy parafii św. Barbary w Libiążu, prywatnie żona i mama oraz ks. Mateusz Wójcik, katecheta i wikariusz Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie.

– Pomysł zrodził się już pół roku temu podczas lockdownu, kiedy opustoszały kościoły – tłumaczy Paulina Szostak – Machnica. To właśnie wtedy w głowach inicjatorów projektu pojawiło się pytanie, jak umożliwić dzieciom bliższe poznanie niedzielnej Ewangelii, szczególnie, że większość homilii podczas dostępnych transmitowanych Mszy św. nie jest dedykowana najmłodszym. – Zależało nam na tym, aby „Ewangelia z pomysłem” stanowiła nie tylko środek poznania i w pewnym stopniu zrozumienia Słowa Bożego z najbliższej niedzieli, ale przede wszystkim była przygotowaniem do przeżycia niedzielnej Eucharystii – podkreśla współinicjatorka serii.

koronawirus Śmierć biskupa na COVID-19 ożywiła dyskusję o bezpiecznym udzielaniu komunii

Każdy odcinek „Ewangelii z pomysłem” będzie składał się z czterech części: Słowa Bożego, rozważania prowadzonego przez ks. Marcina, warsztatów, prowadzonych przez panią Paulinę oraz szczególnego zadania. – Warsztaty i zadania w formie pracy plastycznej mają pomóc w zobrazowaniu przesłania rozważanej Ewangelii. Z doświadczenia wiem, że dzieci lepiej zapamiętują temat, jeśli przepracują go w sposób plastyczny – tłumaczy pani Szostak – Machnica.

– Nowy rok to nowe postanowienia, nowe wyzwania oraz nowe pomysły – podkreślają inicjatorzy projektu, który startuje już 26 listopada. – Zaczynamy w Adwencie wraz z początkiem nowego roku liturgicznego i mamy nadzieję, że Duch Święty obdarzy nas siłą i wytrwałością do tworzenia tego dzieła na każdą niedzielę roku – mówi Paulina Szostak Machnica. – Mamy też już sygnały, że katecheci chcą zapraszać swoich uczniów, proponując im ten sposób poznania i zrozumienia Pisma Świętego – dodaje.

Odcinki publikowane będą co tydzień, w każdy czwartek o godz. 15.00 na kanale You Tube „Ewangelia z pomysłem”.

W Etiopii bombardowane są kościoły, domy i szkoły

śr., 25/11/2020 - 20:30
Gwałtownie pogarsza się sytuacja humanitarna w Etiopii, gdzie od początku miesiąca trwa wewnętrzny konflikt zbrojny pomiędzy siłami rządowymi a władzami regionu Tigraj. Pracownicy organizacji pomocowych niepokoją się o los miejscowej ludności, ponieważ kończą się zapasy artykułów pierwszej potrzeby, a nowych nie można dostarczyć ze względu na brak swobody przemieszczania się na tym obszarze. Tysiące Etiopczyków opuściło swoje domy – usiłują przedostać się w głąb kraju, gdzie nie toczą się walki.

Sytuacja może się jeszcze pogorszyć w najbliższych godzinach. Wkrótce mija termin ultimatum, które wystosował premier Etiopii Abiy Ahmed Ali do przywódców prowincji Tigraj. Zażądał, aby w ciągu 72 godzin wydali oni rozkaz złożenia broni podległym im oddziałom. Zagroził, że w przeciwnym razie, po upływie ultimatum, nastąpi „bezlitosny atak”.

Do wybuchu konfliktu doszło na początku listopada, gdy według władz federalnych lokalne bojówki zaatakowały miejscową bazę wojskową etiopskiej armii, po czym wojska federalne rozpoczęły ofensywę w Tigraju. Rząd Etiopii zarzuca władzom tego regionu dążenie do secesji.

Widmo militarnego ataku wywołało falę uchodźców. Według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców prawie 15 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn uciekło przed wojną do Sudanu Południowego. Tysiące ludzi porzuciło swoje domy i przemieszcza się w głąb kraju, gdzie nie toczą się walki.

Chociaż władze etiopskie twierdzą, że ich ataki są skierowane wyłącznie przeciwko bojówkarzom Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia, to odnotowano również poważne zniszczenia obiektów cywilnych. Etiopska armia zbombardowała domy, kościoły, meczety, a nawet szkoły. Premier broni się, oskarżając przywódców bojówek o wykorzystywanie miejsc kultu religijnego, hoteli, szkół czy nawet cmentarzy jako kryjówek, a miejscowych cywilów jako żywych tarcz. „Wszyscy mają argumenty na rzecz swoich działań, a jak zwykle najbardziej cierpią niewinni” – uważa Musié Ghebreghiorghis, biskup Emdibiru.

„To bardzo smutne, co dzieje się w Tigraju. Według rządu reakcja armii ma na celu przywrócenie porządku w regionie, ale jeśli działania będą nadal prowadzone z taką intensywnością, kraj się rozpadnie. Przede wszystkim chodzi o życie ludzi, ale warto też podkreślić, że Tigraj jest też regionem atrakcyjnym pod względem turystycznym. Istnieje obawa, że wiele zabytków zostanie zniszczona. Mieliśmy wielkie oczekiwania jeżeli chodzi o ustabilizowanie demokracji w Etiopii, ale wygląda na to, że się łudziliśmy – powiedział biskup Ghebreghiorghis.

koronawirus Śmierć biskupa na COVID-19 ożywiła dyskusję o bezpiecznym udzielaniu komunii

Hierarcha zapewnił o modlitwie, aby wojna jak najszybciej się skończyła. “W Afryce jest takie powiedzenie: «gdzie walczą dwa słonie, tam najbardziej cierpi trawa, którą tratują ich nogi». Obecny konflikt sprawia, że najbardziej cierpią niewinni: kobiety, dzieci, prości ludzie, którzy nawet nie rozumieją, z jakiego powodu cierpią” – powiedział.

Do pojednania wzywają także biskupi Erytrei. 18 listopada wystosowali apel, w którym błagają o zaprzestanie działań wojennych i wyrażają smutek z powodu trwającego konfliktu. Ich zdaniem wojna, nawet jeśli ma uzasadnienie, nigdy nie sprzyja rozwojowi kraju, ponieważ niesie jedynie „śmierć, rany i nienawiść, która trwa przez pokolenia. Zawsze jest niesprawiedliwa, gdyż niszczy filary pokoju, jakimi są: prawda, sprawiedliwość, miłość i wolność”.

Amnesty International wystosowała apel do wszystkich stron konfliktu o ochronę ludności cywilnej i zapewnienie dostępu obserwatorom praw człowieka. Również w ramach Rady do Spraw Zagranicznych UE wiceminister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej, Emanuela Del Re, wezwała do podjęcia pilnych działań w celu ulżenia cierpieniom zaangażowanej ludności cywilnej oraz złagodzenia skutków napływu uchodźców do krajów sąsiadujących. Zaapelowała również o dalsze wspólne działania na rzecz zapewnienia pomocy osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji.

Ofiaromat w bazylice MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

śr., 25/11/2020 - 20:23
W kościele sanktuaryjnym w Skarżysku-Kamiennej stanął prawdopodobnie pierwszy w diecezji radomskiej ofiaromat. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych.

Skarżyska parafia poszła z duchem czasu. Pięć lat temu 12% ludzi w Polsce posługiwało się kartą, dziś jest ich ponad 60%. – Każdy, kto czuje taką potrzebę, może za pomocą karty złożyć ofiarę na rzecz naszego sanktuarium. Inicjatywa wyszła od samych wiernych, którzy zwracali uwagę, by zamontować takie urządzenie. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w dobie pandemii. Mniej ludzi z powodu obostrzeń sanitarnych uczestnicy w niedzielnej mszy świętej, ale modlą się przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w dni powszednie. Przy okazji wspierają naszą wspólnotę, właśnie za pomocą ofiaromatu – powiedział Radiu Plus Radom ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

koronawirus Śmierć biskupa na COVID-19 ożywiła dyskusję o bezpiecznym udzielaniu komunii

Urządzenie umożliwia wybranie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary, oraz przekazanie jej na konto parafii dzięki transakcji zbliżeniowej. Potwierdzenie przekazania ofiary jest opcjonalnie przesyłane SMS-em na numer darczyńcy.

Inne parafie z powodu obostrzeń sanitarnych zdecydowały się na tzw. e-tacą. Tak jest m.in. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Tam wierni po kliknięciu na odpowiednią ikonę na stronie internetowej parafii mogą przekazać ofiarę po wypełnieniu formularza zamówienia.

Kard. Dziwisz odpiera zarzuty niedopatrzeń w sprawach dot. nadużyć seksualnych

śr., 25/11/2020 - 19:35
– Podczas moich rządów w archidiecezji krakowskiej wpłynęły doniesienia na siedmiu księży o wykorzystanie małoletniego i wszystkie te sprawy zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi w Kościele procedurami – powiedział dziś KAI kard. Stanisław Dziwisz. Kard. Dziwisz był metropolitą krakowskim w latach 2005 – 2016.

Były metropolita krakowski wyjaśnia, że we wszystkich tych sprawach postępowanie najpierw toczyło się w archidiecezji krakowskiej, a następnie były one przekazywane – z godnie z obowiązującymi w Kościele procedurami – do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary i to ona decydowała o ostatecznym ich rozstrzygnięciu. Kard. Dziwisz zaznacza, że były to różne casusy. Niektórzy z oskarżonych po stwierdzeniu winy „zostali przez Kongregację wydaleni do stanu świeckiego, gdyż na to zasługiwali, a nawet niektórzy z nich podjęli pracę fizyczną”. Wyjaśnia, że wszystkie postępowania, toczące się także przed Trybunałem Archidiecezji Krakowskiej zostały zakończone ściśle wedle wskazań Stolicy Apostolskiej.

koronawirus Śmierć biskupa na COVID-19 ożywiła dyskusję o bezpiecznym udzielaniu komunii

Jedna ze spraw, dotycząca ks. Stefana D. zakończyła się uznaniem przez Kongregację oskarżeń za bezpodstawne. I ta postać została pokazana w niedawnym filmie „Don Stanislao”. Dlatego kapłan ten mógł pełnić obowiązki proboszcza, co nie było żadnym nadużyciem.

Kard. Dziwisz odniósł się także do bolesnej – jak podkreślił – sprawy młodego chłopaka Janusza Szymika z Międzybrodzia, który był wykorzystywany przez kilka lat przez swego proboszcza ks. Jana Wodniaka. „Faktycznie to była straszna rzecz, ale nie rozumiem dlaczego wszyscy, na miłość Boską, chcą wmówić, że jest to moja wina, tymczasem w ogóle go nie znalem, ani nigdy nie widziałem, a rzecz działa się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy nie było mnie w Polsce” – wyjaśnił. Dodał, że parafia Międzybrodzie leży na terenie diecezji Bielsko-Żywieckiej i tam ta sprawa winna zostać zgłoszona oraz powinny być wyciągnięte odpowiednie konsekwencje w postaci postępowania prowadzonego przez daną diecezję – zgodnie z obowiązującymi procedurami – we współpracy z Kongregacją Nauki Wiary.

Kielce: zmarł ojciec bp. Mariana Florczyka

śr., 25/11/2020 - 19:30
W poniedziałek, 23 listopada, w wieku 89. lat zmarł Henryk Florczyk, ojciec bp. Mariana Florczyka – biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej.

Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego zostanie odprawiona w czwartek, 26 listopada, o godzinie 13.00 w kościele parafialnym Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach – Dyminach.

Msza św. w kościele zamiast kolędy w domu w diecezji opolskiej

śr., 25/11/2020 - 19:25
Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret o odwiedzinach duszpasterskich w czasie pandemii. Zachęca w nim, by zamiast tradycyjnej kolędy, która w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną nie może się odbyć, kapłani zaprosili małe grupy wiernych na Msze św. w ich intencji.

– Wielowiekowa tradycja naszego Kościoła partykularnego nakazuje duszpasterzom, aby w okresie Bożego Narodzenia udawali się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Z żalem trzeba stwierdzić, że duszpasterskie odwiedziny kolędowe w zwyczajowej formie nie są dziś możliwe – pisze ordynariusz opolski. Zachęca duszpasterzy, by w trudnym czasie pandemii zastąpili odwiedziny domów parafian innymi wydarzeniami duszpasterskimi.

– Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach – zaznacza bp Czaja.

– Msza święta, zastępująca odwiedziny duszpasterskie, ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach.

koronawirus Śmierć biskupa na COVID-19 ożywiła dyskusję o bezpiecznym udzielaniu komunii

Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą – dodaje.

Informuje też, że obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po mszy zastępującej odwiedziny duszpasterskie. – Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych należy je przyjąć w inny sposób – pisze.

Zapowiada też, że szczegółowe propozycje duszpasterskie związane z celebracjami, zastępującymi odwiedziny duszpasterskie, zostaną wydane w odrębnym komunikacie.

– Wszystkim P.T. Duszpasterzom i Wiernym w tym trudnym czasie, w którym jednak nie ustaje nadzieja na zwycięstwo nad lękiem, chorobą i cierpieniem z serca błogosławię – kończy bp Andrzej Czaja.

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia bp. nominatowi Arkadiuszowi Trochanowskiemu

śr., 25/11/2020 - 18:48
Z radością przyjąłem dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, w którym przekazano decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu Czcigodnego Księdza pierwszym biskupem nowopowstałej greckokatolickiej diecezji olsztyńsko-gdańskiej – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach skierowanych do bp. nominata Arkadiusza Trochanowskiego.

Publikujemy pełną treść życzeń:

Warszawa, dnia 25 listopada 2020 roku

Księże Biskupie Nominacie,

Z radością przyjąłem dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, w którym przekazano decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu Czcigodnego Księdza pierwszym biskupem nowopowstałej greckokatolickiej diecezji olsztyńsko-gdańskiej.

Witam w gronie biskupów Konferencji Episkopatu Polski, zapraszając do współpracy w ramach licznych gremiów naszego episkopatu. Już dzisiaj zapraszam również na kolejne zebrania plenarne oraz przyszłoroczne rekolekcje KEP.

koronawirus Śmierć biskupa na COVID-19 ożywiła dyskusję o bezpiecznym udzielaniu komunii

Zapewniam Księdza Biskupa o modlitwie w intencji Waszej Ekscelencji, a Jego życie i posługę powierzam Jasnogórskiej Królowej Polski.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

_______________________

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Arkadiusz TROCHANOWSKI

Biskup Nominat Diecezji Olsztyńsko-Gdańskiej

Wadowice: papieskie miasto wspiera misjonarzy z Ugandy

śr., 25/11/2020 - 17:55
Specjalny medal wydany przez Wadowice z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II trafi na licytację, a zebrane w ten sposób pieniądze wspomogą prowadzoną przez polskich misjonarzy szkołę w Kakooge w afrykańskiej Ugandzie.

Patronem tamtejszej szkoły technicznej jest papież-Polak. 25 listopada władze papieskiego miasta przekazały dary franciszkanom konwentualnym – w sumie dwa papieskie medale, 140 koszulek dla każdego z uczniów afrykańskiej szkoły oraz pamiątkowe przypinki.

Jak wytłumaczył o. Bogusław Dąbrowski OFM Conv, dyrektor finansowy Szkoły Technicznej im. św. Jana Pawła II w Kakooge, każde zebrane pieniądze zakonnicy inwestują w sprzęty rolnicze i inwentarz. Chcą kupić traktor i maszyny rolnicze. W ten sposób można zapewnić uczniom wyżywienie, które w tej części świata jest największym problemem.
Część z wydanych przez Wadowice stu odlanych z brązu okolicznościowych medali papieskich trafia na cele charytatywne. „Przekazujemy dzisiaj dwa medale, jeden chcemy, żeby trafił do szkoły w Kakooge na pamiątkę setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, który jest patronem tej szkoły, a drugi ojcowie misjonarze mogą wystawić na licytację i mam nadzieję, że uda się im sprzedać ten wyjątkowy medal za przyzwoitą kwotę” – powiedział w rozmowie z portalem Wadowice24.pl Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic. Samorządowiec zachęcił, by nie zapominać o tych, którzy w czasie pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji.

Obecnie szkoła w Kakooge jest zamknięta dla uczniów z powodu pandemii.

Polscy franciszkanie przybyli do Ugandy w 2001 r. Rozpoczęli pracę w misji św. Judy Tadeusza w Kakooge, 100 km na północ od Kampali. Prowadzą kościół parafialny i franciszkański klasztor. Działa tu też szkoła średnia dla 120 dziewcząt, prowadzona przez siostry franciszkanki. W 2009 r. powstało Centrum Zdrowia św. Franciszka dla lokalnej społeczności. Centrum posiada gabinet dentystyczny, salę operacyjną, poradnię dla kobiet ciężarnych, rentgen, USG i szpitalik na 28 łóżek.

Teren dystryktu misyjnego zamieszkiwany jest przez ok. 20 tys. ludzi, z czego 7 tys. to katolicy.

Abp Ivan Jurković apeluje o ochronę praw człowieka w Arabii Saudyjskiej

śr., 25/11/2020 - 17:50
Podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej wysoki rangą przedstawiciel Watykanu zaapelował o ochronę indywidualnych praw człowieka. “Nie może być dialogu jeśli przede wszystkim nie będą przestrzegane prawa człowieka”, stwierdził abp Ivan Jurković, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie w ramach spotkania zorganizowanego przez Światową Ligę Muzułmańską (MWL) w Dżuddzie. “Najważniejszą konsekwencją godności jest równość wobec niezaprzeczalnych praw, także w zakresie `praw w niewoli`”, powiedział dyplomata, zgodnie z tekstem przemówienia opublikowanym przez Watykan.

W swoim wystąpieniu abp Jurković podkreślił też potrzebę dialogu między religiami. Zwrócił uwagę, że żadne społeczeństwo nie jest w pełni jednego wyznania. “Różne religie i wyznania są wezwane do pojednania się ze sobą, aby dać przykład światu”, powiedział cytując gospodarza spotkania, sekretarza generalnego Światowej Ligi Arabskiej, Muhammada bin Abdula Karima Issy. Spotkanie odbyło się 22 listopada z okazji prezentacji książki.

koronawirus Śmierć biskupa na COVID-19 ożywiła dyskusję o bezpiecznym udzielaniu komunii

Zdaniem dyplomaty watykańskiego zwykła tolerancja „nie wystarczy”. Potrzebne jest docenienie różnic i okazanie szacunku dla religii drugiego człowieka.

Wizyty wysokich przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich w Arabii Saudyjskiej nadal nie są częste. W kwietniu 2018 roku gościł tam kardynał Jean-Louis Tauran (1943-2018), ówczesny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W listopadzie 2017 wizytę w Królestwie złożył także patriarcha maronicki Bechara Boutros Rai. Do odwiedzenia Arabii Saudyjskiej został zaproszony już w 2013 r. przez ówczesnego króla Abdullaha (1924-2015). Z tego zaproszenia kardynał-patriarcha nie mógł skorzystać, gdyż w tym czasie uczestniczył w konklawe w Watykanie, zaś później na przeszkodzie stała sytuacja polityczna w Libanie.

Podsumowanie akcji Podaruj Znicz na Kresy

śr., 25/11/2020 - 17:37
Ponad 9 tys. zniczy udało się przekazać na Kresy dzięki hojności Polaków, którzy włączyli się w inicjatywę Podaruj Znicz na Kresy, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział Katowice, przy wsparciu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP.

Akcja Podaruj Znicz na Kresy, której celem było zebranie zniczy, do zapalenia na polskich mogiłach na Kresach, odbyła się w październiku br. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział Katowice, a wsparły ją Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP oraz Stowarzyszenie Zabytek we Lwowie. Inicjatywa ta prowadzona jest od 14 lat i obejmuje polskie groby na cmentarzach na terenie Ukrainy: w obwodzie lwowskim (w Samborze, Drohobyczu, Borysławiu, Stryju, Lwowie i polskiej wiosce Łanowicach) oraz w obwodach chmielnickim i żytomierskim.

koronawirus Śmierć biskupa na COVID-19 ożywiła dyskusję o bezpiecznym udzielaniu komunii

W tym roku w ramach tej inicjatywy Polacy zebrali ponad 9 tysięcy zniczy. Szkoły i przedszkola przekazały ich 3 tysiące. Mieszkańcy polskich miast m.in. Piotrkowa Trybunalskiego, Sulejowa, Opola, Katowic, Wieliczki, Częstochowy zebrali ich 4 tysiące. 2400 zniczy podarowały także warszawski i katowicki oddział IPN. Wszystkie znicze zostały przekazane do Sambora, Łanowic, Drohobycza, Stryja i Lwowa, szczególnie na Cmentarz Janowski, gdzie zapalili je harcerze, uczniowie szkół polskich i członkowie organizacji polonijnych.

Nowa eparchia i nowy biskup Kościoła greckokatolickiego w Polsce – komunikat Nuncjatury

śr., 25/11/2020 - 17:00
Ksiądz Arkadiusz Trochanowski, dotychczasowy proboszcz w Wałczu, został mianowany biskupem nowej eparchii olsztyńsko-gdańskiej. Decyzję o nominacji i podziale administracyjnym Kościoła greckokatolickiego w Polsce Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Granice nowej eparchii pokrywają się z granicami następujących metropolii Kościoła łacińskiego: warmińskiej, gdańskiej, białostockiej oraz diecezji płockiej z metropolii warszawskiej. Jej siedzibą będzie Olsztyn, a kościołem katedralnym cerkiew p.w. Pokrowa (Opieki) Matki Bożej. Nowa eparchia zostanie włączona do metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Do czasu objęcia eparchii przez jej pierwszego biskupa Arkadiusza Trochanowskiego, obowiązki administratora eparchii olsztyńsko-gdańskiej będzie pełnił metropolita przemysko-warszawski abp. Eugeniusz Popowicz.

Ks. Arkadiusz Trochanowski urodził się 6 stycznia 1973 r. w Szprotawie.

W latach 1994-2000 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Inkardynowany do eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. W 2000 r. uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 lipca 2000. r. we Wrocławiu z rąk bp. Włodzimierza R. Juszczaka, biskupa eparchii wrocławsko-gdańskiej.

W latach 2000-2001 pracował jako wikariusz we Wrocławiu, Środzie Śląskiej, Oławie i Oleśnicy.

Podjął też studia specjalistyczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, a tytuł doktora teologii z ekumenizmu uzyskał w 2012 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2015 r. uzyskał tytuł nauczyciela dyplomowanego.

W 2001 r. został proboszczem parafii w Wałczu i pełni ten urząd do chwili obecnej.

W latach 2001-2016 był też proboszczem parafii w Szczecinku.

W 2006 r. został członkiem rady kapłańskiej, a od 2010 r. jest protoprezbiterem (dziekanem) koszalińskim.

Zna język ukraiński, angielski i niemiecki (podstawowy).

KOMUNIKAT NUNCJATURY:

Nuncjatura Apostolska w Polsce

N. 4925/20

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek:

1. Ustanowił nową eparchię olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce i mianował jej biskupem dotychczasowego proboszcza w Wałczu i protoprezbitera (dziekana) koszalińskiego ks. Arkadiusza TROCHANOWSKIEGO.

Do czasu objęcia eparchii przez jej pierwszego biskupa, obowiązki administratora eparchii olsztyńsko-gdańskiej będzie pełnił metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz.

2. Nowa eparchia powstała przez włączenie do niej terytorium pokrywającego się z granicami następujących metropolii Kościoła łacińskiego: warmińskiej, gdańskiej, białostockiej oraz diecezji płockiej z metropolii warszawskiej. Siedzibą nowej eparchii będzie miasto Olsztyn (ul. Lubelska 12), a kościołem katedralnym cerkiew p.w. Pokrowa (Opieki) Matki Bożej. Nowa eparchia zostanie włączona do metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

3. Zmienił nazwę obecnej eparchii wrocławsko-gdańskiej na eparchię wrocławsko-koszalińską, z dotychczasową siedzibą we Wrocławiu.

4. Zmienił granice archieparchii przemysko-warszawskiej tak, że obejmuje ona obecnie terytorium pokrywające się z granicami metropolii Kościoła łacińskiego: przemyskiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, warszawskiej (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezji radomskiej z metropolii częstochowskiej.

5. Zmienił granice eparchii wrocławsko-koszalińskiej tak, że obejmuje ona obecnie terytorium pokrywające się z granicami metropolii Kościoła łacińskiego: wrocławską, poznańską, szczecińsko-kamieńską, gnieźnieńską, katowicką i częstochowską (bez diecezji radomskiej).

Warszawa, 25 listopada 2020 roku

Stolica Apostolska zapowiada kolejne nominacje biskupów w Chinach

śr., 25/11/2020 - 17:00
Po konsekracji 23 listopada ks. Tommaso Chen Tianshao na biskupa diecezji Qingdao (prowincja Szantung we wschodnich Chinach) dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni zapowiedział 25 bm. dalsze nominacje biskupie dla Kościoła w tym kraju. W oświadczeniu, ogłoszonym w Watykanie, stwierdził, że powołanie przez papieża nowego biskupa – pierwszego po niedawnym przedłużeniu na dalsze dwa lata Tymczasowego Porozumienia watykańsko-chińskiego o nominacjach biskupich – świadczy o tym, iż przynosi ono owoce.

Porozumienie to zawarto po raz pierwszy 22 września 2018 na dwa lata i termin ten upłynął 22 października br., po czym odnowiono je w br. I właśnie 58-letni bp Chen jest pierwszym hierarchą chińskim, mianowanym przez Franciszka na mocy nowego, a właściwie przedłużonego na kolejne dwa lata dokumentu.

“Mogę potwierdzić, że Jego Ekscelencja Tommaso Chen Tianshao jest trzecim biskupem, mianowanym i wyświęconym, od podpisania Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową w sprawie nominacji biskupich [sprzed dwóch lat]” – oświadczył rzecznik watykański. Wyraził również przekonanie, że “w przyszłości przewidziane są dalsze sakry biskupów, gdyż trwają rozmowy na ten temat”.

Watykan przypomniał przy okazji, że odnowione kilka tygodni temu Porozumienie dotyczy wyłącznie nominacji biskupich, nie ma natomiast bezpośredniego związku ze stosunkami dyplomatycznymi między Stolicą Apostolską a Chinami ani nie porusza statusu prawnego Kościoła katolickiego w tym kraju i stosunków między tamtejszym duchowieństwem a władzami.

Mianowanie biskupów jedynie przez papieża ma kluczowe znaczenie dla sytuacji w Państwie Środka, gdyż komuniści, objąwszy tam władzę w 1949, doprowadzili do zerwania łączności miejscowych katolików z Rzymem i ze światem. Jako jedyni mogli tam posługiwać tylko biskupi powołani i wyświęceni przez kontrolowane przez reżym Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh), bez wiedzy i zgody papieża. Jednocześnie w Chinach istnieje nadal Kościół podziemny, uznający za swego zwierzchnika Ojca Świętego i starający się utrzymywać z nim stałą więź.

Polska Prosimy o dowody! List otwarty w sprawie kard. Gulbinowicza

Według Stolicy Apostolskiej Porozumienie miało i ma cele wyłącznie duszpasterskie, to znaczy umożliwienie katolikom chińskim posiadania biskupów pozostających w pełnej wspólnocie z Następcą św. Piotra a zarazem uznanych przez władze ChRL.

Nowo wyświęcony biskup urodził się w 1962 w mieście Pingdu (prowincja Szantung). Kształcił się w seminarium Ducha Świętego w Szantungu i w grudniu 1989 przyjął święcenia kapłańskie. Z danych oficjalnych wynika, że na biskupa Qingdao wybrano go i powołano 19 listopada ub.r. po śmierci w czerwcu 2018 poprzedniego rządcy diecezji Giuseppe Li Mingshu. Jest znany jako lojalny urzędnik państwowy, przewodniczył oddziałowi PSKCh w Qingdao a od 2010 jest członkiem Stałego Komitetu Stowarzyszenia.

Sakry w katedrze pw. św. Michała w Qingdao udzielił mu przewodniczący Stowarzyszenia Patriotycznego bp Fan Xingyao z diecezji Linyi, a współkonsekratorami byli biskupi: Yang Yongqiang z Zhoucun – wiceprzewodniczący Rady Biskupów Chińskich [chińskiego odpowiednika konferencji episkopatu] i Zhang Xianwang z Jinan – wiceprzewodniczący “Liang hui”, czyli tzw. “podwójnej organizacji”, obejmującej wspomnianą Radę i PSKCh. Z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa uroczystość była zamknięta dla ogółu wiernych, obecnych było jedynie 21 księży oraz ponad 200 sióstr zakonnych i wiernych.